miten jotkut miehet nimittelee naisiaan muijiksi, akoiksi, emänniksi. Miksi näin törkeetä nimittelyä kysyn vaan? Oisko kivaa jos naiset sanois teitä miehiä rötväleiksi, jermuiksi, ukon turjakkeiksi?
Ärsyttävää miten
nainen en muija
17569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
miten jotkut naiset vetävät herneen nenäänsä jos mies kutsuu häntä kiusoitellen akaksi, ämmäksi tai muijaksi.
mitä muijittelu. Mutta mediahan noihin helposti vaikuttaa, että missä yhteydessä ja minkäläisiin laatusanoihin nivottuina sanoja käytetään. Miehiäkin kuulee ämmiteltävän, kun niitä halutaan oikein pahasti haukkua. Voisiko sen sovinistisemmin sanoa..
niin lakkaan nimittelemästä?
Ei minusta muijaksi sanominen kuulosta ollenkaan pahalta. Ei kyllä noi mainitsemasi ukkojen nimityksetkään pahalta kuulosta.
Toista on sitten sioiksi ja lehmiksi nimittelyt..
oltais toista mieltä.
"Olet kaunis kuin lehmä"
"Kyllä suomalainen lehmä on sitten viisas" - Hyvä mainos.
kauniit silmät. Viisaat silmät on kauniita.
Saapi sanoa. Kunhan ei sano muijaksi, akaksi tai emännäksi. ;-)
Oletko muuten pistänyt merkille, että toiset naiset ne vasta naisia nimittelevätkin. Lisäksi monet naiset kutsuvat itseään naikkoseksi.
enkä minä ainakaan siitä itteeni ota.
Ihmettelen miehenä. Luin äsken jonkun "asennetta" omavan miehen profiilia ihan vaan ajankulukseni.
Kertoi "ex-muijistaan". Pahin on "emäntä":D
Ihmettelen naisia jotka antavat miestensä nimitellä!
Tulee eritäin junttimainen kuva miehestä.
miehen tekemäksi.
Onks meiä pikkuakka hienopeppu vähä kärmeissään?
Ota banaani. Verensokerit alhaalla varmaa.
on menny nimitteleen sitä väärin
joillakin pieni ärsytyskynnys.
vaikuta äänensävy ja tilanne. Eri paikkakunnillakin nimityksillä on eri merkitys. Oon minä ainakin sanonut miestä ukoksi ilman että oon tarkoittanut sitä nimittelyksi.
Etkö ole tajunnut, että emäntä ei tarkoita mitään kahvinkaatajaa, vaan on maatalousyhteiskunnan peruja ja tarkoittaa sitä toista johtajaa. Isäntä on se toinen, mutta kumpi on korkeammassa virassa on tapauskohtaista.
varmaanki. Täällä meillä päin on ihan normii sanoa naispuolista muijaksi. Tosin sana on nyt enemmänkin korvaantunut mimmillä.
Mä ainaki olen akka ja mul on oma ukko hakusessa. Ja sit mä tykkään kutsuu miehii pässeiks. ;D