Mulla on pieni ongelma..ajoin vanhat pyörät loppuun ja ostin uudet pyörät mutta miten saan vanhojen pyörien laakerit pois vanhoista pyöristä? on meinaan koitettu yhtä sun toista konstia mutta kiinni on ja pysyy... (Abec 5 laakerit)
Mikä neuvoksi?
laakereista!!!
3
619
Vastaukset
- Hancock
kääntämällä siitä laakerinreiästä esim ruuvimeisselillä. Joidenkin luistimien mukana tulee avain jolla voi kääntää laakereita. Laakerit saattavat olla melko tiukassa jos ei niitä ole kovin useasti irrotettu. Varovaisuutta noudattaen kääntämällä, jos pölysuoja vääntyy niin sen laakerin peli on pelattu.
- neuvo
jos on kyseessä ns. tavallisen paksuiset akselit. Jos on ohuemmat akselit, niin on tehtävä erilaiset temput laakereiden irrottamiseksi.
- DiRulla
Jos olet saanut fillarit kulutettua loppuun, niin eiköhän olisi aika vaihtaa laakeritkin. Muutama kymmpi menee enemmän, mutta homma tulee hoidettua kunnolla.
Vanhat laakerit lähtevät pesästä nätisti, kun ruuvarin työntää akselireikään ja "vääräoppisesti" vääntää. Muovinen pesä antaa periksi. Idea on vähän siinä, että yleensä ei kannata samoja laakereita kahdesti paikalleen.
Tee niinkuin lystäät, mutta itsestäni on tullut laiska ja vaihdan aina laakerit samalla kuin fillarit. Yleensä yksi satsi kuluttaa minulla kaksi satsia laakereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172433
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59817
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694