LihottaakoMaksalaatikko ?

Laihdutan , mutta ostan aina
maksallatikkoa köska se

on ainoa halpa

ruoka kaupassani.

Onko s e lihottavaa. koskapåa en tunnu laihtuvan?

TAIDAN ITSEASIASSA LIHOA KOKO ajan ...
72696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tottakai se lihottaa jo sitä liikaa syö, ota jotakin vihannesta, vaikka tomaattia lisukkeeksi, ne on nyt edullisia.

Äänestä
  • erityisen lihoittavaa-

    vai ei.

    Olen luullut ettei s e lihota seim niin paljon kun makkara?

    Äänestä

  • lihova laih... kirjoitti:

    erityisen lihoittavaa-

    vai ei.

    Olen luullut ettei s e lihota seim niin paljon kun makkara?

    sitä voi ja kannattaakin syödä sopivissa määrin :)

    Kyse voi olla ehkä siitä ettet liiku tarpeeksi.
    Tai kuinka paljon otat. Itse syön neljänneksen sellaisesta normipaketista. Tiedän tyyppejä jotka vetelevät "välipalaksi" koko lootan!!! Ja myös siihen kannattaa kiinnittaa huomiota että kuinka usein syö. Max kerran viikossa mielummin harvemminkin niin hyvää tulee.

    En osaa tarkkaa sanoa mutta kaiketi maksalaatikko on ihan perus muonaa. Ei erityisen vähärasvaista muttei mikään rasvakasakaan. Mutta kuten itsekkin olet varmaan huomannut niin joskus maksalaatikossa näkyy sellaista kellertävää ja kiiltävää pinnalla; se on nimenomaa rasvaa!

    Äänestä

  • lihova laih... kirjoitti:

    erityisen lihoittavaa-

    vai ei.

    Olen luullut ettei s e lihota seim niin paljon kun makkara?

    noin 150 kcal/100 g, ja rasiassa on 400 grammaa eli 600 kcal. Lihottavuus tai ei-lihottavuus riippuu syötävästä määrästä ja siitä, mitä muuta syöt. Rasvaa maksalaatikossa ei ole kovin paljoa, mutta esim. riisi ja rusinat ovat kaloripitoisia. Vertailun vuoksi esim. kaupan valmis kanaviillokkiannos (jossa myös riisiä, mutta vähemmän) sisältää 300 kcal 300 grammassa. 400 gramman annokselle tuosta tulee 400 kcal.

    Kalorimäärän perusteella voit laskea, paljonko voit maksalaatikkoa osana päivän ruokiasi syödä niin, että se mahtuu omaan kalorimäärääsi.

    Äänestä

katsoppa sitä ravintosisältöä, muistaakseni maksalaatikko on aika rasvaista.

Äänestä
  • väärin. Nimittäin maksalaatikossa on rasvaa alle 10 prosenttia, joissakin jopa alle viiden. Ja nämä nimenomaan teollisissa laatikoissa. Maksalaatikon suurehko kalorimäärä tulee riisin runsaasta määrästä ja rusinoista, joissa molemmissa on reilusti kaloreita. Esim. keitetyssä riisissä on 100 kcal/1 dl. Suurin osa maksalaatikosta on juuri sitä.

    Äänestä

kJ/100g-merkintä löytyy paketin kannesta. Vaikutus painoon riippuu sittenn syödystä energiamäärästä.

Maksalaatikko on muuten hyvää perusruokaa, mutta maksan syöntiä päivittäin ei suositella sen sisältämien epäterveellisten aineiden takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LIHOVA LAIHDUTTAJA kirjoitti:

Laihdutan , mutta ostan aina
maksallatikkoa köska se

on ainoa halpa

ruoka kaupassani.

Onko s e lihottavaa. koskapåa en tunnu laihtuvan?

TAIDAN ITSEASIASSA LIHOA KOKO ajan ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu