Olen suunnitellut kuiturastojen ottamista jo pidemmän aikaa. Minua on kuitenkin aina ihmetyttänyt, että miten rastapäiden päänahka oikein voi? Eihän päänahka silloin pääse hengittämään yhtä hyvin kuin ennen ja lisäksi kaikki hilse yksinkertaisesti jää rastan ja päänahan välille? Kukaan haastattelemastani rastapäästä ei ole kokenut varsinaista päänahan kutinaa tms. mutta minun on vaikea kuvitella, että kaikilla rastapäisyys sujuisi noin hyvin.
Onko kellään siis kokemuksia siitä, että päänahka olisi rastojen myötä mennyt huonoon kuntoon?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Onko kellään siis kokemuksia siitä, että päänahka olisi rastojen myötä mennyt huonoon kuntoon?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla ei oo kuiturastoista kokemuksia mut kerronpa silti. Luonnonrastoja ei kannata varsinkaan alkuvaiheessa pestä usein joten kutinasta ei päässyt millään eroon. Kuitujen kanssa ei oo varmaan sama juttu. Hm. Ekat viikot oli kamalat, hilsettä ja kutinaa, mut lopulta pää tottui ja ongelmat parani itsestään.
vyötärömittaisia tekokuiturastoja. Kaverini korjaili niitä n. kuukauden välein. Mulla ei pää juuri hilseile muutenkaan, rastoista ei ollut mitään haittaa. Varmaan tuo juurikasvun huoltaminen on tärkeää.
...pääsee "hengittämään" ihan samalla tavalla kuin ilman rastojakin. Hiuksia ei vaan saa harjattua/kammattua, eli päänahka ei saa yhtä paljon "hierontaa" kuin ilman rastoja.
Itselläni on ollut ihan luomurastat nyt noin 5 vuotta, ja päänahka on pysynyt hyvässä kunnossa. Ongelmana on lähinnä päänahkan kuivuminen, koska pesukertojen harventaminen ja vähäisempi päänahkan "rasittaminen" ovat vähentäneet rasvoittumimista.
Pesen hiukset kahden viikon välein, tai kesällä hieman useamminkin. Usein ennen pesua laitan päänahkaan öljyhoidon tai teatree-öljyä ja annan vaikuttaa muutaman tunnin tai jopa yön yli. Pesen päänahkan/rastat hiuspohjaa hoitavalla shampoolla (BIO ).