Tyypillinen lestadiolisnuori, jolla on "vakaumus", josta ei tiedä itsekään mitään.
http://www.youtube.com/watch?v=A2aFT5z5IXg&feature=related
Löytyi tällainen netistä
3
702
Vastaukset
- johon kuulutaan siksi,
että vanhemmat kuuluvat liikkeeseen. Antti lienee noin 13-15vuotias, rippikoulunkäymätön, joten hän ei tiedä paljoakaan perheensä uskonnosta.
- wanhawaimo
Antti-parka. Hän ei osaa sanoa uskostaan mitään muuta kuin että lestadiolaiset eivät kiroile, eivät juo alkoholia eivätkä vanhemmat eroa. Vaikka ainakin kahta viimeksi mainittua myös lestadiolaiset tekevät.
Antista voi sanoa, että hän on vl-kodin lapsi ja tottunut kulkemaan ry:llä vanhempiensa kanssa. Hän ei tiedä uskosta mitään. Hän ei ole itse uudestisyntynyt vaan elää nähdäkseni vanhempiensa mukana liikkeessä ja on totta kai taivaskelpoinen kun on vielä lapsi.
Edessä on kuitenkin ne ajat, jolloin hänestä tulee uudestisyntynyt Jumalan lapsi tai sitten muotojumalinen, perinteen mukana vl-liikkeessä kulkeva. Kolmantena sitten se vaihtoehto, että hän hylkää vl-liikkeen.
Uskoisin, että Antin kaltaisia löytyy vl-liikkeestä pilvin pimein. Hänen avuttomuutensa kertoa sydämen uskosta on tyypillistä vl-nuorille. Valitettavasti. Tämä Antti oli tyypillinen esimerkki lestadiolaisnuoresta. Ei sitten niin minkäänlaista uudestisyntymisen kautta saatua omakohtaista vakaumusta.
Itse olin varmaan samanlainen aikoinani.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2689653IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3076836Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?741705Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61421Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.941297- 1091161
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751079Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin41882Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23756MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk313748