Kokit tietävät miten syödä terveellisesti

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1568461

Siinähän se oli. 50-luvun ruoka muotiin, pois kaikki ihme.dieetti-hapatukset ja muut humpuukit.
7381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kaikenmaailman laihdutusvyöt ja pillerit. Perusruokaa tilalle niinkuin Jaakko Kolmonen sanoi. "Kolmonen haluaa palauttaa mieliin pataruoat ja keitot, jotka ovat terveellisiä ja valmistuvat edullisesti. Niitä voi tehdä kerralla runsaasti ja pakastaa osan. Keittiömestaria harmittaa myös, ettei lihaa osata enää käyttää kuin ennen."

Minäkin teen usein kaalikeittoa tavallisesta lihasta ja luista. Se on sitä perusruokaa joka on edullista. 50-luvulla ei ollut mitään lisäineilla täytettyjä kevytmössöjä. VHH:lla juuri pyritään palaamaan ajassa taaksepäin jolloin syötiin luonnollista lisäaineetonta ruokaa ja hiilihydraatteja ei enää tarvita niin paljon kun ruumiillinen työ on niin radikaalisti vähentynyt.

Äänestä
  • kuulu ihmisen luonnolliseen ruokavalioon. Suosittelisin tutustumaan seuraavaan kirjoitukseen:

    http://www.alalantela.com/files/136/6124.pdf

    Ehkä sinunkin alkaa tehdä mieli muuttaa ruokavaliosi ihmiselle sopivaksi...

    Äänestä

  • eivät myöskään kirjoitti:

    kuulu ihmisen luonnolliseen ruokavalioon. Suosittelisin tutustumaan seuraavaan kirjoitukseen:

    http://www.alalantela.com/files/136/6124.pdf

    Ehkä sinunkin alkaa tehdä mieli muuttaa ruokavaliosi ihmiselle sopivaksi...

    “Virallisen” terveysvalistuksen parjaama maitorasva siis ehkäisee ainakin astmaa, atooppisia tauteja, useita syöpiä, lihavuutta, sydän- ja verisuonitauteja, hedelmättömyyttä sekä parantaa veren kolesteroliarvoja.

    http://www.ravitsemusjaterveys.fi/maitorasva-tutkimuksia.html

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    “Virallisen” terveysvalistuksen parjaama maitorasva siis ehkäisee ainakin astmaa, atooppisia tauteja, useita syöpiä, lihavuutta, sydän- ja verisuonitauteja, hedelmättömyyttä sekä parantaa veren kolesteroliarvoja.

    http://www.ravitsemusjaterveys.fi/maitorasva-tutkimuksia.html

    "Kehittyneissä maissa nautitaan runsaasti eläinrasvaa ja –proteiinia, jotka ovat keskeisiä
    tekijöitä verenkiertosairauksien synnyssä. Lapsuuden sokeritauti, MS-tauti ja ALS-tauti ovat
    autoimmuunisairauksia. Niissä elimistön immuunipuolustus on harhautunut niin, ettei se enää erota kehoon tunkeutuneita pieneliöitä omista kudoksista vaan hyökkää omia kudoksia vastaan.

    Kudostuhoa voi syntyä hermostossa (MS ja ALS), nivelissä (reuma) tai haimassa (sokeritauti. Professori Oski esittää kirjassaan näihinkin maitotuotteiden yhteyden. Maitotuotteet harhauttavat immuunipuolustuksen, mikä tuhoaa esim. haiman insuliinia erittäviä saarekesoluja."

    "Lapsi ei tarvitse vieroitusajan jälkeen minkäänlaista maitoa. Ihminen kasvaa hyvin täysin ilman lehmänmaitoa. Näin kertoo yhdysvaltalainen lastentautien professori Frank Oski kirjassaan Don’t Drink Your Milk (Älä juo maitoasi), josta on tehty useita painoksia. Professori Oskin ansiot ovat mittavat. Hän toimii ylilääkärinä John Hopkinsin yliopiston lastensairaalassa ja on kirjoittanut 290
    tieteellistä julkaisua, 19 oppikirjaa sekä toiminut asiantuntijana useissa lastentauteja
    käsittelevissä lehdissä ja kirjoissa."

    "Laktoosi-intoleranssi on luonnollista. Kun paneudutaan laktoosi-intoleranssiin, pitää käydä läpi biologisia perustotuuksia ja maitotuotteiden soveltuvuutta ihmisten ravinnoksi. Eläinkunnassahan emon tuottama maito on pentujen ainoa ruoka. Lehmänmaitoa ei ole tarkoitettu ihmisille vaan vasikoille."

    "Professori Oski toteaa, että ihmislapsen rintaruokintavaiheen mentyä ohi, maitoa ei enää
    tarvita. Ihmislapsi nauttii rintamaitoa noin vuoden ikäiseksi asti. Mikään muu nisäkäslaji kuin ihminen ja kotikissa ei käytä maitoa vieroitusajan jälkeen. Nisäkkäiden maidossa on luonnostaan laktoosia, ihmisten maidossa enemmän kuin lehmänmaidossa. Laktoosi on sokeri, joka tekee maidon makeaksi ja saa hyvät bakteerit viihtymään imeväisen suolistossa. Vieroitusajan jälkeen suolesta katoaa laktoosia pilkkova entsyymi, ja näin ollen lapsi ei tämän jälkeen voi käyttää maitoa ravinnokseen saamatta vatsavaivoja. Kun laktoosia pilkkova entsyymi on hävinnyt, maidossa oleva maitosokeri jää pilkkoutumatta suolessa. Me länsimaalaiset olemme eräänlaisia luonnonoikkuja, koska laktoosi entsyymi ei katoa kaikkien suolesta heti imeväisajan päättyessä. Tämä riippuu geeniperimästä."

    Se, että sinä siedät raakamaitoa noin vanhalla iällä johtuu siitä, että esi-isissäsi on tapahtunut geenimutaatio. Terveellistä se ei maidosta silti vielä tee, vaikka sitä suositellaankin juotavaksi 6 dl päivässä. Luepa vielä seuraava:

    "Tosiasiat kaatavat myytin maidosta ja
    vahvasta luustosta. Yleensä ihmiset eivät pysähdy ajattelemaan että valtaosa maapallon
    asukkaista saa vähemmän kuin puolet siitä määrästä kalsiumia, minkä meidän väitetään
    tarvitsevan. Esimerkiksi Afrikan ja Aasian kansoilla on vahvat hampaat ja luusto, eikä siellä käytetä maitotuotteita. Tätä on tutkinut mm. eteläafrikkalainen lääkäri Alexander Walker. Siellä missä osteoporoosi on kansantauti, siellä maidon kulutus on suurinta (Herätkää hyvät ihmiset!). Maidon suuri proteiinimäärä ajaa kalsiumin virtsaan ja ulos kehosta. Myös lihan proteiini ajaa kalsiumia ulos. Luuston haurastumiseen ei ole syynä liian vähäinen kalkin saanti vaan se, että elimistö menettää enemmän kalsiumia kuin se saa. Köyhimmissä maissa nautitaan kalsiumia syöviä proteiineja vähemmän, jolloin tullaan toimeen pienemmällä määrällä kalsiumia, ja luut säilyvät vahvoina vanhuuteen asti. Vuonna 1985 julkaistiin amerikkalainen tutkimus, joka osoitti, ettei luusto vahvistu maitoa nauttimalla. Ryhmä naisia lisäsi päivittäiseen ruokavalioonsa kolme lasillista vähärasvaista maitoa saaden näin lähes 1500 mg kalsiumia päivässä. Vuoden
    ajanjakson jälkeen heidän luustonsa ei kuitenkaan ollut tullut lainkaan tiheämmäksi. Kalsiumia poistui kehosta yhtä paljon kuin sitä tuli, ilmeisesti juuri maidon runsaan proteiinimäärän takia. Maailman terveysjärjestön asiantuntijaryhmän mukaan ei voida havaita terveyshaittoja edes silloin kun kalsiumia saa hieman alle 300 mg päivässä. Kalsium ei imeydy ilman D-vitamiinia, jota afrikkalaiset saavat runsaasti auringosta."

    Juttujesi perusteella ei uskoisi, että sinua voi niin helposti naruttaa uskomaan maidon terveellisyyteen, vaikka todellisuudessa se voi olla ihmisen terveydelle jopa haitallista. Ja koska VHH perustuu luonnolliseen ruokavalioon, ei maito siihen kuulu. Se sisältää turhia hiilihydraatteja, jotka kannattaa mielummin nauttia vaikka hedelmien muodossa, koska niistä sentään saa C-vitamiinia. Ei tarvitse sitten purkista sitäkään nauttia. Olisihan se maidontuottajille katastrofi, jos maidon haitat leviäisivät yleisesti kansan tietoon.

    Äänestä

  • kun eivät liiku ja syövät liikaa lihaa.

    50-luvulla lihaa ei todellakaan syöty joka päivä, mutta hyötyliikuttiin aamusta iltaan, vaikka olisi oltu konttorissa töissä.

    Äänestä

Ei mainittu sanaakaan VHH:sta ja miten voisikaan, VHH:ta ei Suomessa tunnettu 50 -luvulla lainkaan eikä sitä sen kummemmin noudatettu.

Ihmedieetit tulevat aina muodin mukana vähän väliä sen jälkeen kun joku sellaisen on keksinyt. Niillä on helpompi rahastaa kun jutun ruoilla, jossa painotettiin myös edullisuutta.

Äänestä
  • perusraaka-aineita ruuanlaitossa eikä juurikaan mitään kevyttuotteita kuten tässä nykyajan muoti-huuhaa ihmedieetissä jossa yritetään pysyä terveenä ja hoikkana syömällä paljon hiilareita. Siinä on lähestulkoon mahdoton yhtälö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja edullisesti kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1568461

Siinähän se oli. 50-luvun ruoka muotiin, pois kaikki ihme.dieetti-hapatukset ja muut humpuukit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu