Minulla on hyvä ylempi korkeakoulututkinto. Teen nyt ns. "hanttihommia. Koulutustani vastaavaa kokemusta on niukalti. Muuta hieman vaatimattomampaa, alaani sivuavaa, kyllä pari vuotta. Ei enempää.
Pitääkö nyt hakea rohkeasti koulutustani vastaavaa, vastuullista (johtajatasonkin) työtä, vaikkei työkokemukseni riitäkään ko. tehtäviin? Haluja työhön on, mutta pelottaa kun koulutus ja vastaava työkokemus eivät "täsmää".
Pitääkö nyt hakea rohkeasti koulutustani vastaavaa, vastuullista (johtajatasonkin) työtä, vaikkei työkokemukseni riitäkään ko. tehtäviin? Haluja työhön on, mutta pelottaa kun koulutus ja vastaava työkokemus eivät "täsmää".
Vastaukset 2
Vanhimmat
...itsellä melko lailla samanlainen tilanne ja tuntuu, että koulunkäynti on mennyt aivan hukkaan, jos ei pikku hiljaa ala löytyä "parempia" hommia. työnhaussa et menetä mitään, joten hakemuksia vain rustaamaan - jostainhan se on aloitettava! ja jätetään se pähkäily ja arviointi pätevyydestä työnantajien huoleksi..:)
Mainitsemallasi työkokemuksella sinulla tuskin on mahdollisuuksia mainitsemiisi johtotason paikkoihin, mutta koulutustasi vastaaviin asiantuntijatehtäviin sinun kannattaa ilman muuta hakea. Hanttihommissa ei kannata olla liian pitkään. Toisaalta kannattaa myös miettiä hyvä perustelu sille, miksi on ollut ns. hanttihommissa.
Et kertonut, minkä alan ylempi korkeakoulututkinto sinulla on. Ehkä siltä alalta voisi löytyä ns. trainee-paikkoja. Ne ovat sellaisia palkallisia harjoittelu-/kehittymispaikkoja, joihin on mahdollista päästä vähän huonommallakin työkokemuksella, jos kykenee osoittamaan, että motivaatiota, innostusta sekä halua / kykyä uuden oppimiseen ja etenemiseen on.
Onnea matkaan :)