lehtien jakelu

ajattelin aloittaa lehtien jakelun onko kenelläkään kokemusta työstä ja voisi kertoa vähän mielipiteitä ja paljon saa palkkaa
248422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

fyysisesti rankkaa työtä, vaikka aluksi ei niin ajattelisi.. ja palkka about. 100-200e/kk riippuen jakoaluuen suuruudesta ja mahd. mainosten määrästä.

Äänestä

Mä oon jakanu pari kuukautta lehtii, mutta oon just lopettamassa. Se on ihan lepposta puuhaa välil, mut kyl siihe nopeesti kyllästyy. Palkka on aivan liian pieni verrattuna työmäärään, mutta kyl palkka kuitenki vaihtelee paljon piirien mukaan. Mä oon saanu noin 60 kuussa. Pomo oli kauhee ja osa syy siihen et lopetan. Mut onnee sulle vaa yrityksee :)

Äänestä

On tosiaan raskasta työtä, jossa on pieni palkka. Itse jaoin n. 3-4 h ja sain palkkaa yleensä alle 10 euroa/kerta. Ensimmäiseksi työpaikaksi ihan hyvä.

Äänestä
  • Fyysisesti rankkaa ja alipalkattua hommaa.

    Äänestä

  • jaahaass kirjoitti:

    Fyysisesti rankkaa ja alipalkattua hommaa.

    Jos olet fyysisesti hyvässä kunnossa, ei lehtien jako ole raskasta. Itse olen jo pari vuotta jakanut lehtiä omakotitaloalueella ja hyvin on mennyt.

    Äänestä

itsellä ainakin erittäin huonoja kokemuksia. En nyt siitä fyysisyydestä tiedä mutta homma on aivan syvältä vesisteessa ta kun tiet ovat siinä kunnossa ettei pyörällä ajella.

Äänestä
  • mäkin oon aatellu aloittaa lehtien jakelulun =)
    omakotitaloalueella, tietysti se on rankempaakin, mutta oma alue on niin suuri että tulee 80e/kerta ;)
    kerrostaloissa tietenkin paljon helpompaa.

    MUT HUOM. se on kerran viikossa, eli ei kovin alipalkattua.

    Äänestä

  • halukas kokeilemaan kirjoitti:

    mäkin oon aatellu aloittaa lehtien jakelulun =)
    omakotitaloalueella, tietysti se on rankempaakin, mutta oma alue on niin suuri että tulee 80e/kerta ;)
    kerrostaloissa tietenkin paljon helpompaa.

    MUT HUOM. se on kerran viikossa, eli ei kovin alipalkattua.

    itse asiassa se on kaksi kertaa viikossa :P

    Äänestä

Itse jaan yhtä piiriä 2 kertaa viikossa ja saan n. 100kk.

Jos alueellasi on paljon isoja kerrostaloja, niin niitä kannattaa jakaa, sillä se ei ole raskasta mennä hissillä ylös ja jakaa niitä mainoksia alas tullessa, ja nopeaakin on. Itse jaan vanhoja pieniä kerrostaloja, joissa ei ole hissiä. N. tunti menee jakaessa ja on r-a-s-k-a-s-t-a, jos liikaa vaatteita päällä, mutta nykyään menen aina t-paidassa ja talvella tuulitakissa :D

Mainokset täytyy kuitenkin lajitella ennen jakamista. Välillä on kaksi eri lajia, jotka vaan pistetään sisäkkäin ja lajittelu menee nopeesti, mutta joskus on vaikka 6 eri mainosta ja niiden sisäkkäin laittaminen on hitaampaa.. Mutta yleensä siihen ei uppoa kuin korkeintaan 1h 15min.. (riippuu montako piiriä, eli aluetta, yksi piiri yleensä n.200luukkua).

Eli kokonaisuudessaan menee n. 2h kaksi kertaa viikossa. Mutta jos yhdestä kerrasta saa 10€, niin tuntipalkka on n. 5€, joka on vähän!! Mutta ekana työpaikkana loistava.

Äänestä
  • siis 100€ per kk

    Äänestä

  • jakajajakaja kirjoitti:

    siis 100€ per kk

    100€/kk= 4 viikkoa töitä eli 25€ viikko, työkertoja viikossa 2 eli 1 kerran palkka 12,5€.
    ja kerta 1 kerta on 2h ni 12,5/2 on 6,25€ eli 6,25tuntipalkkka

    Äänestä

paska työ, paska palkka

Äänestä
  • Oon ite jakanu nyt 1 kerran ja tänää tulee toinen. mulla on 2 kertaa viikossa (KE ja LA) ja noin 365 taloutta. siinä saa hyvin liikuntaa ja käyttörahaa, suosittelen :D mainoksia on yleensä aika paljon, 1-15 eri mainosta se pää lehti. Lukekaa tosta http://jyvaskylanjakelut.fi/tyonhakijalle/vaatimukset/

    Äänestä

  • JAKAKAA! kirjoitti:

