Siis mihin Evilä ja Ingberg menevät?

Kalahtanut nyt kaks kertaa jo korvaan, kun haastatteluissa sekä Evilä että Inberg ovat matkalla Japaniin..

Menevätkö ne ensin sinne leirille vai kuvitteleeko ne oikeasti että Peking on Japanissa???
7667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

menevät kilpailemaan. Kukaan ei ole viitsinyt kertoa heille, missä Peking oikeasti on. Jopa valmentajat sekä "kaikista tärkeimmät Pekingiin lähtevät henkilöt henkilöt", SUL:in ja Olumppiakomitean johtajat haluavat heidät pois kisoista.

Evilä ja Ingberg siis todellakin luulevat, että Peking on Japanissa. Eikös se Ruotsi ollut Tukholman pääkaupunki??

Äänestä

Olympiakomitea pitää kiinni perinteistä: aina on tyrittävä. Multala oli varmimpia mitaliehdokkaita, mutta rannallehan jäi.
On tuota historiaa:
- Roomasta jätetiin pois Olli Mäki (Euroopan mestari nyrkkeilyssä), Martti Mansikka ja Hannu Rantakari (maailman huippuja voimistelussa, Rantakari voitti 4 v. myöhemmin Tokiossa pronssia). Syy: kuuluivat "väärään" urheiluseuraaan.
- Münchenin joukkueesta jätettiin pois kuulantyöntäjä Matti Yrjölä, jolla A-raja oli ylitetty. Syy: liian vanha", todellisuudessa ei nuollut urheilupomojen persettä. Kisojen aikana Yrjölä työnsi kotimaassa tuloksen, jolla olisi saanut mitalin olympialaisissa.
- Kaarlo Maaningan lähtö Moskovaan yritettiin estää kynssin hampain (valiittin sitten viimeisenä päivänä, tuloksena kaksi mitalia)
- jne, jne ...

Toivottavasti keihäässä luovutaan arvokisavalinnoissa Pihtiputaan pöheikköarpajaista. Nytkin oli lähellä, että varmin heittäjä Järvenpää olisi olisi jäänyt joukkueesta. Wirkkala varmaan kelpaisi minkä muun tahansa maan edustajaksi, mutta hänellä ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia mitaleille, toisin kuin Ruuskasella.

Äänestä
  • ... uusi avaus, mutta lipasahti vahingossa tähän ketjuun.

    Äänestä

  • muistot vai muistiko pätkii...

    Mäkeen yms. Roomasta poisjätettyihin en kommentoi muutakun että politiikkaa ei pitäisi sotkea urheiluun.

    Mutta: Matti Yrjölä työnsi 1972 20.02 (Seppo Simola 20.15), pronssia otettiin Muncenin olympialaisissa tuloksella 21.14. Lienet kuitenkin tarkoittanut Montrealin kisoja (1976) jolloin Yrjölä työnsi näyttöjen antamisajankohdan päättymisen jälkeen 20.84 (joka on hänen ennätyksensä), tämä ei olisi kuitenkaan riittänyt mitaliin Montrealissa koska kuulan pronssitulos oli 21.00. Huom. Olympialaisissa oli silloin kuulatulokset noin metrin lyhyempiä kuin piirikunnallisisssa (vain isoissa kisoissa oli testejä).

    Ja toinen asia: Kaarlo Maaningan puolesta tehtiin kynsin hampain kaikki jotta mies saatii Moskovan kisoihin, eli täysin toisinpäin kuin väitit...Koska Maaningalla ei ollut näyttöjä annettu sai hän juosta hänelle vartavasten järjestetyssä testijuoksussa jossa läsnäolijoiden mukaan yhden ratakierroksen aika oli jotakuinkin 30 sekuntia ??? (lienee ajanottajat pysäyttäneet välillä kelloja), lisäksi jälkikäteenhän tuli tietoon että veridoupingilla silloin vedettiin sekä näytöissä ja kisoissa...

    Ja keihäsvalinnoista...nehän oli etukäteen sovittu.

    Äänestä

... menevät vähän lähemmäksi Pekingiä ajoissa. Onhan tuo kerrottu moneeen kertaan TV:ssä ja lehdissä. Ihan järkevää!

Äänestä
  • Näin on. Ihan järkevää mennä etukäteen aikaeroon totuttelemaan. Koko joukkuehan sinne menee. Itään päin matkaaminen erityisesti on raskasta. Avaajan kommentista huomasi jälleen, että kaikkein kovimpia valittajia urheilumaailmassa ovat tuollaiset asioista mitään tietämättömät. Täytyy vain saada purkaa kiukkuaan johonkin. Periaate on, että valittaa pitää saada.

    Äänestä

menevät Marugameen Japaniin ja osa Singaporeen, josta siirtyvät vasta myöhemmin Kiinaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummastunut kirjoitti:

Kalahtanut nyt kaks kertaa jo korvaan, kun haastatteluissa sekä Evilä että Inberg ovat matkalla Japaniin..

Menevätkö ne ensin sinne leirille vai kuvitteleeko ne oikeasti että Peking on Japanissa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu