mies epävarma suhteesta

onko se aina sen merkki, että turha odottaakaan mitään vakavampaa? Jotkut kun sanoo, että sitten kun todella tuntee jotain, niin silloin ei ole epäilyksiä ja jahkailuja, vaan asiat tuntuvat heti oikeilta. Entäs sitten ne hitaasti syttyvät? Onko sekin vain selittelyä niiden taholta, jotka vaan kuitenkin haluavat olla jonkinlaisessa suhteessa sitä oikeaa odotellessa? Onko kenenkään tunteet koskaan oikeesti heränneet hitaasti?
7512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

minul ei o ainaskaan yhtään suhdetta takana, joka olis alkanu hiljalleen.

Äänestä

kyssärit koota jonnekin muualle? Eihän tää palsta ole mikään aloittelijoiden perehdytyspalsta!

Äänestä

mut mä nyt oonkin nainen. Olis kivaa saada olla miehen kanssa, jolla myös tunteet syvenis pikkuhiljaa ettei ne olis sidoksissa vaan ulkoisiin seikkoihin tai seksiin. Vaan niin, et tutustuttais hiljakseen ja se mies ihastuisi mun luonteeseeni tai siihen millainen olen. Tuo olis jotain niin parasta. Ja noin mulla on ollutkin ne ainoat vakavammat suhteet.

Äänestä

itse tosin olen nainen ja epävarma suhteesta. Ja ainakin minun osaltani se on nyt näin, että turha odottaa vakavampaa. Jos ei tunnu heti hyvältä, tuskin tuntuu myöhemminkään.
Eri juttu jos miehesi vaan sattuu olemaan hitaasti syttyvä.. Kannattaa kysyä mieheltä iteltään.

Äänestä

Kyllä asioiden pitäs mennä ja edetä painollaan, ilman sen kummempia jahkailuja. Etenki nuorten aikuisten immeisten kesken. Sit jos siinä pyörii exät ja lapset kuviossa niin se voi olla vähän hankalempaa, mut ylipäätään tilanteessa jossa kaks lapsetonta aikuista yrittää rakentaa yhteiseloa niin sen pitäs tapahtuu miltei painollaan ja luontevasti.

Arkailu taas sit on sen verran hankala asia käsitellä. Sillä sillon se arkailija ei uskalla ottaa alotetta asiaan, mut sen pitäs kyllä olla mukana niissä muutoksissa joita toinen ehdottaa, jos se on tosissaan. En miekä pitäs pitkään tollasta jahkailijaa joka ei tiedä mitä elämästään sillon haluaa, ku yhteenmuuton aika koittaa.

Äänestä

vielä tavannut hitaasti syttyvää miestä. Tai sit ne on olleet tosi hitaita.

Äänestä
  • Olen tässä hiukan yli kolmenkymmenen ja nyt tuli ensimmäinen ajatus että pitäsköhän yrittää hommata nainen. En tosin ole vielä varma.

    Varmaan vähän ennen kuolemaa sitte naimisiin, jos nelikymppisenä aloittais tapailun ja viiskymppisenä seurustelun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin.... kirjoitti:

onko se aina sen merkki, että turha odottaakaan mitään vakavampaa? Jotkut kun sanoo, että sitten kun todella tuntee jotain, niin silloin ei ole epäilyksiä ja jahkailuja, vaan asiat tuntuvat heti oikeilta. Entäs sitten ne hitaasti syttyvät? Onko sekin vain selittelyä niiden taholta, jotka vaan kuitenkin haluavat olla jonkinlaisessa suhteessa sitä oikeaa odotellessa? Onko kenenkään tunteet koskaan oikeesti heränneet hitaasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu