Hei olisko teillä kellään hyviä vinkkejä miten saisi parhaiten tutustutettua kaksi (mielestäni) hyvin yhteen sopivaa kaveria toisiinsa?
Painostamatta ja ehkä heidän itse sitä huomaamatta... Oletteko toimineet matchmakerina, mikä toimi parhaiten??? Kiitos :)
Painostamatta ja ehkä heidän itse sitä huomaamatta... Oletteko toimineet matchmakerina, mikä toimi parhaiten??? Kiitos :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
esim. illanvietossa järjestää niin, että he istuvat vierekkäin.
Oletko varma, että he sopisivat yhteen muutenkin kuin sinun oman pääsi sisällä?
Usein tuntuu olevan niin, että kaverit tuntuvat tietävän paremmin ihmisen
maun kuin ihminen itse (siis omasta mielestään) ja yrittävät tyrkyttää
sellaisia ehdokkaita, jotka ovat kyllä kavereina ok, mutta eivät kiinnosta kumppaneina.
Sitten usein tuntuu motiivina olevan ihan omatkin intressit, eli toinen
haluttaisiin "naittaa" jollekin, jotta voitaisiin sitten viettää iltoja parien kesken yms.
Ihan vinkkinä, että anna toisten ihan itse löytää ne kumppaninsa. Tuollaisesta
mathmaker-meiningistä tulee lähinnä ahdistunut olo niille molemmille joita
yritetään yhteen tunkea. Eikö ystäväsi kelpaa omana itsenään, kun täytyy
väkisin yrittää häntä yhteen jonkun kanssa?
että jos pidät kutsut, ja istutat heidät vierekkäin, niin siellä pitää olla roimasti enemmän ihmisiä kuin te 3. :)
Kaveripiirstähän niitä kumppaneita usein löytää - eli kutsu molemmat kaveriporukkaan, mutta tosiaan - sen on oltava iso porukka!
asian näiden kahden ihmisen päätettäväksi, enkä itse sotkeutuisi asiaan mitenkään. Ehkä olen sitten poikkeava, mutta olen aina kammoksunut tuollaista toimintaa.
Ja kokemuksesta voin sanoa sen, että 90% prosenttia näistä kavereiden parittamista eivät pääse alkua pidemmälle tai eroavat hetken tapailtuaan.