Kaipaan kipeästi neuvoja ongelmaani. Minulla on pintakuiva, herkkä ja rasvoittuva iho. (Olen 29-vuotias nainen.)
Kosmetologi suositteli minulle (monen vuoden kokemuksella) ultraäänikuorintaa sarjana ja Babor-tuotteita. Sain näytteitä Baborista, mm. nuoren ihon hoitoon tarkoitetun Pure päivä- ja yövoiteen, sekä 2 in 1 puhdistustuotteen.
Päivävoide ei ainakaan vakuuttanut, se jäi todella rasvaiseksi iholleni ja naama kimalteli kuin kiiltomato. Sellaista voidetta en voi päivisin käyttää, koska en meikkaa päivittäin, eli en pysty meikkivoiteella peittämään kiiltoa, enkä kyllä voi sietää tuollaista rasvaista voidetta meikkivoiteen käytön yhteydessäkään.
Käytän yleensä päivävoiteena Nivea visage young control shine! mattifying gel creamia. Mielestäni se on täydellinen myös meikinalusvoiteena, eikä todellakaan jää rasvaiseksi möhnäksi kasvoille. Onko kuitenkin alan ammattilaisten mielestä tällaiset markettituotteet ihan peestä?
Mutta siis se Babor; tahtoisin kuulla käyttäjien kokemuksia. Minkälaisia tuloksia Babor on saanut aikaan? Myös muut vinkit ongelmaihon hoitoon ovat tervetulleita!
Babor ihonhoito- ja kosmetiikkatuotteet
2
1040
Vastaukset
- kosmetologi*
Hei, ilmeisesti baborin tuotteet eivät olleet ihollesi oikeanlaiset.Itse suosittelisin sinulle sekaihon tai rasvoittuvan ihon hoitotuotteita, jotka supistavat ihohuokosia, jolloin kiilto ei ole ongelma. Tämä siis päivävoiteeksi. Yövoiteeksi voisit ottaa sitten hieman täyteläisemmän voiteen hoitamaan pintakuivuutta pois. En suosittele Nivean tuotteita, sillä ne sisältä ihohuokosia tukkia parafiini-pohjaisia ainesosia, jotka sinun ihotyyppisi kohdalla lisäävät epäpuhtauksia. Muista myös, että säännöllinen kuorinta (1-2krt vko) vähentää pintakuivuutta sekä "sisäinen" kosteutus, eli juo runsaasti vettä ja lisää ruokavalioon kasvisöljyjä!
- Itse tyytyväinen
Puresta ei ole kokemusta, olen jo lähes 40v, mutta http://www.babor.fi/sarja/Calming_sensitive.htm on sopinut minulle.
En tiedä voiko näitä hirveästi suositella tai olla suosittelematta näin muutaman lauseen kuvauksen perusteella. Ehkä vaan kokeilu tai uusi keskustelu kosmetologin kanssa auttaa selvittämään itsellesi sopivat tuotteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892648Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2041682- 1161610
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411471Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641232Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 67881
- 45877
- 61835