Olen käynyt salilla n.6kk ja tulokset on parantunut erittäin paljon esim. penkkipunnerrus ennen harjoittelua 55kg nykyään 85kg. Mutta lihaksia ei ole tullut.. Treenaan kyllä kaikkia lihaksia tasapuolisesti,ja painot muissakin kasvaneet.Mutta tuo tulos kehityksen esimerkki oli helpoin ottaa penkkipunnerruksesta. Eli mistä johtuu ettei lihakset kasva? Syön hyvin ja nukun olen 17v 172cm 63kg.. Paino kasvanut salin käymisen johdosta n.9kg
tulokset&lihakset
taskuraketti__
7676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varmasti ovat lihakset kasvaneet jos on noin paljon tullut voimaa ja painoakin. Vai onko rasvan määrä lisääntynyt selvästi? Toki 6kk aikana tulleesta 9:stä kilosta on 7-8 kiloa rasvaa. Lihas kasvaa nimittäin nopeasti, mutta osa painosta on myös nestettä ja hiilihydraatteja jotka sitoutuneet lihaksiin.
Todellinen painonnousu ehkä 6-7 kilon luokkaa josta lihasta ehkä 1-2 kiloa parhaimmillaan. Lihaskasvu vie aikaa.Onko nyt niin, että huomaat lihaskasvua vain jossain tietyssä lihasryhmässä, mutta et kaikissa? Nimittäin yleensä puolen vuoden jälkeen henkilö alkaa itse näkemään merkkejä muutoksesta vaikka ne hitaasti tulevatkin. Nyt kun sulla on tullut tuota painoa noin valtavasti lyhyessä ajassa niin voidaan olettaa, että kasvanut lihas on jäänyt kasvaneen rasvakerroksen alle.
Nyt kannattaakin miettiä ja tarkastella syömisiä. Syödä pitää kunnolla, että kehittyy, mutta jos lihoat tuota tahtia eli 18kg vuodessa niin lopputulos tulee olemaan läski sotanorsu. Toki pitää ottaa huomioon myös sem että olit alipainoinen aloittaessasi harjoittelun.
Nytkin sinulla on varaa hankkia painoa lisää, mutta itse hankkisin sen painon mieluummin runsaampana lihaksena kuin rasvana. Lihas tulee hitaasti, mutta rasva hyvin nopeasti.Sitten siihen lihasten kasvatukseen liittyen sellainen ohje, että kaikki suoritustekniikat suurennuslasin alle.
toisenkin kerran, jos vaikka voima onkin parempi juttu kuin ne lihakset.
Itse arvostan voimaa joka tulee pumppaamattomista lihaksista.
Monilla nuorukaisilla päätavoitteena on isot lihakset mutta mitä se maksaa; kerran-pari jaksat nostaa jonkun möhkäleen ylös mutta siihen se jääkin. Kunnosta ja kestävyydestä ei tietoakaan jos jonkun juoksuaskeleen joutuu ottamaan.
No sen biologisen ihmeen minäkin haluan nähdä, että ilman sitä "pumppaamista" voimaa saadaan lisää...
Aerobinen harjoittelu on luonnollinen osa voimaharjoittelua, tietenkin.
asian ytimeen! ONKO muut osatekijät riittävästi mukana voimaharjoittelussa? Mielestäni valitettavan suurella osalla ei.
ilmeisesti lue näitä topiceja, kun ei mitään vastareaktioita ole tullut?
Tai eivät keksi mitään mikä kumoaisi näkökantani :):):)
Jatka samaan malliin.
Aseta tavoitteet itsellesi minkälainen olet/haluat olla "isona".
Harjoittele sen mukaisesti.
Hanki itsellesi alan kirjallisuutta sekä lehtiä.
Voima voi olla myös "siistissä" paketissa kts.>
http://www.teropitkamaki.com/suomeksi/Tietoa_Terosta/Suorituksia.iw3
Varsinaisesti et ole kehittynyt vielä yhtään. Painonlisäys, 9 kiloa, siitä on rasvaa takuuvarmasti 7-8 kiloa, jollei enemmänkin.