DOUPPINKI VOITTI TAAS

juoksijoita ei näissä karkeloissa enään näje.
16527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Haista paska! Oliko Michael Schumacher Douppari? -EI
Onko Rafael Nadal nouppari? -EI MYÖSKÄÄN!!!
Ei se ylivoima huijaria tee senkin porvari!

Äänestä
  • Ei menestyminen tee urheilijasta doupattua. Monet monet urheilijat ovat puhtaita.

    Äänestä

  • juoksijoista, jos opettelisit ennen sitä haistamista lukemaan.

    Äänestä

Douppaus on selvästi ottanut etumatkaa. Ennätyksiä tehdään ennätystahtiin huonossa kieltäkirveltävässä ilmassa, mutta yhä harvemmat douppaajat jäävät kiinni. Mielestäni dopingtestit voisi jo unohtaa ja antaa urheilijoiden käyttää dopingia avoimesti.

Äänestä
  • "Mielestäni dopingtestit voisi jo unohtaa ja antaa urheilijoiden käyttää dopingia avoimesti."

    Olen jonkin verran samaa mieltä. Pidän urheilua nykyään lähinnä viihteenä enkä esim. usko että Bolt olisi puhdas. Kyse on mielestäni nykyään vain siitä, jäävätkö tällaiset huippu-urheilijat kiinni vai eivät.

    Tyhmää on mielestäni kv. olympiakomitean johtajalta esim. olympialaisten avajaisissa kehottaa urheilijoita olematta käyttämättä dopingia ja huumeita. Ainaki minusta tuntuu, että mitä enemmän jotain asiaa kielletään, sitä enemmän sitä haluaa.

    Äänestä

  • loputtomiin kirjoitti:

    "Mielestäni dopingtestit voisi jo unohtaa ja antaa urheilijoiden käyttää dopingia avoimesti."

    Olen jonkin verran samaa mieltä. Pidän urheilua nykyään lähinnä viihteenä enkä esim. usko että Bolt olisi puhdas. Kyse on mielestäni nykyään vain siitä, jäävätkö tällaiset huippu-urheilijat kiinni vai eivät.

    Tyhmää on mielestäni kv. olympiakomitean johtajalta esim. olympialaisten avajaisissa kehottaa urheilijoita olematta käyttämättä dopingia ja huumeita. Ainaki minusta tuntuu, että mitä enemmän jotain asiaa kielletään, sitä enemmän sitä haluaa.

    Tässä taas tätä perisuomalaista realismia...
    Aivan tottoa että todella moni ennätyksen tekijä je tekemettä jättänyt on voinut (ja käyttänyt) dopingia. Sallittua tai kiellettyä lisäainetta.
    Siksi kannattaa kaikki etukäteen leimata ettei vain pety jos mahdollisesti käry käy. Ja pääseehän sitä sitten sanomaan että ``mitä minä sanoin´´.

    Ja turha niitä joululahjojakaan avata. Paskaa se Pukki kuitenkin on pakettiin laittanut.

    Äänestä

Liika Dopign on vaarallista ja rasitta sydäntä.

mm. Florence Griffit Joyner kuoli dopingiin.

Äänestä
  • kuoli epileptisen kohtauksen aiheuttamaan tukehtumiseen nukkuessaan.

    Ruumiinavauksessa ei löydetty mitään merkkejä dopingista.

    Äänestä

  • jankhajoonass kirjoitti:

    kuoli epileptisen kohtauksen aiheuttamaan tukehtumiseen nukkuessaan.

    Ruumiinavauksessa ei löydetty mitään merkkejä dopingista.

    Aktiivi urahan päättyi jo vuosia ennen. Mutta mikä aiheutti epilepsian onkin hyvä kymysys.

    Äänestä

  • enään silloin. kirjoitti:

    Aktiivi urahan päättyi jo vuosia ennen. Mutta mikä aiheutti epilepsian onkin hyvä kymysys.

    ja kuuli äänestä, että Florence Griffith-Joyner käytti aktiiviaikanaan dopingia, mutta testit olivat aivan onnettomalla tuohon aikaan.

    Äänestä

phelps kanssa yksi kisojen suurdouppareista.

Äänestä

on niin paljon. He ketkä ovat ajoittaneet pillerin syönnin vaikutuksen oikein, he ovat osanottajia vielä. Mutta jos on mennyt ajoitus pieleen, niin täytyy sitä vaikka loukkaantua. Jalka on pipi.

Äänestä
  • kun jäätiin kiinni esim. Lahdessa. Ei riitä, et ollaan epärehellisiä douppaajia, mut ollaan myös tyhmiä, kun jäädään kiinni.

    Äänestä

On vaikea olla urheilija, näköjään. Tällä palstalla ainakin suomalainen urheilija haukutaan petturiksi, surkimukseksi, lampaaksi ties mitä, jos menestystä ei tule. Ja jos joku menestyy - tai ainakin jos menestyy liikaa - epäillään ensin, sitten luullaan ja kohta ollaan ihan varmoja, ja lopulta syytetään ja heitetään lokaa: "dopingin käyttäjä"!
Pystyisikö joku selvittämään, mikä olisi urheilussa sopivaa, kohtuullista ja hyväksyttävää menestystä? Se olisi urheilijalle ja valmentajalle hyödyllinen tieto: voisi laittaa tavoitteet "sopivalle" tasolle.

Äänestä
  • epäillyksi douppaamisesta vaan se että "puhdas" urheilija rikkoo uudestaan ja uudestaan superdoupattujen hirviöiden tekemät ennätykset.Pari esimerkkiä näistä kisoista: Usain Bolt ja Michael Phelps.

    Ainakin haastatteluista olen saanut sellaisen kuvan että Bolt ei juuri muuta tee kuin löhöilee sohvalla,katselee telkkaria ja nukkuu.Joskus kun viitsii menee kaveri sitten hölkkäämään.Jos tuossa on mestarin resepti niin Suomen pitäis olla universumin mahtavin urheilukansa.

    Äänestä

  • ketään aseta kirjoitti:

    epäillyksi douppaamisesta vaan se että "puhdas" urheilija rikkoo uudestaan ja uudestaan superdoupattujen hirviöiden tekemät ennätykset.Pari esimerkkiä näistä kisoista: Usain Bolt ja Michael Phelps.

    Ainakin haastatteluista olen saanut sellaisen kuvan että Bolt ei juuri muuta tee kuin löhöilee sohvalla,katselee telkkaria ja nukkuu.Joskus kun viitsii menee kaveri sitten hölkkäämään.Jos tuossa on mestarin resepti niin Suomen pitäis olla universumin mahtavin urheilukansa.

    Mustilla on ainakin Yhdysvalloissa oma kulttuurinsa, jota toimittajan (ja kenen tahansa kuulijan) on vaikea ymmärtää. Esimerkiksi Boltin juoksusta näkee, että harjoiteltu on.
    Kuten Johnson totesi, Bolt lähti isoksi mieheksi aivan käsittämättömän hyvin (200 metrillä). Kaarrejuoksu oli mallikasta ja tekniikka pysyi lopussakin hyvin kasassa, vaikka maitohapot olivat silminnähden kovat. Eli takana on harjoittelun tuomaa osaamista ja paljon.

    Mutta tarinoita lahjakkuuksista riittää. Bob Beamonin kerrotaan ponnistaneen 8-metrisiä joskus jopa väärällä jalalla, kun askel ei sopinut. Tarinan mukaan hän ei edes käyttänyt askelmerkkiä (epäilen kyllä).
    Steve Williams juoksi keväällä 1975 käsiajanotolla 200 metrin maailmanennätyksen 19,8. Tarinan mukaan hän meni kolmatta kertaa kevään aikana harjoittelemaan ja huomasi, että kentällä oli kilpailut menossa. Ilmoittautui siis mukaan ja venytti ME-ajan.
    Lahtelainen manageri Jukka Härkönen on kertonut levottomia juttuja näiden mustien lahjakkuudesta. Jukalla on taipumusta pieneen liioitteluun, mutta silti: ilmeisesti tämä on vasta alkusoittoa.
    Alan kuitenkin uskoa Härkösen sanomaan. Kun tämän tason lahjakkuksia aletaan todenteolla seuloa yleisurheiluun ja kunnolliseen valmennukseen, siirrymme ihan uuteen aikaan.

    Tuntuu vain säälittävältä ajatella eurooppalaisten mahdollisuuksia näissä nopeuslajeissa. On niin vaikea ajatella, että Suomesta löytyisi tällaisia sällejä - ikinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhtaan urheilun kirjoitti:

juoksijoita ei näissä karkeloissa enään näje.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu