onko jamaikalaisilla sellaista roppia, mikä ei näy testeissä, mutta kiinalaisen aineet näkyy?
JAMAIKA / XIANG
SEPPÄLÄN TIPI
6285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielestäni aika turhaa arvuutella näitä doping asioita, meinaan faktaahan ei tule ellei joku jää kiinni. Jokainen urheilija on periaatteessa puhdas niin kauan kun toisin todistetaan.
olet täysin oikeassa, mutta kiinnostavaa on se kuinka esim. jenkit ovat tipahtaneet kyydistä NOIN pahasti. olisi mielenkiintoista tietää hieman asioita julkisen kuvan takaa. mulla on nykyään pikajuoksuja katsellessa aika skeptinen olo, tosin olihan se Boltin juoksu todella upea. ja varmasti olisi nopein mies ellei kukaan mitään käyttäisikään.
Tyson Gayllä pamahti jalka karsintojen 9.69 tuulituloksen jälkeen. Eikä siellä muita supertähtiä ole ollutkaan nyt.
totta, mutta kai se Gay voidaan testata vaikka välierässä tippuisikin. meinaan että se kuitenkin juoksi, toisin kuin Xiang.
ja se testataan tottakai, mutta emmä usko että se mitään on ainakaan tällä hetkellä vetäny.
Jamaikalaisissa ja Yhdysvaltojen mustissa on samaa geenia kaikissa.. Afrikkalaista perää kait molemmat tai ainakin tällästa vahvaa mustien geeniperimää. Joten ei ole mitenkään ihme että he pärjäävät.
Toisaalta mitenkään Venäläisiä aliarvostamatta on pakko kysyä, miksi heidän juoksijat esim. naisten keskimatkoilla ovat lähes ainoita maailmassa, jotka pystyvät haastamaan vahvat Afrikkalaiset. Afrikkalaisten geenit ja olosuhteet ymmärrän, mutta miten esim. Galkina, Soboleva ja kumppanit ovat lähes ainoita valkoisia, jotka näillä matkoilla voivat voittaa Afrikkalaiset. En nää siinä minkäänlaista järkeä, mutta mikäli he ovat vaan niin kovia niin sitten ovat.
eiköhän venäläisten menestys perustu kolmeen asiaan: juoksuperinteisiin, suureen määrään populaa, joista karsia parhaat ja kolmas lienee se mihin juuri viittaistki ;)