oisiko joku voinut auttaa minua, kohta kolmevuotiaan tyttölapsen äitiä? Tyttöni on varmaan hoidossa oppinut jonkun uuden lorun ja nyt kesälomalla ollessa, on tullut hirveä itku kun äiti ei osaa sitä ollenkaan. Eli se menee jotenkin näin: .....kuka puuron lämmittää...tulkaapa lapsoset syömään..Jossain vaiheessa ehkä puhutaan maidon keittämisestä myös tai jotain sellaista. Olisin ikuisesti kiitollinen jos joku osaisi tämän lorun ja kertoisi minulle :)
Vastaukset 1
- sanotaan usein
päiväkodeissa ennen ruokailua. En vain ole varma muistanko ihan oikein miten se menee, mutta jotenkin näin: "Kukko puuron keittää, kana maidon lämmittää, pikkulinnut lusikat jakoi, tulkaapa lapset syömään."
Sitten siinä leikitään samalla...puuroa keitetään ikäänkuin isossa padassa edessäsi, maito kohdassa tehdään käsistä kuppi (laitetaan kädet vierekkäin kupiksi) ja heilutetaan vasemmalta oikealle /tai toistepäin) ja lusikkakohdassa pidetään kuviteltua lusikkanippua toisessa kädessä ja toisella jaetaan niitä kuvitelluille ihmisille ja tulkaapa kohdassa näytetään käsillä tule "tänne merkkiä".
Toivottavasti tämä epäselvä selitys auttoi!! Mukavaa kesää teille!! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t71920Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227813Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67748- 49664
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59568Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26533- 46507
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞26504Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 35489