Venus-ilmiö uhkaa, maailmanloppu

jos mitään ei tehdä

Mikäli ilmastonmuutos riistäytyy hallitsemattomaksi on maailman kohtaloa synkkä, Venus-ilmiö, valtameret alkavat kiehumaan!

Vielä vuosikymmen sitten mahdollisuutta pidettiin lähinnä teoreettisena mutta nykyää yhä useampi johtava ilmastonmuutosasiantuntija pitää sitä täysin mahdollisena.

Nyt viimeistään on kovalla kädellä puututtava päästöihin. Ne merkitsevät kipeitä leikkauksia mutta ne on tehtävä tulevien sukupolvien takia!

12

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _pahasilmä

      Heh,

      Tainnu olla Jimi päällä eilen 21->

    • algore klooni

      "kovalla kädellä", "kipeitä leikkauksia", "tulevat sukupolvet"

      Taidat olla joku Al Gore -klooni?

    • jo kauan eviään lotkautellut

      "Vielä vuosikymmen sitten mahdollisuutta pidettiin lähinnä teoreettisena"


      Tjaah, minun mielestäni asia oli ihan vakavasti esillä jo liki 20 vuotta sitten, tosin paljon pienemmässä piirissä kuin nykyisin. Tiedoitusvälineet eivät vielä silloin selvästikään lotkauttaneet asialle eväänsäkään.

    • ei ehdi palutua

      Luepa näitä, niin saat yleiskuvan kansan käsityksestä tieteestä. Sillä ei siis ole sitä.

    • Mutta kun tämä "juoru" on liian herkullinen ja varoittava piiloteltavaksi.

      Suomen ilmatieteen guru, eräs professori on saunassa tuttujen kesken yksityistilaisuudessa maalaillut juuri tuommoisia Venusmaista-kauhukuvaa, koska merenpohjan valtavat metaanihydraattien metaanit kun lämpenemisen seurauksena pääsevat irti kiteistä olotilastaan niin sitten on piru irti.

      (Kristityille uskoville tiedoksi, hän on teidän joukoissanne..tuntenette ?)

      • huviksesi

        paljonko ilmaston pitäisi lämmetä, että merivesi lämpenisi kilometrien syvyyteen niin paljon.


      • Mr.K.A.T.
        huviksesi kirjoitti:

        paljonko ilmaston pitäisi lämmetä, että merivesi lämpenisi kilometrien syvyyteen niin paljon.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Paleoseenin-eoseenin_lämpöhuippu
        "Koko Maan lämpötila nousi rajusti melko lyhyeksi aikaa, n. 50 000–100 000 vuodeksi jopa 10 astetta. Monia meren planktoneliöitä kuoli, samoin kuin maanisäkkäitäkin."


      • Metaanihydraattien vapautuminen nyt on sellainen kauhuskenaario, jossa voisikin tapahtua nopea muutos ilmakehässä, jos tuo vapautuminen tapahtuisi merkittävässä määrin esim. vuosisadassa.

        Mutta jotta merivesi lämpeäisi keskimäärin asteen, se vaatisi saman energiamäärän kuin ilmakehän lämmittäminen tuhannen asteen verran. Ehkä näin suurista energiamääristä ei ole kyse vielä? Eikä meren pintalämpö mitenkään erityisesti pyri meren pohjaan.

        Kristilliseen maailmanloppukuvaukseen tämä ilmaston lämpeneminen kylläkin sopii erinomaisesti. Tai ainakin Ilmestyskirjassa on mainittu asiasta, joskaan ei juuri vuodelle 2008.

        Kun kristillisyys (kirkkoon kuulumisen tasolla) on ihmisen normaalitila maassamme eikä meteorologit ole minulle tuttuja, niin tuskinpa tiedän, kenestä puhut.


      • saunakaljoja otettu

        Mikä mahtoi olla kyseisen professorin päihtymyksen aste. Tuskin kukaan täysjärkinen selvinpäin tuollaisia juttuja heittelee.

        Oletko katti jo laskenut paljonko sen ilman tulisi lämmetä, että saataisiin sieltä syvistä vesistä metaania nousemaan?


    • kohdallaan

      Ehkä nyt kannattaisi käydä sillä tutulla lääkärillä. Jos on noin paha ahdistus, olisi aika tarkistaa lääkitys.

    • Kauhistunut 

      Hui kamalaa! Ihan pelottaa!

      Mutta kun maapallolla on ollut useita aikajaksoja jolloin hiilidioksidimäärä ilmakehässä on ollut huomattavasti suurempi kuin nyt.

      -Muust mä en tierä mut että mä olisin ollut ahvena.

      -Kyllä sen nykyisin tunnustaa kapitalistinenkin tiäre. S...na.

    • ja metsiä lisättävä

      sekin auttaa palauttamaan luonnon tasapainoa.
      kohta luonnon monimuotoisuus on niin yksinkertaista, ettei se enää kye kannattamaan ikuista kehää..

      Tiedän, että suomen ihmiset opetettiin kouluissa uskomaan että ihminen on ruokaketjun huipulla, kuin pyramidin kärkenä..

      Ei se ole totta. Ihminen on osa kiertoa, kehää, ympyrää. Ihmisenkin joku jossain vaiheessa syö, oli se sitten sodan jälkeen aavikolla korppikotkien tai muun toimesta, tai matojen ja bakteerien toimesta montun pohjalla.
      Ei ole alkua eikä loppua, vaan kehä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      233
      9955
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      124
      6810
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6334
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      79
      4867
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4570
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      37
      3726
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3264
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3125
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3108
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3053
    Aihe