    Oon ite jakanu nyt 1 kerran ja tänää tulee toinen. mulla on 2 kertaa viikossa (KE ja LA) ja noin 365 taloutta. siinä saa hyvin liikuntaa ja käyttörahaa, suosittelen :D mainoksia on yleensä aika paljon, 1-15 eri mainosta se pää lehti. Lukekaa tosta http://jyvaskylanjakelut.fi/tyonhakijalle/vaatimukset/

    ja kerrostalot ei oo parhaita vaa rivarit :D niis postilaatikot on vierekkäin :D

    Äänestä

Olen itse aikeisa aloittaa jakelun helsingissä, mutta voisikohan joku neuvoa miíhin minun pitäisi ottaa yhteyttä? Samanlanen linki kuin tuo jyväskylä juttu

Äänestä

Mä jaoin lehtiä ja mainoksia, jaoin niitä 380 talouteen, suurin osa kerrostaloja ilman hissejä, lajitteluun meni aika kauan aikaa ehkä 3h, paljon enemmän kun kuvittelin. Sain noin 21 € per jakokerta. Oli aika rasittavaa jakaa koko kesä joka ke ja la kun ei voinu mennä mihinkää viikon reissulle yms. mut ihan sopivasti sain kumminkin palkkaa.

Äänestä
  • Ite tykkäsin eniten iha omakotitaloista kun sai polkea, ei tarvinnu mennä rappusia.

    Äänestä

terve,itse just aloitin tos pari viikkos sit työn,ja ja tuotteida on 310kpl ja sanotaan sille että ei se mikä paras yö ole mut ti huonokaa.mun työ päivät on la/pe
ja jos tuotteida on paljon niin palkka tulee todella hyvin esim mulla oli just viime keskiviikkona sille että 0,77€kpl ja se kerrotaan 310 se on jtn 230€ mut joo kk tulee n 300€ toivottavasti!! katton nyt

Äänestä

Lehtien jakelu on pitkä vetist hommmaa koska menee joku 3-4tuntii lajitella lehdet kun niitä tulee joku 10 eri lehtee ja jokasta on 225. 2tuntii menee jakaa ne.. minulla itselläni on 14 eri taloo mitkä pitää jakaa.

Äänestä

näissäkin ilmeisesti suuret erot, ite olin 2 päivää jakamassa ilmaislehtia/mainoksia, sitte lopetin.

eka päivä: 4h lajittelu, 1,5h jakelu
toka päivä: 2h lajittelu, 1h jakelu (koska puolet vähemmän mainoksia (eli puolet vähempi rahaa))

palkka määräytyi jaettavien tuotteiden määrän mukaan, jotain 2 SENTTIÄ/eka tuote 0,4 SENTTIÄ loput tuotteet/kpl, ja sit kerrotaan se summa 250:llä. eli siitä voi sit laskea mikä tulee tuntipalkaksi...

ja alunperinhän mä oisin hoitanu sen homman kävellen sen kärryn kanssa, johon ois ehkä just ja just mahtunu kaikki kerralla, muuten oisin joutunu palaamaan takas hakemaan lisää joten aikaa ois menny jotain 100h. onneksi sain autoa lainaksi.

tietysti oon jo omillani asuva opiskelija joten mulla on ehkä erilainen käsitys rahasta ja palkasta kun monilla 15v esim, mutta EN suosittele siltikään kellekään!

Äänestä

Parasta kesätyötä! Oon varhaisjakelijana pikkusella paikkakunnalla. Viieks aamulla postille, mun piirin valmiiksi kasatut lehdet autoon ja reittiä ajamaan. Puoltoista tuntia siinä menee ajellessa, musiikkia kuunnellessa ja lehtiä puotellessa ja sit kotia nukkumaan. Yhteensä aikaa menee vajaat kaks tuntia.

Olen iloinen että sain sen paikan. Kun vertaa vaikka kesäksi tehtaisiin menneiden kavereideni palkkaa ja työmäärää omaani, voin todellakin sanoa etten ole kateellinen heille!

Ja täytyy vielä mainita, että en ole ikinä saanut parempaa kohtelua vakituisilta työntekijöiltä missään muussa kesätyöpaikassa:)

Äänestä
  • oon siis postilla töissä enkä missään erillisessä jakelufirmassa, joista en tiiä mitään

    Äänestä

Ei tuo mainostenjakelu ole niin kamalaa hommaa kuin monet väittävät, töitä vaan 2pv/vk, minulla menee reilu 4 tuntia kerralta(lajittelu jako). Palkkaa saan kuukaudessa 240-290e riippuen mainosten määrästä. Olen nyt puolisen vuotta jakanut (16vuotias) ja kyllä nuita hommia ainakin jonkin aikaa vielä teen, mukavastihan siinä tulee liikuntaakin :) Jos harrastuksia ym menoa on paljon, niin sitten voi olla hankalaa työtä, omat harrastukset ovat lähinnä semmoisia joiden aikataulut voi valita itse (kitara, piano ym)
Työtähän se on tuokin, ainakin oma motto on että tyhjää parempi, porukat kun ei minun rientoja juuri maksele niin empähän jää niistäkään paitsi.

Äänestä

Oon ite miettiny alottaisinko minkälainen se palkka täällä pääkaupunkiseudul on?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


millaista työtä kirjoitti:

ajattelin aloittaa lehtien jakelun onko kenelläkään kokemusta työstä ja voisi kertoa vähän mielipiteitä ja paljon saa palkkaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu