Olen huolestunut Lapin Keskussairaalassa makaavan vanhempani puolesta.Hoitajilla ei ole aikaa tarpeeksi,ja he näyttävät sen potilaalle selvästi.Voi,kun pystyisin olemaan siellä enemmän.Kuulin taas yhden jutun,mikä ei ole niin hyvää mainosta sairaalalle,mutta en viitsi täällä sitä vatvoa.Onko kenelläkään mitään negatiivistä sanottavaa sairaalan hoitajista?Kyllä käy sääliksi vanhuksia,jotka joutavat makaamaan siellä pitempiä aikoja.
LKS,Rovaniemi
omainen
465417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Olisihan varmaankin hoitajilla aikaa, jos niitä olisi tarpeeksi.
Oma äitini joutui useaan otteeseen olemaan sairaalassa ennen kuolemaansa ja hoitajat laittoivat hänelle vaipat, vaikka hän ei niitä olisi tarvinnut....ei ollut vaan aikaa auttaa vessaan tarpeeksi usein.
Onko sitten niin ettei niitä hoitajia ole, vai eikö niitä vain palkata sinne tarpeeksi.
tuuppa kuule itse sinne hoitamaan niitä potilaita ja puhu vasta sitte!!!
mutta kävin siellä viime vuonna kuorsausleikkauksessa. Illalla hoitajat toivat iltapalaa, kurkkuni oli kipeä enkä voinut syödä joten toivat minulle kuumaa kahvia!!!!! Ja mitään kuumaa en todellakaan voinut/edes saanut syödä. Lämmin/kuuma olisi voinut irrottaa peitteet kurkustani.
Seuraavana aamuna toivat aamupalaksi puuroa(joka ei ollut hyla tuote joten en voinut syödä kun muuta ei ollut tarjolla vaikka pyysin). Ja mainitsin tuosta asiasta hoitajille ja sairaalaan tullessa pitä täyttää lappunen josta ilmenee etten voi käyttää naitotuotteita.Tokihan olisin jälleen kerran saanut kuuma kahvia/teetä.
Olin siellä railun päivän ja koko aikana en mitään syönyt. Sitten kun pääsin kotiin meinasin automatkallakin pyörtyä, verenpaine laski niin alas.
ettei ole hoitajien vika jos keittiöstä ei tule oikea ruoka.
Ja jos olet ilmaissut että tarvitset hyla-ruokavalion, niin hoitajat ovat sen tiedon eteenpäin vieneet. Ja mistä tiesit ettei puuro ollut hyla? Yleennsä sairaalan puurot (esim. ruis) tehdään veteen.
hoitajilta että eihän puurossa varmasti ole maitoa(olen sille pahasti allerginen ja kyseessä oli mannapuuro), hoitajat sanoivat että kyllä siinä ihan tavallsta maitoa käytetty. Pyysin muuta syötävää, mutta muuta ei kuulemma ole tarjolla. Jälkeenpäin olen kuullut että sairaalan keittiössä on aina esim maidotonta ja keliaakiaa sairastaville sopivaa ruokaa. Hoitajat eivät vain kehdanneet sitä hakea!!
että hoitajilla on aikaa käydä hakemassa keittiöstä, joka sijaitsee kellarikerroksessa, uusi puuro? Ei ole hoitajien vika jos keittiössä töpeksitään.
Ruoka osastolle tulee keittiöstä. Jos olet heille sanonut, että ruokavaliosi pitää olla maidoton, he ovat sen keittiölle meneviin tietoihin kirjanneet.
sanoi että hoitajien KUULUU käydä hakemassa oikeanlaista ruokaa potilaalle, jos sellaista ei tarjoilukärryssä ole. Vai meinaatko että jos olet esim. viikon sairaalassa niin et syö mitään jos sinulle tuodaan ruokaa jolle olet allerginen?
Ei hyla-tuotteita voi käyttää sellainen, joka on maidolle pahasti allerginen? Silloinhan tuotteen pitää olla täysin maidoton, ei hyla, koska se sisältää maitoa. Vai oletko sittenkään maidolle pahasti allerginen?
Eihän ne hoitajat sitä puuroa sieltä alakerrasta hae!! Miksi hoitajat ovat aina huonoja?? Onhan siellä paljon muitakin töissä.
laktoositonta maitojuomaa. Sitä mahani jonkin verran kestää.
Kukas sen ruoan hakee jos ei hoitaja? Potilas itsekö?
Ehkä mikäkin alan tästä lähtien tekemään vain osan minulle kuuluvista töistä, sellaiset mukavat ja vaivattomat hommat. Älkää ihmetelkö jos ravintolassa saatte eteenne esim. perunamuusia(korvasienikastikkeella) ilman kastiketta, minä kun en niin sen tekemisestä välitä.
Onko käynyt mielessä kysyä niiltä hoitajilta, kuka sen ruuan tuo sinne osastolle? Kysyppä seuraavalla kerralla onko laitosapulaisilla osaa taikka arpaa asiaan!
Hullua verrata sairaalaa ravintolaan - ravintolassa maksat siitä ruuasta, sairaalassa siitä että saat hoitoa ja PARANET!
mene johonkin toiseen sairaalaan hoitoon, jos luulet saavasi parempaa hoitoa. Kuulut juuri siihen rasittavaan ihmisryhmään, joka kärtyää kun ei sairaalassa saa omaa huonetta/lääkäriä/liutaa hoitajia, ihan vaan sinua passaamaan!
minullekin!
Olen tuossa keskussairaalassa töissä ja valitettavasti olen kanssasi samaa mieltä. Juuri nämä rasittavat ja alituiseen purnaavat...toki kuitenkin harvat ihmiset usein pilaa kaikkien hoitajien fiilikset vaikka emme sitä "asiakkaiden" silmissä voi näyttää. Ainakin itselläni on joskus pakko käydä vähän itkaisemassa vaikkapa vessassa jotta saisin sen "palan" pois kurkustani. En kylläkään ihan vähällä kummalla ota tuollaista niin itseeni mutta varsinkin jotkut naispuoliset asiakkaat jotka ovat äitini ikäisiä ovat ihan käsittämättömän tunteettomia eivätkä ymmärrä että me emme kertakaikkiaan ehdi joka paikkaan yhtä aikaa.
Heihin ei uppoa edes vilpittömät anteeksipyyntömmekään niinkuin useinmiten miespuolisille asiakkaille jotka ymmärtävät heti misä on kyse.
Tietenkin heissäkin on jonkin verran sellaisia ärripurreja mutta he kuitenkin kuuntelevat mistä kulloinkin on kyse.
Olen pannut monen muunkin kolleegani kanssa merkille että juuri pahimpia purnaajia on ns. "hyväosaiset" jotka ovat rahan voimalla ehkä tottuneet saamaan sellaista "exra-arvostusta". Meille kuitenkin on kaikki asiakkaat saman arvoisia ja teemme työmme etupäässä diagnosoitujen priosisointien sanelemassa järjestyksessä tällä työvoimalla minkä "esivaltamme" on meille järjestänyt.
Uskokaa jo että teemme kaikkemme että olisitte tyytyväisiä tällä miehityksellä!
minä. Ja aina ylös noustessasi olosi on niin huono, että saat suoneen pahoinvointilääkettä ja kurkkusi on turvonnut niin että voit puhua todella vähän. Tekeekö mieli tuossa tilassa lähteä etsimään jtn laitosapulaista!!!!!!!!
Ja kyllä tuolloin ruokaa jakoi hoitaja(sama joka yöllä kävi minulle tuota pahoinvointilääkettä antamassa) tuskin mikään laitosapulainen saa lääkkeitä potilaisiin pistää.
Ja pidän kyllä itseäni helppona potilaana. Hoitajat tarjoutuivat mm. taluttamaan minut aina vessaan kun olin niin huonossa kunnossa. Kävelin sinne yksin kun siihen kykenin, mutta sen jälkeen sain aina huonoon oloon tuota lääkettä(huono olo johtui nukutuslääkkeestä sekä ylösnousemisesta, ainakin hoitajien mukaan). En siis todellakaan juoksuttanut turhaan hoitajia, kun tiedän että heidän työnsä rankaa on.
Ja olin 3 hengen huoneessa eivätkä nämä muut ihmiset häirinneet minua laisinkaan. Oli mielestäni enemmänkin kotoisaa olla huoneessa, jossa on muitakin ihmisiä kuin yksin kyhjöttää hiljaisuudessa.
