itsesääli -kortti

Tunkekaa se itsetunto- itsesääli- tai mikä lie keittiöpsykologian sanavaraston vakio-ase perseeseenne, joka vitun viestiin tulee vastauksesksi "sulla on huano itsetunto kun mä sen jääkaapilla käydessäni olen vittu järkeillyt koska tiedän nämä niin hyvin ja syväluotasin sielusi yhden saatanan postauksen perusteella"
8945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

herralle sitten saisi olla? Se toinen vakio: syy kaikkiin miesten ongelmiin on naisten lutkamaisuus?

Äänestä

"Itsetunto"-ilmiöstä on tullut nykyaikainen uskontoa muistuttava konsepti. Sitä käytetään terminä hyvin erilaisille asioille joilla ei ole mitään tekemistä ihmisen todellisen psyykkeen kanssa.

Uskoahan se vaatiikiin, johonkin joka on keksitty ja tuulesta temmattu johon voi vedota kuten "omatunto".

Ottamatta kantaa mihinkään muuhun.

Äänestä

Ei yritetä toiste.

Äänestä

Totta on, että itsetunto otetaan esille patenttiratkaisuna kaikkeen. Se on ratkaisun antajan kannalta näennäisesti helppo neuvo: kaikkihan on vain autettavan omien korvien välissä. Itsetuntoon vetoamalla "auttaja" sitoo omat kätensä: "Kaikki on sinusta kiinni, kukaan muu ei voi auttaa."

Valitettavasti asia ei ole näin yksinkertainen. Itsetunto syntyy monen asian vaikutuksesta, eikä ympäristön - lähinnä muiden ihmisten - osuus siihen ole vähäinen. Haukuttakoon minut nyt maanrakoon sosiaaliseksi konstruktiviksi, marxistiksi ja feministiksi, mutta uskon, että itsetunnon suurin rakennuspalikka todella on ympäristö eli muiden ihmisten suhtautuminen.

Narsisti on varmimmin sellainen yksilö, joka voi rakentaa itsetuntonsa ympäristöstä riippumatta. En toivo, että ihmiset päätyvät narsisteiksi suojatakseen itsetuntoaan - tiedän kyllä, että niinkin voi käydä.

Olen kietonut itselleni virtuaalisen langan sormeen muistuttamaan itseäni, että jos tarjoan toiselle ratkaisuksi itsetunnon kohottamista, olen omalta osaltani vastuussa neuvoni toteuttamismahdollisuuksista. Olenhan yksi ko. henkilön itsetunnon rakennuspalikka, kun kommunikoin hänen kanssaan.

Äänestä
  • "itsetunto" on harhainen käsite varsinkin kun se liitetään siihen miten toiset näkevät ihmisen samoin kuin se että siihen etsitään ulkopuolisia ratkaisuja kuten oman ulkonäön parantamista. Itse käytän tällöin sanontaa "heikko identiteetti" koska silloin ihminen tarvitsee jonkun ulkopuolisen oman arvonsa ja olemassaolonsa tunnistamiseksi. Tuollainen käsite että ihmisen omanarvontunto on kiinni toisista on kyllä hyvin syvältä ja ajaa ihmisen jatkuvasti toimimaan toisten ehdoilla eikä omillaan.

    Toisaalta myös itsetunto-käsite saa ihmiset kuvittelemaan että mitään ongelmia elämässä olekaan ratkaistavaksi vain hänen huono näkemys itsestään yms. Joten se ei ohjaa ratkaisemaan niitä todellisia ongelmia elämässä.

    Mutta kun jostakin kehittyy uskonnonkaltainen tila niin se on kuin oopiumia kansalle. Kaikkien pitää uskoa siihen koska muutenhan ihmisellä on vain huono itsetunto jos ei usko samaan kuin muutkin.

    Psykosössöä sanon minä.

    Äänestä

  • Narsistihan nimenomaan tarvitsee ulkoista tukea itsetunnolleen. Jos ulkoinen tuki vedetään pois, seuraa narsistista raivoamista. Narsistit pyrkivät aina olemaan huomion keskipisteitä ja saamaan osakseen ihailua. Narsistin identiteetti on muiden ihmisten varassa. Ilman jatkuvaa ihailua ja tukea narsisti romahtaa.

    Äänestä

  • Harm kirjoitti:

    "itsetunto" on harhainen käsite varsinkin kun se liitetään siihen miten toiset näkevät ihmisen samoin kuin se että siihen etsitään ulkopuolisia ratkaisuja kuten oman ulkonäön parantamista. Itse käytän tällöin sanontaa "heikko identiteetti" koska silloin ihminen tarvitsee jonkun ulkopuolisen oman arvonsa ja olemassaolonsa tunnistamiseksi. Tuollainen käsite että ihmisen omanarvontunto on kiinni toisista on kyllä hyvin syvältä ja ajaa ihmisen jatkuvasti toimimaan toisten ehdoilla eikä omillaan.

    Toisaalta myös itsetunto-käsite saa ihmiset kuvittelemaan että mitään ongelmia elämässä olekaan ratkaistavaksi vain hänen huono näkemys itsestään yms. Joten se ei ohjaa ratkaisemaan niitä todellisia ongelmia elämässä.

    Mutta kun jostakin kehittyy uskonnonkaltainen tila niin se on kuin oopiumia kansalle. Kaikkien pitää uskoa siihen koska muutenhan ihmisellä on vain huono itsetunto jos ei usko samaan kuin muutkin.

    Psykosössöä sanon minä.

    Erehdyt kyllä pahemman kerran, jos pidät itsetuntoa pelkkänä "psykosössönä".

    Huono itsetunto ei ole sama asia kuin heikko identiteetti. Ihmisellä voi olla samanaikaisesti vahva identiteetti ja huono itsetunto. Itsetunto tarkoittaa ennen muuta tunteellisia "refleksejä". Sitä, miten ihminen luontaisesti reagoi ulkopuolelta tulevaan palautteeseen ja informaatioon ns. päänsä sisällä. Niin perustavanlaatuisia tunteita on vaikea muuttaa. Asialla ei ole mitään tekemistä uskomisen kanssa.

    Toki "itsetunto"-käsitettä tyrkytetään usein aivan vääriin yhteyksiin, mutta se on eri asia se.

    Äänestä

  • nimenomaan... kirjoitti:

    Narsistihan nimenomaan tarvitsee ulkoista tukea itsetunnolleen. Jos ulkoinen tuki vedetään pois, seuraa narsistista raivoamista. Narsistit pyrkivät aina olemaan huomion keskipisteitä ja saamaan osakseen ihailua. Narsistin identiteetti on muiden ihmisten varassa. Ilman jatkuvaa ihailua ja tukea narsisti romahtaa.

    Narsistia ei oikeastaan ole ilman ympäristöä edes olemassa. Narsistia voisi verrata vaikkapa kännykkään, jossa on niin heikko akku, että sen toimiakseen oltava koko ajan latauksessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tunkekaa perseeseenne kirjoitti:

Tunkekaa se itsetunto- itsesääli- tai mikä lie keittiöpsykologian sanavaraston vakio-ase perseeseenne, joka vitun viestiin tulee vastauksesksi "sulla on huano itsetunto kun mä sen jääkaapilla käydessäni olen vittu järkeillyt koska tiedän nämä niin hyvin ja syväluotasin sielusi yhden saatanan postauksen perusteella"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu