"Huom!
Työttömien edunvalvontaseminaari eduskunnassa
9.9.2008 klo 11.00-14.00. Lue lisää ja ennen kaikkea ilmoittaudu mukaan! 16.-17.9.2008 seuraamme vuoden 2009 budjetin käsittelyä eduskunnan istuntosalin lehterillä."
Lue lisää: http://www.tvy.fi/
Työttömien edunvalvontaseminaari eduskunnassa
9.9.2008 klo 11.00-14.00. Lue lisää ja ennen kaikkea ilmoittaudu mukaan! 16.-17.9.2008 seuraamme vuoden 2009 budjetin käsittelyä eduskunnan istuntosalin lehterillä."
Lue lisää: http://www.tvy.fi/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Että ihan Eduskunnassa. No, tuokin osoittaa, kuinka korruptoitunut järjestö on kyseessä.
TVY menee sinne kuuntelemaan, kuinka työttömiä kyykytetään lisää. Samalla TVY ei ota kantaa mihinkään, sillä muuten niiden rahoituskanavat menevät kiinni ja TVY:n johtohenkilöiden hyvinvointi vaarantuu.
Mainitse yksikin konkreettinen esimerkki, miten TVY olisi puuttunut nykyiseen työttömien kyykytykseen?
TVY:n uskottavuus on työttömien keskuudessa pohjamudissa.
Löytyy todella paljon konkreettista esim.
Työttömien 15. valtakunnalliset Ihmisoikeuspäivät
http://www.tvy.fi/content/view/292/178/
Vaikkapa työttömien ruokalatoiminta ym. järjestäydy jo toimintaan..
TVY on ollut jo useina vuosina ihmisoikeuspäivillä, mutta silti työttömien kyykytys ja hyväksikäyttö on lisääntynyt räjähdysmäisesti.
TVY ei aja työttömien oikeuksia, jos ajaisi olisi se ottanut rajusti kantaa asiantilaan, mutta eivät ole tehneet mitään.
TVY nuoleskelee päättäjien p.....ä, jotta TVY:lle tippuu tukia valtiolta.
Ryhdistäydy luuletko typerän räksyttämisesi joitain hetkauttavan? TVY vaikuttaa asioihin ja ottaa kantaa päätöksiin, siellä on asiallisia toimivia aktiiveja toimijoita, joita myös kuunnellaan. En itse ikinä kannattaisi tuollaista "yhteikuntakriittinen" turhan jorisijaa mihinkään!
Totuushan on se, että TVY ei aidosti aja työttömien etuja ja oikeuksia.
Jos ajaisi, olisi se pontevasti jo vuosia sitten ottanut kantaa työttömien kyykytys/hyväksikäyttö systeemiin, mutta eivät ole tehneet mitään, vain ovat olleet hiljaa ja sallineet nykysysteemin.
Ilmeisesti et ymmärrä sitä.
Tutustuppa tarkemmin asiaan, jokaiseen työttömiä koskevaan juttuun, päätöksiin, lakehin ja vieläpä suunnitelmiin ja komiteoihinkin löytyy kannanotot! Onko joku sinua kykkyhypyttänyt tai jossain hyväksikäyttänyt, miksi et tehnyt muuten ilmoitusta viranomaisille kummastelen?
he ajavat oikeasti työttömien asiaa
http://yhteiskuntakriittinen.phpbb.fi/viewforum.php?f=30
TVY kyykyttää itse työttömiä, sillä se käyttää orjatyövoimaa.
Itse asuin muutaman vuoden Salossa. Siellä työttömien yhdistystä vetää kaupungin tehtävään palkkaama viranhaltija, joka ei ole koskaan ollut työttömänä. No, kyllä toiminta sitten sen mukaista olikin.
TVY:llä vuosien kokemus, jäsenmäärä ja toimiva kunnollinen organisaatio työttömiä auttamaan ja edunvalvontaan! Yhteiskuntakriittinen on hörhöilyä ja typerää turhanaikaista rähjäämistä, samaa juttua kuin ennen ns. Esson baarin verkkari puppuparlamentti.
Ei Suomessa orjatöitä ole, kun ulkomaan tyypit yrittivät niin heti puututtiin!
Tutustu työttömien yhdistyksen toimintaan jäsenet valitsevat keskuudestaan johtokunnan ja he puheenjohtajan yhdistykseen määräajaksi. Yhdistys voi taas palkata vaikka kaupungin tuella esim. toiminnanohjaajan tai vaikka ruokalan keittäjän ym. On muitakin tukijoita esim. rahis, AY-liike jne.
Vaikkapa ko. Salo voi päättää taas omalla osallaan tukea humaania työttömien auttamistoimintaa myöntämällä tukea siis pakkkaamiseen ja työllistämistoimintaan tai esim. tilakustannuksiin ym.
yhteiskuntakriittisen porukka on voimistuva joukko. taitaa kaalepilla olla pelko perseessä.