TE, JOILLA ON KIELIKORU :)

Onko totta, että kielikoru voi aiheuttaa hampaiden reikiintymisen tai pahan hajuisen hengityksen? Itselläni ei siis vielä ole kyseistä korua. Kokemuksia? :)
62141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En ole ikinä edes kuullukkaan moisesta :o Eikä edes ole tullut mitään tuollaista :)voi olla että on jotain huhu puhetta.

Äänestä

tota reikiintymisestä en tiedä mut kylhän se mun mielestä ainakin kiillettä viottaa. mulla oli itelläni sellanen jokunen vuosi sit viel ja sillo ainaki hammaslääkäri muutaman kerran mainitsi tosta kiilteestä, en muista muuta.
ja miksei voisi aiheuttaa pahanhajuista hengitystäkin jos sinne jonnekki välii jää jotai ruokaa vähä niin kylhän se alkaa haiskahtaa.

Äänestä

kyllä se valitettavasti on totta. koru (varsinkin liian pitkä) vaurioittaa helposti hammaskiillettä, ja olen ite jopa yhden hampaan lohkassu kun vahingossa purasin korua.
ja se että koru alkaa haista on myös totta. se kerää bakteereja ja hammaskiveä. olen kuullut että kielikoru olis hyvä vaihtaa uuteen n 1-1,5v välein. itse en o tätä neuvoa seurannut, ehkäpä pitäis...

Äänestä

Koru haisee, siksi pesen sitä silloin tällöin, koska pöpöthän siellä elelee elämäänsä samalla tavalla kuin hampaiden välissäkin!

Äänestä

...kielikoru nyt noin 7 vuotta. Aina hampaiden tarkastukseen mennessä hammaslääkärini jaksaa ihastella kuinka täydelliset hampaat minulla on, enkä myöskään kärsi pahanhajuisesta hengityksestä.

Minulla on lävistyksessäni ollut aina muoviset pallot, joten se ei vahingoita hampaita, vaikka niihin osuisikin, tai vaikka vahingossa puraisisi korua. Korun tappi on myös oikean pituinen, eli koru ei mene helposti hampaiden väliin. Lisäksi vaihdan korun 1-2 vuoden välein, ja silloin tällöin saatan kiehauttaa sen ylimääräisten pöpöjen tappamiseksi. Huolehdin suuhygieniastani normaalisti.

En tiedä mistä nämä legendat oikein tulevat ja kuka niihin uskoo. Onhan ihmisillä esimerkiksi oikomishoidon takia vuosikaudet suussaan hammasrautojakin, jotka sentään ovat paljon monimutkaisempia härveleitä ja vaikeammin puhdistettavissa kuin lävistyskoru, eikä silti ongelmia tule, kun puhdistaa suunsa käyttäen maalaisjärkeään.

Äänestä

ei kieli lävistyksestä tule reikiä.. tai haise hengityskään..
totta on että hammas kiilteelle ei tee hyvää, ja ihmisen elimistössä kun on tälläisiä "kanavia" "reittejä" niin jollekkin joskus aiheuttanut leukaan paiseita tms.. Nämä kuitenkin harvinaisia. Asian tiedän lri kertomana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


totta? kirjoitti:

Onko totta, että kielikoru voi aiheuttaa hampaiden reikiintymisen tai pahan hajuisen hengityksen? Itselläni ei siis vielä ole kyseistä korua. Kokemuksia? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu