Kysyn tätä täällä, koska uskon miesten logiikasta löytyvän armottoman oikean vastauksen lähes kaikkeen.
Ongelma:
Miehestä ei kuulu kovin usein jos meillä ei ole mahdollisuutta tavata. Asumme n. 100 kilometrin päässä toisistamme. Hän ei siis kysy kuulumisia muuten vain. Silloin kun voimme nähdä, hän ottaa kyllä yhteyttä lähinnä kysyäkseen voimmeko nähdä.
Hyvät herrat, eikö hällä vaan kiinnosta?
Ja juu, pitäisi kysyä hältä itseltään, mutta odotan ensin että kerrotte mulle sen totuuden, niin ei pääse mies narraan.
Ongelma:
Miehestä ei kuulu kovin usein jos meillä ei ole mahdollisuutta tavata. Asumme n. 100 kilometrin päässä toisistamme. Hän ei siis kysy kuulumisia muuten vain. Silloin kun voimme nähdä, hän ottaa kyllä yhteyttä lähinnä kysyäkseen voimmeko nähdä.
Hyvät herrat, eikö hällä vaan kiinnosta?
Ja juu, pitäisi kysyä hältä itseltään, mutta odotan ensin että kerrotte mulle sen totuuden, niin ei pääse mies narraan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joko häntä ei niin kauheasti kiinnosta, tai sitten hänestä ei ole luontevaa olla yhtydessä muutoin kuin kasvotusten.
tilanne mullakin tällä hetkellä ja oon juuri miettinyt samaa asiaa. Asutaan eri paikkakunnilla ja mies on kyllä kiireinen. Mutta ihmettelen sitä, ettei oikeen pidä yhteyttä muuta kuin sillon kun olisi tulossa tänne päin ja voitas nähdä. Tää on kyllä aika tuore juttu, eikä vielä mitään varsinaista suhdetta edes ole. Oon kysyny suoraankin asiaa, että onko kiinnostusta kun en oikeen meinaa saada selvää. Ja mies on sanonut, että kyllä kiinnostaa. Mutta yhteydenpito noin minimaalista...ota siitä nyt sitten selvää.
Pelkään kyllä vähän sitä, että olisko mies vaan seksin perässä. Mitään ei olla vielä edes tehty, että ei sen puoleen. Toisaalta nää näkemiset on muutenkin ollu ongelmallisia ajanpuutteen vuoksi, etten jaksais/haluais uskoa, että vaan pelkän seksin toivossa olis. Koska paljon helpompiakin kohteita varmasti hänelle olis kuin minä, joka asun kauempana.
Voihan olla, että miehellä on muitakin naisia kierrossa tai sitten vain pelkää mahdollista etäsuhdetta. En tiedä, mahdollisuuksia on niin paljon. Niinkuin varmaan sunkin alottajan tilanteessa. Ota miehistä nyt sitte selvää :)
vai että monta naista kierrossa. Kyllä normi-jampalla on yhdessäkin naisessa kestämistä.
Me miehet ollaan loppuviimeksi yksinkertaisia otuksia ja harvalla on naisia kierroksi asti.
Kaveripiirissäni en ainakaan ole sellaista havainnut.
on olemassa, että se mies ei osaa ylimalkaan jutella puhelimessa niitä näitä, tai lirkutella tekstiviestein. Kaikilla miehillä ei ole sellaista sosiaalista taitoa.
Sitten, kun olette yhdessä, kai silloin miehestä irtoaa järkeviä ja vapaaehtoisia lauseita ja ajatuksia?
Tämä kumpuaa omasta kokemuksesta. Exäni kanssa mulla oli lievä puhelinangsti: en osannut jutella hänen kanssaan puhelimessa niitä näitä, vaan yritin aina puhua vain asiat ja lopettaa puhelun.
Se tunne tuli siitä että hän ikään kuin "vaati" että puhelimessa lirkutellaan romanttisia asioita. Se ei vain hänen kanssaan onnistunut, sanoin kauniit asiat mieluummin kasvokkain.
Asiaan tietysti saattoi vaikuttaa sekin, että asuimme yhdessä - siis oltiin naimisissa, 12 vuotta. Mulla ei ollut niin kovaa tarvetta lirkutella kännykkään, kun olin kotiin ajamassa töistä. Eihän siinä mennyt kuin vartti, että sai pussata oikeesti.
Nyt oon etäsuhteessa nykyisen kultani kanssa. Kaikenlainen lirkuttelu on luontevaa, tekstareilla, puhelimessa, sähköpostissa. Toki se vaikuttaa, että etäsuhteessa romantiikkaa joutuu pitämään yllä etäviestein. Mutta tässä suhteessa se on myös mulle tosi luonnollista.
Exän kanssa se vastenmielisyys tuli siitä, että sitä lirkuttelua edellytettiin rakkauden ja välittämisen todisteeksi. Nykyisessä suhteessa se on kivaa, koska sitä ei koskaan ole vaadittu.
Tää ei ole tarjolla totuudeksi, mutta onpahan yksi näkökulma tuohon asiaan.
Tuollaista itsekin epäilin. Jos se juttelu ei ole kovin luontevaa puhelimessa niin sitä ei sitten tapahdu... Kyllä mies lauseita osaa muodostaa noin niin kuin kasvotusten.
Mutta tuota olen juuri miettinyt että en halua pakottaa toista olemaan yhteydessä minuun vastoin tahtoaan. En sen kummempia lirkutteluja vaadi, kunhan nyt vaan kuulla toisesta. Vaihtoehto taas on se ettei hänestä kuulu mitään.
Voi tätä turhaa vatvomista.
Jos on haluja, on aikaa ja mahdollisuuksia.
puhumista ja yleensäkkin kaikkia sähköisiä välineitä,kännykkäsäteilystä menee nuppi sekaisin pitkäksi aikaa..
Jos tapailuunne ei kuulu seksiä niin todennäköisesti mies on oikeasti kiinnostunut.
Siitäkö siis kiikastaa...
sitten yhteyttä useammin,vai vaaditko että vain toisen osapuolen kuuluu ottaa yhteyttä ja kysellä kuulumisia?!?
Kyllä, yritän ottaa itse yhteyttä enemmän. Mutta epävarmuus siitä, ovatko viestini odotettuja saa minutkin pelkäämään yhteydenpitoa. Jos toisesta ei kuulu, niin tuntuu kuin itse häiriköisi koko ajan viesteillä/soitoilla. Nykyään en juuri uskalla soittaa, laitan vaan viestiä. Enkä joka päivä.
Olisi kyllä kiva olla suhteessa, jossa toiselle voi toivotella hyvät yöt ilman sen suurempia miettimättä.
Vika minussa, vika hänessä. Ehkä meissä.