Yleinen luulo on etteivät naiset pidä "insinööreistä" millä nyt tarkoitan lähinnä ylempiä toimihenkilöitä ynnä muita asiantuntijatehtävissä työskenteleviä joiden työhön ei kuulu työläisromantiikka kaikkine pikkuhousuja kostuttavine karkeuksineen.
Naiset kuitenkin alkavat pitää insinööreistä tietyn vaiheen jälkeen; sen jälkeen kun keksivät etteivät rokkirentut enää ole joukolla kuolaamassa, eikä se rokkirenttu pysty edes rahoittamaan kunnon elämää. Siinä vaiheessa otetaan joku munaton insinörtti jolta voidaan kupata rahaa ja lempata se reppana jos tarve vaatii.
Siinäpä onnellinen tulevaisuudenkuva kaikille alemman tason insinörteille jotka eivät nuoruudessaan ole tarpeeksi rok änd rol.
Naiset kuitenkin alkavat pitää insinööreistä tietyn vaiheen jälkeen; sen jälkeen kun keksivät etteivät rokkirentut enää ole joukolla kuolaamassa, eikä se rokkirenttu pysty edes rahoittamaan kunnon elämää. Siinä vaiheessa otetaan joku munaton insinörtti jolta voidaan kupata rahaa ja lempata se reppana jos tarve vaatii.
Siinäpä onnellinen tulevaisuudenkuva kaikille alemman tason insinörteille jotka eivät nuoruudessaan ole tarpeeksi rok änd rol.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Pyh pyh. Ei se rakkaus ammattia katso. Tyhmää ajatella noin. Itse voin sanoa että olen tapaillut sähkömiehistä lääkäreihin asti ja sillä ei ole mitään väliä.
miesongelmiin. Naiset valikoivat aivan mahdottomia miehiä, joiden kanssa heillä ei ole mitään muuta yhteistä kun seksuaalinen vetovoima. He uskovat, että "rakkaus" menee kaiken muun edelle. Sitten he ihmettelevät miksi mies seksuaalisen kiihkon vähän vaimennuttua (niin käy väistämättä) etsii uuden kiihkeän petikaverin. Sehän on ihan selvä. Pohjimmiltaan paria ei yhdistänyt muu kuin sekusaalinen kiihko (jota nainen erhtyy pitämään rakkautena) ja kun se on ohi, on suhdekin ohi.
Oikea rakkaus ei ole pelkkää seksiä. Se on aito välttämistä toisesta. Se syntyy hitaasti. Seksi on tärkeä osa sitä, mutta ei missän nimessä tärkein.
Kun seksissä taphtuu hiipumista, on oikeassa rakkaudessa kiintymystä, jonka voimalla jaksetaan odottaa, että toisen seksuaaliset halut taas elpyvät.
Seksikeskeiset ihmiset eivät tätä tajua.
Puhuinko minä mitään seksistä?
Kyllähän naiset usein uskovat rakkauteen. Harmi vaan sillä rakkauttahan ei ole olemassakaan.
Insinöörit alkaa olla varsinaisia pillumagneetteja kunhan pääsevät töihin ja saavat iän mukanaan tuomaa karismaa.
Ei niin rumaa ja haisevaa nörttiä ole ettei se sosiaalisen hierarkian kautta nousemalla naista saisi.
Yleinen harhaluulo on myöskin että insinöörille kelpaisi kuka tahansa.
Kyllä pitää olla hoikka ja kiintee
Tuo on niin paskua paskaa, että ei mene edes pöntöstä alas. Suomessa on niin paljon insinöörejä, että moinen insinörien hyljeksintä kyllä huomattaisiin jo yleisestikin.
Ja siksi toisekseen. Voi mies olla kiinnostava vaikka olisi asiantuntijakin.
nuorena miehenä aika rok änd rol, silloin naiset kuitenkin aikansa minulla leikittyään menivät insinööreille, opiskelin sitten insinööriksi mutta vieläkään minua ei kukaan ota vakavasti
kyllä sanoo että itse pidän enemmän inssiopiskelijoista kuin mistään rokkirentuista. Mitä nyt inssiopiskelijoihin olen tutustunut niin olen toden että niissä on paljon mukavia tyyppejä. Eli itse kyllä mielelläni ottaisin inssiopiskelijan (eikä kyse ole siitä että inssillä on rahaa).
Kyllä itsekin mielummin ottaisin teknisen alan asiantuntijatehtäviin kouluttautuvan/-neen naisen puolisoksi kuin jonkun elämäänsä umpikujassa suorittavaa työtä tekemässä pyörittävän neidon.
Mukava bonus tietysti olisi se, että tietää että se inssinainen pystyy sitten ihan hyvin maksamaan omat kenkänsä, ja se tietää sen itsekin. :)
ei oo valmis ees maksaa huonompi tuloisen puolisonsa kenkiä. Kannattaa sitten vaan etsiä se inssinainen jolla on varaa ostaa omat kenkänsä.
kuvittella, että muutkin inssit ovat. Meissä on kuule monia tosi kovia panomiehiä, jotka emme pane kuin nuoria hyvännäköisiä muijia.
Monella itseään ATM:ksi tituleeraavalla näyttää olevan patologinen naisviha päällä
Mutta mistä ATM:n naisviha kumpuaakaan? Oliko hän jo syntyessään kiukkuinen luuseri vai sattuiko matkan varrella kenties jotain joka muovasi ajatusmallia sellaiseksi että se voidaan käsittää vihana?
Aika moni "ATM" on selittänyt vain sen että naisia ei ole saanut, mutta sitten käden käänteessä kyllä tunnustanut että eivät ole mitään asian eteen tehneet, eivätkä itseasiassa uskalla mitään tehdä vaikka naisetkin aloitteen tekisivät.
Nosto on ajankohtainen nyt kun ollut puhetta naisten insinöörivihasta, toinen näkökulma nääs :P
Heh! Onpas taas kerran ollut kapeakatseista mouhotusta :)
Eivätkö nämä sankarit tajua, että pelkkä opiskelupaikka tai ammatti ei määritä koko ihmisen persoonaa? Kyllähän insinöörikin voi olla seksikäs, komea, rock-henkinen tai vaikkapa alkoholisti. Insinööriys ei takaa, että mies olisi vastuuntuntoinen, hyvä perheenisä tai edes uskollinen.
Toisaalta joku duunarikin voi olla ylikorrekti, umpitylsä nipottaja, jolla ei ole mitään elämää, tai olla maailman vastuullisin ja kiltein tyyppi.
Missä hemmetissä muka on sellainen paikka, jossa kaikki insinöörit ovat jotain harmaita nörttinössöjä? Ei missään. Jokainen insinööri on yksilö, omine hyvine ja huonoine puolineen. Yhtä hyvin se nörttikin voi olla viinaanmenevä naisenhakkaaja, tai punttisalilla asuva sikaniska. Joidenkin AMK-inssin papereiden saamiseen ei kovin ihmeellisiä älynlahjoja vaadita.
Mistä sitä paitsi tulee tuo "insinöörillä on rahaa" -läppä? Moni ammattitaitoinen duunarikin tienaa enemmän kuin joku keskinkertainen Pertti Perusinsinööri, joka painaa vielä kaiken lisäksi palkatonta ylityötä keskinkertaisen palkkansa eteen. Joku taviskoodari tms ei mitään ihmeellisiä summia tienaa, ei todellakaan. Ei varsinkaan uransa alkupäässä.
Eiköhän se ole ihan sama millä miehellä sen elämänsä pilaa. Olkoon lääkäri, inssi tai portsari, sama lopputulos.