laakereista!!!

miten?!

Mulla on pieni ongelma..ajoin vanhat pyörät loppuun ja ostin uudet pyörät mutta miten saan vanhojen pyörien laakerit pois vanhoista pyöristä? on meinaan koitettu yhtä sun toista konstia mutta kiinni on ja pysyy... (Abec 5 laakerit)
Mikä neuvoksi?

3

659

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hancock

      kääntämällä siitä laakerinreiästä esim ruuvimeisselillä. Joidenkin luistimien mukana tulee avain jolla voi kääntää laakereita. Laakerit saattavat olla melko tiukassa jos ei niitä ole kovin useasti irrotettu. Varovaisuutta noudattaen kääntämällä, jos pölysuoja vääntyy niin sen laakerin peli on pelattu.

      • neuvo

        jos on kyseessä ns. tavallisen paksuiset akselit. Jos on ohuemmat akselit, niin on tehtävä erilaiset temput laakereiden irrottamiseksi.


    • DiRulla

      Jos olet saanut fillarit kulutettua loppuun, niin eiköhän olisi aika vaihtaa laakeritkin. Muutama kymmpi menee enemmän, mutta homma tulee hoidettua kunnolla.

      Vanhat laakerit lähtevät pesästä nätisti, kun ruuvarin työntää akselireikään ja "vääräoppisesti" vääntää. Muovinen pesä antaa periksi. Idea on vähän siinä, että yleensä ei kannata samoja laakereita kahdesti paikalleen.

      Tee niinkuin lystäät, mutta itsestäni on tullut laiska ja vaihdan aina laakerit samalla kuin fillarit. Yleensä yksi satsi kuluttaa minulla kaksi satsia laakereita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      79
      1168
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      29
      855
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      725
    4. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      589
    5. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      577
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      180
      552
    7. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      520
    8. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      123
      510
    9. On ollut syyllinen olo viime päivinä

      Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si
      Ikävä
      23
      450
    10. Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla

      Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/
      Maajussille morsian
      3
      447
    Aihe