Todella kiva ja vaikeaselkoinen tää verotettava lounasetu. Sen oleminen rankaisee nettopalkassa, ja pienehkötkin bruttopalkan tarkistukset vievät pahimmillaan nettopalkan miinukselle! On tää verotussysteemi kusetusta ja riistoa!
Lounasetu on
5
8636
Vastaukset
- kusetusta
Mitä hankalaa tuossa nyt on, se minkä sinä siitä joudut maksamaan on palkanlaskijan päänvaiva, eikä se tee todellakaan paljoa. Itselläni on lounasetu ja maksan päivittäisestä ravintola-ateriastani verojen muodossa 1,5e.
Se on verotettava etu siinä missä auto-, puhelin- ja asuntoetukin !- Kirjanpitäjä
Saisit 107,5e enemmän palkkaa, jos olisit ilman lounasetua.
- ...
Kirjanpitäjä kirjoitti:
Saisit 107,5e enemmän palkkaa, jos olisit ilman lounasetua.
1,5e x 22pv = 33e
- Progressio grrr...
On siitä hyötyäkin..
-loman ajalta maksetaan rahapalkkana ja siitä maksetaan myös lomaltapaluuraha (jos ei niin, se on kus...sta)
-lisää bruttotuloa,jonka vuoksi mm. korottaa mahdollisesti maksettavaa sairas-, äitiys- tai työttömyyspäivärahaa tulevaisuudessa
-vaikuttaa tulevaan eläkkeeseen
-siitä menee pakolliset vakuutusmaksut,josta saatava verovähennys voi alentaa veroprogressiota
-etuudesta menee ay-jäsenmaksua,jonka voi vähentää verotuksessa
Toinen tapa olisi hoitaa tämä etuus siten,että vähennetään nettopalkasta xeuroa/xpv/kk.
Eli etuuden vaikutus voi olla "erilainen" palkansaajan tilanteesta riippuen.Lopullinen verotus vasta kertoo totuuden. - Anonyymi
Lounasetu ei ole enää verptettavaatuloa. Työantakan tai jonkun muun tarjoamasta lounasedusta voi nauttia täysin verovapaasti eikä siitä tarvitse ilmoittaa veroilmoituksessa.
Vero maksetaan siinä tapauksessa jälkikäteen jos verottaja niin vaatii.
Kiitos sanna marinin demareiden ja suomenhallituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403087- 812944
- 1902489
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362195- 211504
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411416Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403- 101284
- 131269
- 221251