Osaisiko kukaan suositella mukavia ratsastuspaikkoja Oulusta?
Ratsastusta
Oulussa??
5539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse asun haukiputaalla mutta tiedän Oulun seudulta mm. Hietasaaren ponipihan, saaran tallin ja jonku joka on saaran tallin vieresä mut en muista nimeä.. Haukiputaallahan sit kans on mm. virpitallit ja muut onki tosi kaukana oulusta.
Itse olen ratsastanut Kuivasjärvellä Aaltokankaan ratsutallilla, siellä olen saanut ihan hyvää perusopetusta. Hyvän paikan määritelmä riippuu hiukan siitä, kuinka isoa hevosta allesi olet etsiskelemässä, kaikki Oulun tallit kärsivät hiukan siitä, että "aikuisten kokoisia" hevosia on vähemmistö.
Kuitenkin, ainakin Aaltokankaasta, Äimäraution tallista ja Haukiputaalla ABC -tallista on itselläni hyviä kokemuksia.
Aaltokankaan ratsutalli on juuri se, joka on "Saaran tallin" vieressä. Ponipihasta olen kuullut hyvää myös, nimiestään huolimatta siellä on ihan hyvin täysikokoisiakin heppoja.
Ponipihalla olen ajatellut lähteä käymään kun melko lähellä asustelen. Onko kenelläkään tietoa millaiset tunnit siellä on, esim. mitä eri tasoryhmiä on, onko junioreille ja senioreille omat tunnit, vai miten?
Kannattaa mennä tuonne Hietasaaren Ponipihalle itse olen ratsastanut ja hoitanut siellä hevosia jo kauan ja hyvää opetusta saa. Tervetuloa vaan. Itse olen saanut sieltä kamuja ja hauskuutta elämään. Hyvät hevoset on rakastan tuota Teodoria ja ratsastan sillä melkein aina. Tavataanko siellä? MuiMui