Hyviä juhlapukuliikkeitä?

juhlat tulossa

Hei!

Osaatteko suositella hyviä juhlapukuja ja nimenomaan iltapukuja myyviä liikkeitä Helsingistä? En ole pääkaupunkiseudulta kotoisin ja haluaisin käydä tarkastamassa samalla reissulla useamman paikan.

7

4646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iHelsinkiläinen_

      Hei! Tässä muutama iltapukuliike Helsingissä:

      - Mecco Kasarmikadulla (50 m Etelä-Esplanadilta)

      - Boutique Francoise Fredrikinkadulla (en muista numeroa mutta löydät sen kyllä)

      - Fredalla on joitain muitakin iltapukuja myyviä liikkeitä, en muista nimiä mutta löydät ne katselemalla ikkunoita! Yhden nimi taitaa olla joku Clothes Store tms.

      - Zaida, pieni liike City-käytävässä (KappAhlin ja Otso-apteekin välimaastossa), jossa on muitakin vaatteita mutta aina myös iltapukuja

      Stockallakin on joitain iltapukuja "Stockmann Boutique"-osastolla (3. krs, kalleimpien merkkien kohdalla vähän sivussa).

      Lisäksi iltapukuja voi katsella hääpukuja myyvistä paikoista, esim. Stilissima Runeberginkadulla (Töölön torin lähellä) ja Morsmaikku Fredrikinkadun ja Ison-Roobertinkadun kulmassa.

      Jos tarvitset pukusi kanssa laukkua, kaikista noista paikoista löytyy niitäkin. Lisäksi Fredalla on pieni kauppa nimeltä Mas y Mas jossa on ihania iltalaukkuja ja jonkin verran kenkiä. Jos haluat puvun väriin värjätyt kengät, niitä saa ainakin noista kahdesta hääpukuliikeestä (mutta ei kaikista muista).

    • 145
      • HUIJATUT

        Asiakkaana en ihmettele yhtään tätä julkista uutista Meslewistä, kunpa olisin lukenut sen ennen visiittiäni sinne josta jäi kamala kokemus! Sain asiakkaana sekä töykeää palvelua että todella huonolaatuisen mekon mikä paljastui vasta jälkeenpäin kotona eikä myyjä saatuaan rahat halunnut edes kuulla asiasta vaan löi luulin korvaani!

        Kuluttaja-lehden Mustalla listalla: Meslewi Oy, Helsinki

        Meslewi Oy, Helsinki

        Asiakkaan 17-vuotias tytär osti iltapuvun ja asusteita 856 eurolla. Asiakas halusi purkaa kaupan.

        Lautakunta totesi, että tytär oli tehnyt isot ostokset alaikäisenä. Yrityksen piti purkaa kauppa. Mitä omistaja Leena Koukkari ei noteeraa kuten ei satoja muitakaan kehotuksia.

        Kuluttaja-lehti julkaisee Mustan listan jokaisessa numerossaan. Palstalla mainitut eivät ole maksaneet kuluttajariitalautakunnan päätöksen mukaisesti korvauksia kuluttajille. Meslewistä on satoja valituksia kuluttajariitalautakunnassa ja lukemattomia oikeudenkäyntejä. Viranomaiset varoittavat kuluttajia liikeestä!
        Kuluttaja.fi - Musta lista " Kuluttaja - lehden numero 1/ 2012


    • Annamaija1981

      Niinatar Runeberginkadulla.

      www.niinatar.fi siellä on kuviakin.

    • sdaugdsahas1321

      Itse kävin jonkin aikaa sitten Ouluun avatussa Wedinon liikkeessä, ja voi että miten ne puvut olivat ihania!! Ostin siis kyseisestä liikkeestä itselleni hääpuvun, ja samalla löysimme myös tulevalle miehelleni puvun :) Siskoni aikoi myös vuokrata tilaisuuteen puvun ko. liikkeestä!

      Kannattaa tsekata, jos olette pukua etsimässä: http://haapuku.com/

      Mukavaa kesän odotusta kaikille!! :)

      t. onnellinen morsian :)

    • pettynyt ent.morsian

      Meslewiä en voi suoitella kenellekään! Siellä niin törkeää asiakaspalvelua osui omalle kohdalle ihan omistajan toimesta! Vaikka muuallakin liikkeissä useasti jostakin selittämättömästä syystä katsotaan nenänvartta pitkin jos tietää mitä on etsimässä, niin siinä liikkeessä oli tämä huippuluokkaa.. :( Olen siis ihan asiallinen kolmekymppinen tavallinen ihminen, mutta se ei tälle omistajalle kelvannut vaikka hääpukua silloin olin etsimässä..

    • kaunis1987

      voit kokeilla lavina bridal netshop Turussa (www.lavina.fi).
      Ystäväni mittatilaus vanhojentanssipuvut Lavina Bridalsta. Toimitusaika oli vain kaksi viikko ja kaikki meni ihan nappiin : puku oli vielä kauniimpi kuin kuvissa, laatu oli erinomainen, asiakaspalvelu oli nopea. He tekevät myös iltapuvut, hääpuvut ja juhlamekko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      21
      4638
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3284
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3137
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2549
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      85
      1242
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      257
      1123
    7. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1099
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1092
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      392
      1067
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      200
      966
    Aihe