Muuttuuko kalorimäärä keitettäessä?

AngusMcGyver

Onko raa'an perunan kalorisisältö eri kuin keitetyn perunan? Päteekö tämä kaikkiin vihanneksiin ja kananmuniin ym? Voinko siis käyttää keitetylle kananmunalle raa'an kananmunan kalorimäärää taulukosta katsoessa?

3

6676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin väliä

      syötkö kaksi raakaa vai keitettyä pottua,,
      liian tieteelliseksi menee laihdutus,,ei kerkeä elämästä nauttia kun pitää pottuja miettiä..

    • jos et lisää...

      rasvaa keitettäessä, tämä koskee perunaa, kasviksia, kananmunia ym. kaikkia sellaisia tuotteita, jotka pysyvät samankokoisena keitettäessä.

      Riisissä ja makaronissa taas keitetyssä ja raa'assa on huomattava ero, esim. desissä keitettyä riisiä on n. 100 kcal, kun taas vastaavassa määrässä raakaa on yli kaksinkertainen kalorimäärä.

      Hyvä muistisääntö on, että jos tuote ei ime itseensä vettä keitettäessä (esim. peruna ja kasviksethan vain pehmenevät), kalorimäärä keitetyssä ja raa'assa on sama. Jos taas tilavuus ja sen myötä paino muuttuu keitettäessä (riisi, pasta ym.), silloin kalorimääräkin on eri. Desistä raakaa riisiähän saa jopa 3 dl keitettyä.

      Voit siis käyttää perunoissa ja kananmunissa samaa kalorimäärää raa'alle ja keitetylle. Finelin sivujen mukaan (www.fineli.fi) kananmunassa on sekä raakana että keitettyvä 78 kcal, perunassa 50 kcal.

      • täsmällisesti pitää paikkaansa

        Kuitenkin kypsentäessä on mahdollista, että pieni osa esim. kuitutyyppisestä "sulamattomasta" ravinnosta hajoaa lyhyemmiksi sokeriyksiköiksi, jotka voisivat jo ollakin ihmiselimistön käytettävissä. Esim. perunan pehmeneminen taitaa johtua tästä. Todellisuudessa kyse taitaa olla kuitenkin äärimmäisen pienistä muutoksista, joita ei oikeastaan mittaustarkkuuden rajoissa pystytä mittaamaan. Paistamisessa saattaa tulla suuremmat muutokset (vaikka jätettäisiin rasvan [ja tietysti veden] osuus laskematta) ?

        Syö perunat raakana, jos ainoa tavoite on laihduttaa, koska niiden pureskelemiseen menee ainakin 0,2 Cal enemmän energiaa kuin keitetyn, heh heh.

        Kananmunassa ei tietenkään energian muutosta tapahdu, koska siinä ei juuri imeytymättömiä aineita ole, jotka keitettäessä muuttuisivat. Mutta pitääkö paikkaansa se väite, että suuri osa hyödyllisestä proteiinista denaturoituu keitettäessä niin, ettei siitä ole juuri hyötyä esim. lihaskehitykselle ? Joku ohje/urbaanilegenda on, että kananmunasta halutaan hyötyä, se rikotaan lasiin, heitetään vähän sokeria päälle, ja yks'kaks, se on tuulensuojassa, nam.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4780
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      217
      3579
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      122
      2997
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2952
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      2889
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      57
      2399
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2387
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2253
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2065
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      56
      2039
    Aihe