"Moukari katsomoon, ei osunut suomalaisiin?"

anti-----

Isäni ja isoisäni ovat usein sepittäneet erästä urheilutapahtumaa. Kyseessä oli moukarinheitto, tai kiekonheitto, ja heittoväline lensi katsomoon. Selostaja olisi tilanteessa sanonut tyyliin: "oijoi, moukari lentää katsomoon, mutta onneksi ei osunut suomalaisiin". Googlesta löysin 4 vuoden takaisen tapauksen Turussa, mutta ymmärtääkseni tästä isän tarinasta olisi jo useampi vuosi?

Onko tämä tarina todellakin tosi, vai urbaanilegendaa?

13

3536

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _;:_;:_;::_;;:_

      Tosijuttuna olen tästä kuullut puhuttavan, olisiko ollut Ruotsi-ottelu kyseessä. Ajankohta ehkä 60-luvulla

      • Ruotsi-Suomi maaottelussa

        Tukholmassa. Juttu on tosi. En muista TV- selostajaa.


    • TyhjätKiikarit

      Kuuntelin selostuksen aikoinaan radiosta ja näin se on jäänyt mieleeni:
      Pekka Tiilikainen selosti 60-luvulla Ruotsi-Suomi maaottelua Tukholman stadionilta. Lähetys alkoi ja moukarikisa saman tien. Taisi olla ihan eka heitto, joka Birger Asplundilta karkasi sateisessa säässä katsomoon. Muistikuvani mukaan Tiillkainen selosti, että moukari lensi katsomoon ja osui katsojaan ja toivoi, että toivottavasti tuo katsoja ei ole suomalainen. MUTTA voi olla, että hän sanoi, että moukari lensi katsomoon ja lisäsi sitten, että "toivottavasti ei osunut suomalaiseen". Eli minä muistan Tiilikaisen sanoneen, että moukari osui katsojaan.

      Yhtä kaikki se kuulosti kamalalta. Ajattelin heti, että nyt siellä varmasti joku kuoli. Samalla kun tilanne kauhistutti, Tiilikaisen puheet myös naurattivat.

      Vaarallisesta tilanteesta selvittiin onneksi pienin vaurioin: yksi ruotsalainen katsoja loukkaantui lievästi moukarin vaijerista.

      Tästä tapahtumasta kulunut viitisenkymmentä vuotta, joten joistakin yksityiskohdista joku voi olla eri mieltä. Joka tapauksessa: Asplund heitti katsomoon 60-luvun maaottelussa ja Tiilikainen selostuksessaan toivoi, ettei sattunut suomalaiseen.

      • 32metriä

        Muistan tapahtuman. Mutta ne selostuksen yksityiskohtia. Jotain hyvääkin tästä seurasi, alettiin pikkuhiljaa kiinnittämään huomiota moukarihäkkien rakenteisiin ja sitä kautta yleisön turvallisuuteen. Joskus vielä nykyisinkin vielä mietityttää pitkän matkan juoksijoiden turvallisuus, jos se tapahtuu samanaikaisesti moukarin- kiekon tai keihäänheiton kanssa samanaikaisesti.


      • Anonyymi

        Paavo Noponen muitaakseni selosti. Ka tosi tapaus on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paavo Noponen muitaakseni selosti. Ka tosi tapaus on.

        Muistan tapauksen. Pekka Tiilikainen selosti moukarinheittoa ko. maaottelussa Tukholmassa.
        Vuotta en muista, mutta -60 lukua rlrttiin. Asplund nakkasi katsomoon ja Tiilikainen saoi toivottavasti ei osunut suomalaiseen katsojaan.
        Tiilikainen oli tosi isänmaallinen, todellinen sinivalkoinen ääni.


    • etsillee

      On tosi, veljeni olivat Suomi Ruotsi maaottelussa, seitsemänkymmentä luvulla, moukari lensi heidän väliinsä katsomoon, meni aivan hipaisten toista. Siitä kerrottiin joka kerta kun lähdettiin Helsinkiin maaotteluun.

      • pikku-a

        Kuuntelin selostusta, olivat Pekka ja Paavo. Ihmettelivät ensin mihin moukari meni. Paavo totesi sitten lakonisesti, että se meni katsomoon. Myöhemmin selvisi, että ruotsalaisen katsojan reisiluu oli katkennut. Ei kuolonuhreja.


      • Pavo

        Näin on. Olin paikalla Stadikan D-katsomossa ja leka lensi siihen kaiteen alapuolella olevaan osaan.


    • Lekalensi

      Ruotsi-Suomi maaottelussa 60-70 luvun taitteessa tai aivan 70-luvun alussa tapahtui onnettomuus, jossa moukari lensi C-katsomoon. Siitä seurasi kohinaa katsomossa. Kesti aikansa ja kenttäkuuluttaja kertoi, että loukkaantunut on ruotsalainen. Sen jälkeinen kohina katsomossa oli eri kuuloista. Olin paikalla niinkuin kymmenettuhannet muutkin.

      • juttumestari

        Silminnäkijän mukaan heittäjä heitti moukarinsa suoraan katsomoon,jossa oli paljon ruotsalaisia.No,kuinka tämä on mahdollista.Heittäjä pyöri ringissä ja tavallaan lopetti suorituksen kesken heittonsa. Vaikka mies käveli ulos ringistä,pyöriminen jatkui.Parin metrin päästä ringistä moukari irtosi kädestä.Silminnäkijän mukaan puhuttiin jalkavammoista.


    • Ulloidu

      Ojjoi onneksi lentää ruotsalaikatsomoon

    • Anonyymi

      Olen pari kertaa saanut moukarin suoraan päähäni. Ei tunnu missään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3749
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2632
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      156
      1314
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1230
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1200
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1139
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      924
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      910
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      835
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      205
      760
    Aihe