Minusta lottoamisessa on parasta se suunnittelu, että mitä teen jos voitan.
Voi selata taas kaikki hinnastot ja esitteet läpi.
Joku sanoo, että lottorivi on kallis ja ei sitä voita kumminkaan ja sitten rahat menee hukkaan.
Olen vähän erimieltä. Minusta siintä jännityksestä ja haaveilusta kannattaa vähän maksaakin. Niin ja meneehän siintä vähän hyväntekeväisyyteenkin.
Pitää vissiin taas lotota pitkästä aikaa. :P
Voi selata taas kaikki hinnastot ja esitteet läpi.
Joku sanoo, että lottorivi on kallis ja ei sitä voita kumminkaan ja sitten rahat menee hukkaan.
Olen vähän erimieltä. Minusta siintä jännityksestä ja haaveilusta kannattaa vähän maksaakin. Niin ja meneehän siintä vähän hyväntekeväisyyteenkin.
Pitää vissiin taas lotota pitkästä aikaa. :P
Vastaukset 21
Vanhimmat
nyt niin kamalan kallista ole. 70 senttiä viikossa. Turhaa taas on pitää montaa riviä kerralla kun sillä yhdellä vaan voi voittaa. =D
Onhan sitä haaveiltu jo monet kerrat mitä kaikkea niillä rahoilla tekisi. Vuodenajan mukaan matkaaminenki suunniteltu.
Siksipä minulla on ollut kestolotto vetämässä samoilla numeroilla jo kohta pari vuosikymmentä. Enkä minä kovin tosissani odota, että se mahdollisuus 1/15 miljoonasta realisoituisi. Ja sittenkin on riski, että joku/jotkut jakaisivat voiton. Mutta pääasiahan onkin haaveilu ja hyväntekeväisyys. 80 senttiä viikossa ei ole kovin suuri hinta siitä.
On suurempi todennäköisyys jäädä auton alle, kuin voittaa lotossa. Vaan molemmat helpottaa.
Auton alle jäädessähän voi jäädä kitumaan. Vastaako se 6 ja lisänumeroa? Niin lähellä, mutta niin kaukana...
Tai oikeemmin kait neljä oikein ja kolme sivuosumaa, niin ku serkun miehellä. :D
Et kai meinaa, että teillä kulkisi epäonni suvussa?
Oikeestaan se on serkun avomies vaan, että ei se sukua ole edes sitä kautta.
mä en oo koskaan lotonnut tai veikannut.
haittaako?
että voitan 7:llä oikein. Mä en hanskaa rahaa, musta tulisi ihan varmana vainoharhainen kusipää.
Lottoan kuitenkin, sillä en osaa ajatella järkevästi ja minulle pienetkin voitot tuovat iloa. Sellainen kymppitonnin potti olisi just passeli, vaikka tottakai sitä isoa pottia salaa toivonkin, vuorotellen pelkoni kanssa.
22,28,29... laita loput omat numerosi.
Juurikaan koskaan, rahat tosiaan menee hukkaan. Itse pelaan Kenoa mikä taitaa olla veikkauksen suurin kusetuspeli, mutta olen sillä nyt isoimmillaan 2400e saanut. Häviön puolella olen siinäkin pelissä.
Mun äiti tekee tota samaa kuin sä. Se ostaa jonkun ässä-arvan ja seaa etuovi lehteä läpi ja etsii uuden asunnon jonka se sitten ostaa JOS siitä arvasta tulee..
Itse en mieti mitään semmoisia. Ostan lapun, tarkistan illalla, paiskaan roskiin jos ei tule mitään, ja välttelen viimeiseen saakka haaveiluja.
sellanen tapa. Aika harvassa ne lauantait viimeisen kymmenen vuoden aikana, jolloin en ois edes sitä yhtä riviä, mun (epä)onnenriviäni tehnyt. Se taitaa koostua liian pienistä numeroista kunnei edes sitä neljää oikein satu samalle lapulle juuri koskaan tai sitten tuo syntymäpäivänumero-taktiikka ei todellakaan vaan toimi.
todennäköisiä tai epätodennäköisiä matemaattisesti ajatellen, myös rivi 1,2,3,4,5,6,7.
Ongelma on siinä, että 39 numerosta saa yli 15 miljoonaa erilaista 7 numeron yhdistelmää.
15 000 000/52=288 461.5385
Jos lottoat joka viikko samalla rivillä, niin pahimmassa tapauksessa joudut odottamaan 288 461 vuotta sitä 7 oikein tulosta.
Siitä huolimatta minäkin lottoan aina silloin, kun on jättipotti tarjolla.
Vaikka rivi 1,2,3,4,5,6,7 on periaatteessa yhtä mahdollinen kuin muut, niin käytännössä sitä ei tule ikinä olemaan.
ei kannata laittaa,eniten lotottu rivi,jos osuis sillä sais muutaman satasen!
...voitat nii ostatko sie sitte sen auton...?
=O)
.....minun isoisä lottosi ikäsä...jah koskaa ei saannu ko piäniä voittoja...mu joka ikii lauantai sil oli monta rivii tehtynä...jah samanmoi jännittämii vuodesta toisee...
=O)
...mie en oo lotonnu aikoihi..ukko lottoaa kans joka viikonloppu...tahi aineki jotai pelejä sil on vedossa....
=O)
Joo, mut taijan ostaa sentään farmarinja kenties viellä Toyotan. Kun minkäs sitä ihminen luonteelleen voi. :(
Farmari on muuteskin kätevä hirvihommissa ja ampumaradalla.
On huhuttu, että kaverin mummo ois voittanut lotossa huomattavia summia, mut vanha höperö hukkas lapun johkin...
Se viel kuulemma lottoaa sil samal rivil.
Mikähän mahtaa olla todennäköisyys voittaa kaks kertaa samalla rivillä? 1/30milj.?
Lottovoitos olis se hyvä, että vois olla hyvillä mielin itellan hommissa, kun ei se palkka olis enää niin justiinsa. Kunhan ois jotain päivärutiinia.
....lappu hukas ja voitto lappu...no sepä ottaa rinnasta...roskapussiinko heittänny...tahi menny vanhojen lehtien matkassa kiertoon..tahi uuniin sytykkeeksi..
=o/
...ohhoh..niih toyota on iha hyvä merkki..itte piän...jah varmana seuraavaki autoni on toyota...farmari myöski...taikkapa pakettiauto...
=o)
...nnniih...mieki kävisin töissä aineki sillo tällö..vaikkapa voittasinki...mu mitekä kauan sitä en tiiä...
=O)
..saattasi harrasteet lisääntyä..jah..aikaa niihi enempi kulua...
on paremmat mahdollisuudet voittaa. Tosin siinä ei voi voittaa niin suurta summaa kuin lotossa. Välillä lottoan, mutta 7 oikein tulos kuulostaa utopistiselta. Vaikea kuvitella että olisi yhtäkkiä niin paljon rahaa. Alkuun voisi olla parempi voittaa jokin vähän pienempi summa, ja sitten kun olisi "sopeutunut" siihen, voisi alkaa haaveilla jättipotista :D.
Siis lämmittelet aluksi kenolla parit tuhannen euron voitot, kunnes sit rykäset 1 milj. egeä lotosta? :D
Ihan hyvä taktiikka.
voitti lotossa päävoiton, tosin oli porukka ja saivat about 170 000e itselleen. Voiton jälkeen ei kuultu niiden suusta juuri muuta kun harmittelua siitä että voitto piti jakaa muiden kanssa ja kuinka olisi pitänyt lotota vain yksin. Eipä osattu olla tyytyväisiä vaikka elämä helpottui merkittävästi.
Itse lottoan kun on isoja summia. En tosin odota voittavani, mutta mukava ajatusleikki ja pieni toivonkipinä paremmasta tai ainakin helpommasta tulevaisuudesta.