Auttakaa hädässä :(

Minä erosin juuri miehestäni...1 vuosi oltiin yhdessä ja kihloissakin..mutta riideltiin joka päivä ja päivät muuttui kuukausiksi ja lopulta lähdin suhteesta...itseasiassa tänään sen vasta tein! ja nyt jo kadun...en ehkä kestä tätä! minulla ei ole ystäviä ketkä voisivat auttaa...ja mistä tiedän haluanko edes erota tai yhtikäs mitään? pitäisikö perua tätä ero ja..jotain...olen ihan sekaisin?
5759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puhun kokemuksesta. Lähteminen muuttuu ajan mittaan yhä vaikeammaksi ja lopulta sitä on loukossa huonosti toimivassa suhteessa ihmisen kanssa, jota välillä rakastaa, välillä pelkää ja välillä vihaa yli kaiken.

Minusta on tullut katkera vanha akka alle kolmikymppisenä, enkä toivo samaa pahimmalle vihamiehellenikään. Pidä pintasi, nauti omasta seurastasi, et sinä sitä miestä tarvitse!

Äänestä

suhteesta. Lue opiksi ohesta Perheväkivalta-palstalta vaikkapa psykopaatti-juttu. Tilanne vaan pahenisi (oot kenties luonteeltasi lepsu kun haikailet takaisin) ja joutuisit itsekin hoitoon ja sitäkö haluat? Tilanne on 'lusittava' nyt, niin itsetunto pysyy etkä sorru myöhemmin niin todennäköisesti omituisten tyyppien kanssa suhteeseen.

Äänestä

et kaipaa ja haikaile sitä hankalaa kumppaniasi, vaan olet tullut riippuvaiseksi ihmissuhteesta. Jos päivittäin riidellään, teillä on ilmeisesti hyvin erilaiset luonteet tai tottumukset - tai sitten vain olette molemmat särmikkäitä ja itsepäisiä. Ei millään pahalla! Mutta ei tuosta suhteesta onnellista ja harmonista voi tulla kuuna päivänä. Muut ovat jo sanoneet mielipiteensä, ja minä komppaan: irrottaudu tästä suhteesta, toivu rauhassa ja ala sitten katsella vähän sopivampaa kumppania.

Pieni mahdollisuus on, että jonkinlainen "aikalisä" auttaisi teitä molempia näkemään kaikkien ärsyttävien pikkuasioiden yli. Olisitte siis oikeasti erossa, ilman yhteydenottoja, muutaman kuukauden. Pölyn laskeuduttua voit(te) kumpikin tykönänne päätellä, on teistä kompromissien tekijöiksi ja mahdollisesti viritellä suhdetta uudelleen, puhtaalta pöydältä.

Ja lopuksi, ei sinulla oikeasti ole mitään hätää! Keskity työntekoon tai opiskeluun ja harrastuksiin, niin ex-sulho ei jatkuvasti kummittele mielessä. Elämä jatkuu, paremmissa merkeissä! :-)

Äänestä
  • ehtineet toisistanne mitään oppiakaan. Hyvä varmaan vielä miettiä juttua kun olette ja asutte erillänne, mutta ei tuo riitely hyvältäkään kuulosta. Et kai sitä kaipaa? Ehdit varmaan tottua yhteiseloon ja toisen olemassa oloon, ja yksinjääminen pelottaa. Pärjäät sinä ilmankin. Ja löydät suhteen, jossa ei tarvi päivittäin riidellä. Usko pois:-)!

    Äänestä

että mahdatkohan olla täällä nimimerkillä Loukattu sydän kirjoitelleen naisystävä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pliisss... kirjoitti:

Minä erosin juuri miehestäni...1 vuosi oltiin yhdessä ja kihloissakin..mutta riideltiin joka päivä ja päivät muuttui kuukausiksi ja lopulta lähdin suhteesta...itseasiassa tänään sen vasta tein! ja nyt jo kadun...en ehkä kestä tätä! minulla ei ole ystäviä ketkä voisivat auttaa...ja mistä tiedän haluanko edes erota tai yhtikäs mitään? pitäisikö perua tätä ero ja..jotain...olen ihan sekaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu