Venus-ilmiö uhkaa, maailmanloppu

jos mitään ei tehdä

Mikäli ilmastonmuutos riistäytyy hallitsemattomaksi on maailman kohtaloa synkkä, Venus-ilmiö, valtameret alkavat kiehumaan!

Vielä vuosikymmen sitten mahdollisuutta pidettiin lähinnä teoreettisena mutta nykyää yhä useampi johtava ilmastonmuutosasiantuntija pitää sitä täysin mahdollisena.

Nyt viimeistään on kovalla kädellä puututtava päästöihin. Ne merkitsevät kipeitä leikkauksia mutta ne on tehtävä tulevien sukupolvien takia!

12

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _pahasilmä

      Heh,

      Tainnu olla Jimi päällä eilen 21->

    • algore klooni

      "kovalla kädellä", "kipeitä leikkauksia", "tulevat sukupolvet"

      Taidat olla joku Al Gore -klooni?

    • jo kauan eviään lotkautellut

      "Vielä vuosikymmen sitten mahdollisuutta pidettiin lähinnä teoreettisena"


      Tjaah, minun mielestäni asia oli ihan vakavasti esillä jo liki 20 vuotta sitten, tosin paljon pienemmässä piirissä kuin nykyisin. Tiedoitusvälineet eivät vielä silloin selvästikään lotkauttaneet asialle eväänsäkään.

    • ei ehdi palutua

      Luepa näitä, niin saat yleiskuvan kansan käsityksestä tieteestä. Sillä ei siis ole sitä.

    • Mutta kun tämä "juoru" on liian herkullinen ja varoittava piiloteltavaksi.

      Suomen ilmatieteen guru, eräs professori on saunassa tuttujen kesken yksityistilaisuudessa maalaillut juuri tuommoisia Venusmaista-kauhukuvaa, koska merenpohjan valtavat metaanihydraattien metaanit kun lämpenemisen seurauksena pääsevat irti kiteistä olotilastaan niin sitten on piru irti.

      (Kristityille uskoville tiedoksi, hän on teidän joukoissanne..tuntenette ?)

      • huviksesi

        paljonko ilmaston pitäisi lämmetä, että merivesi lämpenisi kilometrien syvyyteen niin paljon.


      • Mr.K.A.T.
        huviksesi kirjoitti:

        paljonko ilmaston pitäisi lämmetä, että merivesi lämpenisi kilometrien syvyyteen niin paljon.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Paleoseenin-eoseenin_lämpöhuippu
        "Koko Maan lämpötila nousi rajusti melko lyhyeksi aikaa, n. 50 000–100 000 vuodeksi jopa 10 astetta. Monia meren planktoneliöitä kuoli, samoin kuin maanisäkkäitäkin."


      • Metaanihydraattien vapautuminen nyt on sellainen kauhuskenaario, jossa voisikin tapahtua nopea muutos ilmakehässä, jos tuo vapautuminen tapahtuisi merkittävässä määrin esim. vuosisadassa.

        Mutta jotta merivesi lämpeäisi keskimäärin asteen, se vaatisi saman energiamäärän kuin ilmakehän lämmittäminen tuhannen asteen verran. Ehkä näin suurista energiamääristä ei ole kyse vielä? Eikä meren pintalämpö mitenkään erityisesti pyri meren pohjaan.

        Kristilliseen maailmanloppukuvaukseen tämä ilmaston lämpeneminen kylläkin sopii erinomaisesti. Tai ainakin Ilmestyskirjassa on mainittu asiasta, joskaan ei juuri vuodelle 2008.

        Kun kristillisyys (kirkkoon kuulumisen tasolla) on ihmisen normaalitila maassamme eikä meteorologit ole minulle tuttuja, niin tuskinpa tiedän, kenestä puhut.


      • saunakaljoja otettu

        Mikä mahtoi olla kyseisen professorin päihtymyksen aste. Tuskin kukaan täysjärkinen selvinpäin tuollaisia juttuja heittelee.

        Oletko katti jo laskenut paljonko sen ilman tulisi lämmetä, että saataisiin sieltä syvistä vesistä metaania nousemaan?


    • kohdallaan

      Ehkä nyt kannattaisi käydä sillä tutulla lääkärillä. Jos on noin paha ahdistus, olisi aika tarkistaa lääkitys.

    • Kauhistunut 

      Hui kamalaa! Ihan pelottaa!

      Mutta kun maapallolla on ollut useita aikajaksoja jolloin hiilidioksidimäärä ilmakehässä on ollut huomattavasti suurempi kuin nyt.

      -Muust mä en tierä mut että mä olisin ollut ahvena.

      -Kyllä sen nykyisin tunnustaa kapitalistinenkin tiäre. S...na.

    • ja metsiä lisättävä

      sekin auttaa palauttamaan luonnon tasapainoa.
      kohta luonnon monimuotoisuus on niin yksinkertaista, ettei se enää kye kannattamaan ikuista kehää..

      Tiedän, että suomen ihmiset opetettiin kouluissa uskomaan että ihminen on ruokaketjun huipulla, kuin pyramidin kärkenä..

      Ei se ole totta. Ihminen on osa kiertoa, kehää, ympyrää. Ihmisenkin joku jossain vaiheessa syö, oli se sitten sodan jälkeen aavikolla korppikotkien tai muun toimesta, tai matojen ja bakteerien toimesta montun pohjalla.
      Ei ole alkua eikä loppua, vaan kehä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7433
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4690
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4638
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4127
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3629
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3045
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2752
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1950
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1695
    Aihe