Työtä ihmisille.....

EI ORJATYÖTÄ!
2276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tässä tietoa kunnollisille työnhakijoille:

Suomessa noudatetaan lakia, siis myös työttömyysturvalakia

Suomessa ei ole mitään orja- tai pakkotöitä jo lait ja solmitut kansainväliset sopimuksetkin ne kieltävät. Ilmoittakaa heti poliisille, jos joku virkailija työvoimapalveluissa teitä uhkailee tai pakottaa.

Suomi on hyvä maa, myös työttömälle. Jos työttömyys pitkittyy, niin TARJOLLA on työllistymisen kynnystä madaltavia hyviä palveluja esim.

- Työvoimakoulutus
- Työharjoittelu
- Työelämävalmennus
- Kuntouttava työtoiminta
- Työkokeilu
- Oppisopimus
- Palkkatukityö

Ei rahatta tarvitse olla, koska harjoittelu-, valmennus- työkuntoutus- ja työllisyyskoulutuksen ajalta saa vähintään työmarkkinatuet ylläpitokorvaukset ja oppisopimus- sekä palkkatukityöstä tulee työehtosopimuksen mukainen palkka.


Tässä oikeaa tietoa orjuudesta:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Orjuus

Suomessa orjuuttamiseen puututaan:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?i d=1516954

Onneksi Suomi on ollut YK asioissa aktiivinen ja on ottanut tiukan kannan orjatyön teettämisen estämiseksi muissakin maissa.

Ei suinkaan rahatta työllisyystoimenpiteissä olla:

http://www.tyorengas.fi/tyorengas/index.php?main=81

Lisäksi esim. työharjoittelu on aina TAVOITTEELLISTA:

http://koti.kainuu.com/siirtyma/sisalto.html

Eli tavoitteena on auttaa, valmentaa, harjaannuttaa ja kuntouttaa työttömät työelämään. Ei tosiaan voi ymmärtää tuota turhanpäiväistä urputusta, koska ongelma on ihan oikeasti työ- ja työvoimamarkkinoiden kapeikot ja kohtaanto-ongelma. Ei Suomessa ole pakko asioida työvoimatoimistossa tai työvoiman palvelukeskuksessa saa hakea itse työn, onhan jo työvoimasta pulaa.

Äänestä
  • merkki, että et ymmärrä edes lukemaasi!
    Aloittaja kirjoitti, että ei orjatöitä siis huom! EI ORJATÖITÄ.
    Sinä onneton vastailet, että mee ulkomaille jos orjatöitä haluat.Vedäppä kuule vittu päähäs ja nielase...........

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaan ei.. kirjoitti:

EI ORJATYÖTÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu