Onnittelut Lapualle mitalipeleihin palaamisesta. Kun katsoo jatkoon meneviä joukkueita niin mitali alkaa näyttämään jo aika varmalta. Hienoa että joukkue saadaan palautettua muutaman vuoden tauon jälkeen taas mitalikantaan.
Nyt pitää vain olla hereillä ja pitää joukkue vahvana myös ensi kaudella. Toivottavasti joukkueen tukipilarit jatkavat ja saadaan vielä muutamalla täsmähankinnalla joukkuetta vahvistettua.
Pöntinen ja Pollari olisi saatava ehdottomasti jatkamaan ja Yli-Hirvelän jatko olisi myös lottovoitto. Omat nuoret kehittyvät koko ajan, ja hekin pystyvät ottamaan ensi kesänä jo suurempaa vastuuta!
Viitala takaisin Lappeenrannasta ja siinä mukana Kivimäki valmentajaksi niin voitaisiin puhua jo mestaruuden tavoittelusta (ellei jo tänä kesänä sitä nähdä). Liikala pelinjohtajana ja Kivimäki kakkosena ja valmentajana olisi lyömätön aisapari. Kankaanpäällä valitettavasti ei ole paljon annettavaa kentällä eikä valmennuksessa?
Mutta tsemppiä nyt Lapualaisille mitalin metsästykseen jo tänä kesänä!
Lapuan Virkiä
19
1940
Vastaukset
- hahhaa
ettei vaan kävis nolosti sulle ja lapua mitalipelien ulkopuolelle, kun näin etukäteen tuulettelet ;)
- tuulettaja
Todellakin voi jo tuulettaa. Syön Rauma pelin jälkeen kotipesässä hatullisen sitä itseään jos Virkiä ei mene jatkoon.
- hahhaa
tuulettaja kirjoitti:
Todellakin voi jo tuulettaa. Syön Rauma pelin jälkeen kotipesässä hatullisen sitä itseään jos Virkiä ei mene jatkoon.
kuin lapua tänä iltana saa... ei taia virkiä kestää tällasia paineita, kuten ei viime pelissäkään pystynyt säilyttämään toisen jakson johtoaan :D
- ...
"siinä mukana Kivimäki valmentajaksi niin voitaisiin puhua jo mestaruuden tavoittelusta"
mitä tuolla Kivimäellä tekee, sehän lopettaa valmentamisen/pelinjohdon jo kesken kauden kuten tänä vuonna Smj:ssä!?- lähi
en usko että lopettaisi valmentamista Lapuan Virkiässä. Uskoisin että motivaatio olisi todellakin kohdallaan Suomen Mestaruutta tavoiteltaessa.
Olen samaa mieltä aikaisemman viestin kanssa siitä, että Kankaanpää äkkiä vaihtoon valmennus- ja pelinjohtotehtävistä. Tietotaito kannattaisi hyödyntää seuran muissa taustoissa.
- guru2-puolelta
Näinhän siinä sitten kävi että Virkiä meni mitalipeleihin! Onnea paljon tytöille ja Liikalan Jukalle, olette tehneet hienosti töitä läpi kesän ja ansaitsitte täysin paikkanne mitalipeleihin. Ja nyt kun katsoo muita välieräjoukkueita niin edelleen voin käsi sydämmellä sanoa, että Virkiällä on parhaat mahdollisuudet mestariksi. Jos joku jotain muuta väittää niin voin sanoa, ettei kyseinen henkilö tiedä pesäpallosta yhtään mitään. Katsokaa vain niin saan palata taas tänne palstalle hehkuttamaan Virkiän mestaruutta. Se on jo lähestulkoon varma, liitto vois tehdä päätöksen, että muut kolme joukkuetta kamppailevat lopuista sijoituksista.
- ...
Vai sellasta.
- .,.,.,
... kirjoitti:
Vai sellasta.
hiukan huvittaa kyllä... :D saahan sitä omia puolustaa mutta jos nyt realismissa pysyis kuitenkii
- guru2-puolelta
kuten jo sanoin, että minä tiedän kuinka nämä välierät etenee. Minähän tiesin, että Virkiä voittaa mestaruuden!
- luulisi
hävettävän, kun olet tuolla tavalla hölmöillyt täällä. Vaikea uskoa, että lapua olisi loppuottelussa.
- .,.,.,
luulisi kirjoitti:
hävettävän, kun olet tuolla tavalla hölmöillyt täällä. Vaikea uskoa, että lapua olisi loppuottelussa.
Joo ei todella nähdä Lapuaa loppuottelussa :D Jkl näytti tasoeron jatkosarjan ykkösen ja nelosen välillä ja se on suuri! Melkein mietityttää olisko Lpr kuitenkin ollut parempi vastus, ottelut Jkl-Lpr on olleet aina tasaisia.
- 1guru vaan
Mitenkäs suu nyt pannaan? Taitaa tulla tosi paineinen taistelu pronssista?
- katsojaaa
Mitä ihmettä on tapahtunut? Kuinka Virkiä ei olekaan loppuottelussa? Onko tosiaan sarjakärjen ja nelosen tasoero noin suuri?
Haluaisin vastauksia. Voisiko joku kertoa?
Ja ihmettelen suuresti Virkiän 2. pelinjohtajan kommentteja seuran nettisivuilla "oli yllätys että mentiin neljän sakkiin"! Ja kuitenkin joukkueella oli tavoite mitalipeleissä. Hyvällä asenteella 2. PJ hommassa mukana. Pistäkään tuollaiset miehet vaihtoon ensi tilassa, jotka eivät itse edes luota joukkueeseensa. - tereguts
Ei ole Peto-Jusseista vastusta Lapualaisille. Jyväskyläkin oli hätää kärsimässä Virkiää vastaan, niin on aika vaikea kuvitella että joku Peto-Jussit pystyisi pistämään kampoihin pohjanmaan naispesiksen parhaalle joukkueelle.
Onnittelut pronssimitaleista!
Voisin luvata, kuten joku aikaisempi kirjoittajakin että syön hatullisen sitä itseään jos ensi lauantaina ei juhlita Lapualla pronssimitaleita Virkiän joukkueessa.- paljon parempi
joukkue kuin ailahteleva Lapua ja varmasti pronssipelissä pelaa taas tasollaan. Lapualla ei ole mahdollisuuksia kovalyöntisiä Petojusseja vastaan.
- mikä vitsi
paljon parempi kirjoitti:
joukkue kuin ailahteleva Lapua ja varmasti pronssipelissä pelaa taas tasollaan. Lapualla ei ole mahdollisuuksia kovalyöntisiä Petojusseja vastaan.
Lapualla on Suomen pitävin ulkokenttä ja paras ykköskärki. Petojusseilla ei ole mitään mahdollisuuksia pronssille!!!
- katsomo
mikä vitsi kirjoitti:
Lapualla on Suomen pitävin ulkokenttä ja paras ykköskärki. Petojusseilla ei ole mitään mahdollisuuksia pronssille!!!
Toivottavasti Lapuan katsomo ei mene samanlaisiin asiattomuuksiin ja vierasjoukkueen häirintään kuin sotkamolaiset. Elkeitä on ollut. Hyviä pelejä toivottavasti saadaan nähsä ja reiluja myös. Toivotaan ettei tuomarit tätä ratkaise vaan hyvät suoritukset.
- lapro
Onnea Lapuan Virkiälle pronssisista mitaleista! Olitte selkeästi parempia kuin Peto-Jussit!
- kjkjkjk
Eikö pronssi kuitenkin ratkea kahdesta voitosta? Ei kai Lapualla ole kuin yksi voitto vasta?!
Lapua tarvitsee katsomon huutamaan, koska ilman sitä ne ei saa mitään aikaan...
Turha täällä on huudella, että Lapua on superin ykkönen, miksei ne sitten voittanu sitä jyväskylää, kun kerran mahdollisuus annettiin??
Petojusseja ei taida pronssiset kiinnostaa, kun tavoitteet oli muualla toisin kuin lapualaisilla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.834863- 1882238
- 1321852
- 361759
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231548- 1771490
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161411- 661261
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3391177- 351126