Miten päästä liikkeelle

Miten ihmeessä saisin itseni liikkeelle ja alkuun säännölliseen ulkoiluun. Usein on mielessä ,miten olisi mukava lähteä ulos kävelylle,mutta huh-hölkkää ei ikinä.
Jotenkin on vaan niin väsähtänyt olo,etten muka jaksa tai sitten keksin jotain muuta paljon mielekkäämpää tekemistä.Toimintatarmo on lähes nollilla.Painoindeksi 30.
Nyt aion olla topakkaa akkaa ainakin syyskuun loppuun oluen suhteen.Se se on joka on painoindeksiäni nostanut liian suureksi.Syyskuun kun olen siidereittä ja oluitta ja viineittä,on se mielenkiintoista havaita tapahtuuko olon kevenemistä ja kunnon kohenemista
3286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuusi kiloa meni jo ja juttu luistaa.

Äänestä
  • JOO,mutta kun mulla ei ole sitä lenkkikaveria .Olenkin harkinnut koiran ostoa,se olisi kiva motivaatio ulkoiluun ja tokihan sillekin voi jutella.Yksin ei niin hirveästi innosta lähteä mihinkään,hyvä jos kauppareissut ja luin jostain että sekin on liikuntaa,kun työntelee puolituntia ostoskärryjä pitkin markettia ostoksia tehden.

    Äänestä

  • minäkö muka laiska liikkumaan kirjoitti:

    JOO,mutta kun mulla ei ole sitä lenkkikaveria .Olenkin harkinnut koiran ostoa,se olisi kiva motivaatio ulkoiluun ja tokihan sillekin voi jutella.Yksin ei niin hirveästi innosta lähteä mihinkään,hyvä jos kauppareissut ja luin jostain että sekin on liikuntaa,kun työntelee puolituntia ostoskärryjä pitkin markettia ostoksia tehden.

    shoppaillen kuluttaa ihan hyvinkin. Vaateostoksille vaan ja vaatteita sovittelemaan ja kenkiä kokeilemaan jne. Kuluttaa kuulemma mukavasti.

    Itsellä kyllä hankaluuksia lenkillelähdön suhteen myös ja itse harkitsen mukavien kenkien ja hyvän lenkkiasun hankkimista myös..farkut kun innostaa yhtä vähän liikkumaan kuin nuo normi kävelykengätkin.
    Hankkisin varmaan sauvatkin jotta sais monipuolistettua sitä kävelemistä mutta kun asun keskustassa niin ei juuri houkuta mennä ihmisten pällisteltäväksi sauvojen kanssa. Nytkin kun vähän yrittää liikkua niin kuulee vaan haukkuja. Minkäs sille voi että hikoilee isokokoisena helpommin.

    mp-3 soitin on hyvä lisä myös. Musiikin kuuntelua niin jalat vie rytmin mukana lähes automaattisesti. Olen myös laittanut ajastinta puhelimeen että 15min kohdalla ilmottaa. Menee sen 15min ensin kauemmas ja sen jälkeen voi palata takaisinpäin. Ja jos samaa matkaa kulkee huomaa että pääsee pikkuhiljaa pidemmälle ja se palkitsee mieltä. Ajan tuossa voi toki ihan ite määrittää. 10minuuttiakin on jo suht pitkä aika jos homma tuntuu raskaalta. Rautaisemman kunnon omaavat voi toki hölkätä tuon ajan. (ja jos koittaa rajojaan rikkoa ja kokeilla hölkätä niin huomatkaa ettei se matka merkitse mitään..ei tarvitse pinkoa lujaa vauhtia. Tärkeempää on sen rytmin pitäminen siinä hölkkäyksessä..vaikkei jalat jaksaisikaan viedä juuri yhtään eteenpäin vaan vaikka paikallaan sotkisi se on paaaaljon enempi kuluttavampaa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minäkö muka laiska liikkumaan kirjoitti:

Miten ihmeessä saisin itseni liikkeelle ja alkuun säännölliseen ulkoiluun. Usein on mielessä ,miten olisi mukava lähteä ulos kävelylle,mutta huh-hölkkää ei ikinä.
Jotenkin on vaan niin väsähtänyt olo,etten muka jaksa tai sitten keksin jotain muuta paljon mielekkäämpää tekemistä.Toimintatarmo on lähes nollilla.Painoindeksi 30.
Nyt aion olla topakkaa akkaa ainakin syyskuun loppuun oluen suhteen.Se se on joka on painoindeksiäni nostanut liian suureksi.Syyskuun kun olen siidereittä ja oluitta ja viineittä,on se mielenkiintoista havaita tapahtuuko olon kevenemistä ja kunnon kohenemista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu