Maistuuko suomalainen ruoka?

http://www.youtube.com/watch?v=4S-8gF9GFJo

Mistä suomalaisista herkkuruoista eri maista lähtöisin olevat puolisonne tai ystävänne pitävät ja mistä eivät?
12940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

salmiakkia lukuunottamatta. (^_^)

Äänestä
  • Meilläkään ei säväytä rouvaa salmiakki millään lailla.Hyvin harva tapaamistani Japanilaisista tuntuu nauttivan sen mausta.

    Söivät varmaan kohteliaisuudesta lisää kun tarjosin paikan päällä käydessä.

    Tuore tumma leipä, uudet perunat ja silli on suurta herkkua.
    Savustettu lohi myös katoaa nopeasti lautaselta :)

    Äänestä

  • tonkatsu kirjoitti:

    Meilläkään ei säväytä rouvaa salmiakki millään lailla.Hyvin harva tapaamistani Japanilaisista tuntuu nauttivan sen mausta.

    Söivät varmaan kohteliaisuudesta lisää kun tarjosin paikan päällä käydessä.

    Tuore tumma leipä, uudet perunat ja silli on suurta herkkua.
    Savustettu lohi myös katoaa nopeasti lautaselta :)

    on tähän mennessä pitänyt salmiakista. (^_^)

    Äänestä

Mieheni pitää kovasti mämmistä, ainut perheessämme ;)

Äänestä
  • ja voissa paistetut muikut

    Äänestä

mutta pinaattikeitto on suosikki! :)

Äänestä

Australialaismies piti etenkin kalaruoista. Ihmetteli ja ilahtui kun järvestä sai montaa lajia kaloja: ahvenia, muikkuja, haukea jne.
Karjalanpiirakat, porkkana-,lanttu- ja maksalaatikko, leipäjuusto, mämmi, graavilohi, puurot, vellit, jälkiruoat, kaikki maistui. Ensin vierasti viiliä, mutta sitten tykästyi. Ainoa mitä ei oikein hyväksynyt, oli veriletut. Huom: vaikka jotkut aussit syövät pihvinsä puoliraakana (rare). Todettiin että australialiset ja suomalaiset syövät pääosin samoja ruokia, (perunaa, vihanneksia, lihaa, kalaa) ainekset vaan laitetaan kattilaan hieman eri järjestyksessä. Lopputulos vaikutti hieman erilaiselta.
Ulkomaalaiselle tulee ensin kertoa mistä aineista tarjottava ruoka on tehty. Usein esim. mämmin kohdalla se isketään suoraan lautaselle, naureskelun säestyksellä ja tarkemmin kertomatta mistä mämmi tehty. Silloin syntyy heti ajatus jonkinlaisesta pilasta. Mämmin näköisiä ruokia on maailmalla muitakin eikä niitä assosioida muuhun materiaan näkönsä puolesta.

Äänestä

mämmit,läskisoosit jne... kuka moisia edes syö ?

Äänestä
  • Läskisoosia kun ei juuri tahdo löytyä pitzerioista eikä kebab paikoistakaan niin ethän voi näitä mocallesi tarjotakkaan! Eikä se niitä söisikään Allu kieltää.

    Äänestä

Mun mies nigeriasta ei syö hernekeittoa, mämmiä. Muuten syö kaikkea mitä teen ja tarjoan. Mitään läskisoosseja ym mä en edes tee ja mämmiä en syö itsekään.

Äänestä

Kaikkea syö, mitä laitan. Mutta erityistä herkkua on pinaattikeitto, leipä- ja ruskajuusto, mämmi, voisilmäpullat ja karjalanpiirakat. Nuo nyt ensimmäisenä tulivat mieleen.

Äänestä

Meillä mies syö mukisematta kaikkea valmistamaani ruokaa. Lemppariruoka (molempien) on keitetyt perunat ja sellainen naudanlihakastike johon tulee luumuja, pähkinää, omenoita, sipulia liraus kermaa ja soijaa.

Graavia lohta (tai muuta raakaa kalaa) ja mätiä karttaa. Puuroista ei pidä.

Karjalanpiirakoita ja munavoita tulee popsittua joskus iltasella telkkua katsellessa.

Pitää lohikeitosta ja poronkäristyksestä.

Ja meidän äidin tekemästä kesäkeitosta tykkää kovasti.

Yleisesti ottaen mies pitää enemmän suolaisesta ja minä makeasta.

Leivon aika usein sellaisia feta-oliivi-persilja- tai feta-kuivattu tomaatti- rullia joihin tulee seesaminsiemeniä päälle. Suomalaisemmista leipomuksista tuo perinteinen omenapiirakka vaniljakastike on miehen suosikki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eri makutottumukset kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?v=4S-8gF9GFJo

Mistä suomalaisista herkkuruoista eri maista lähtöisin olevat puolisonne tai ystävänne pitävät ja mistä eivät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu