Kun ompi alkanna kuulumaan oikean puoleisen kammen suunnalta kevyitä naksauksia. Ääni tulleepi silloin kun polkaisen vähän lujemmin, himmaillessa ei kuulu mittään.
Siis kysymys. Voivatko polkimet tai kammet löystyä ihan ittekseen vai lährenkö miettimään keskiötä?
Siis kysymys. Voivatko polkimet tai kammet löystyä ihan ittekseen vai lährenkö miettimään keskiötä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vastaavaa on kuulunut lähes kaikista fillareistani. Yhdestä oli keskiö paskana, yhdestä polkimen laakerit ja viimeisimmässä piti rasvata polkimen kierteet ja kiristää sopivasti siihen kampeen, että naksu loppui.
Polkimen laakerikin vielä mahdollinen, änkeröinen! Arvaanpa että johtuu hyvinkin todennäköisesti polkimesta, sillä ovat nämä http://www.biltema.fi/osteri/data/Kuvat/27_274iso.jpg biiilteman polkimet ja melko tarkkaan vuoden olleet kiinni.
Lähden ratkomaan tuosta lähtien. Kiitän vastauksesta.
Nuo bilteman polkimet ovat welgon valmistamat ja ovat ihan OK. Rasvaa saattavat tarvita, mutta noilla polkee kymmeniä tuhansia kilometrejä, jos on kysymys normaalista tieajosta. Satulatolppa natisee myös joskus niin ettei oikein tiedä mistä kuuluu. Vaseliinia sinnekkin.
Aloita tarkistamalla polkimien kireys, sitten kampien kireys. Molemmat voivat löystyä ja naksua kovemmassa ajossa. Sitten onkin tunnusteltava onko keskiölaakeriin tullut väljyyttä, kammista käsin vääntelemällä. Noiden pitää olla sopivasti kiristetyt muutoin naksuu tai tuntuu polkiessa. Joten oikeaan osuit arveluissasi, voivat löystyä ajossakin, jos alkuperäinen kiristys jäänyt vajaaksi. On ollut myös heikkoja keskiölaakereita, jotka ovat ruvenneet naksumaan muutaman tuhannen jälkeen.
Tuota keskiön välystä olenkin tunnustellut eikä tunnu pienen pientä välystä. Lähden arpomaan josko saisi tänään nakseen häivytettyä.
Kiitoksia vastauksesta.
Ja nakseen aiheuttaja oli polkimen laakeri, vaihdoin kokonaan uudet polkimet ja jälleen vaihteiden lisäksi ääntelee enää kuski.
Nyt pitää jatkaa polkimen avaamisharjoituksia jos joskus hotsittaa laittaa nämä nyt pois vaihdetut takaisin kiinni. On nimittäin kohtalaisen vi**umainen irrotettava tuo kartion päällä oleva aluslevy.. Neuvoa antavaa tarvitaan.