Opettele lukemaan. Se ei ole hoitaja joka hakee ruuat sieltä alakerrasta! Vai kuvitteletko että hoitajat keittää väliajat puuroa potilaille siellä osastolla?
Niinpä! Kirjoitit tekstiä kuin minun käsilläni. Paitsi etten ole keskussairaalassa töissä, vaikka hoitoalalla olenkin (ja kylläkin joskus työskennellyt sairaalassa, joten tiedän mistä puhun).
Sinne tullaan haukkumaan hoitajia, varmasti olisivat hoitajat onnellisia kun saisivat sinne lisää työvoimaa, ja nämä ikuiset valittajat jotka luulevat olevansa parempia/tärkeämpiä kuin muut, saisivat sitä helvetin hoitoa.
Voi vitsit tämä on niin raivostuttava juttu.
kunnossa kuin minä olin ON HOITAJIEN VELVOLLISUUS HAKEA POTILAALLE SELLAISTA RUOKAA MILLE TÄMÄ EI OLE ALLERGINEN!!!!!!
Eli kipittää ihan itse sinne alakertaan tai ilmoittaa esim. tällaiselle laitosapulaiselle(jos tuovat ruoan sieltä alhaalta) että potilas tarvitsee laktoositonta ruokaa. Jolloin tämä apulainen sen varmaan tuo, mutta jos heille ei siitä ilmoita miten voisivat sen ruoan tuoda.
kuulostat olevan, olisi ollut nenämahaletku ja suonensisäinen nesteytys varmastikin aiheellista, tällöin et olisi joutunut aliravitsemustilaan sen takia että hoitajat työnkuvaansa kuuluen HOITAVAT KAIKKIA OSASTON POTILAITA, työnkuvaan kuuluu toki ravitsemuksestakin huolehtiminen, potilasta haastatellaan aina osastolle siirtymisen yhteydessä jolloin myös ravitsemusasiat kysytään, jollei tässä yhteydessä ole erikoisruokavaliota huomannut mainita, asiasta huomauttamalla se seuraavaan ruokailukertaan kyllä huomioidaan, valitettavasti HOITAJAT EIVÄT KEITTIÖSSÄ EHDI RUOKAA VALMISTAMAAN, VAAN SEN TEKEVÄT JA JAKELEVAT RUOKAVAUNUIHIN RAVITSEMUSALAN AMMATTILAISET, josta hoitajat ruoan potilaille tuovat sillä tarjottimella joka keittiössä on jaettu. Hoitajan ammattietiikka velvoittaa auttamaan ensin potilasta joka on henkeä uhkaavassa tilanteessa.
"ylimääräistä" kurkusta mm. pikkukieli kun kurkkuni oli niin ahdas. Kotona makasin lähes 2 viikkoa sängyssä ja ambulanssikin pariin otteeseen kävi paikalla kun oksensin verta. Joillekin tuo toimenpide ei ole yhtä kivulias, riippuu tietenkin siitä miten paljon kudosta joudutaan poistamaan. Itse en olisi mitenkään pärjännyt kotona yksin, vanhempani ihmettelivät moneen otteeseen että miten tuollaisen leikkauksen jälkeen ihminen ylipäätänsä päästetään kotiin niin pian.
Ennen leikkaukseen menoa täytin kaavakkeen jossa kysyttiin ruoka-allergiat yms. ja merkitsin siihen etten voi käyttää minkäänlaisia maitotuotteita. Esim. tuota laktoositonta maitojuomaa voin hieman käyttää, mutta mainitsen aina etten käytä mitään maitotuotteita ettei minkäänlaisia sekaannuksia synny.
Olis ollu aiheellista tehdä terveyskeskuslähete ja mennä sinne jatkohoitoon.... =)
Sinä ilmoitat millaista ruokavalioa syöt ja hoitaja naputtaa tämän koneelle. Keittiö katsoo tämän asian koneelta ja laittaa sinulle sellaisen ruuan. Ateriassa lukee sinun nimesi. Jos keittiö töpeksii, niin ei se ole hoirajan vika. Ja akuuttihoidossa ei todellakaan ole aikaa juosta kellarikerrokseen hakemaan oikeaa ateriaa.
Minaatko tosiaan että keittiö töpeksii viikon jokaisena päivänä jos olet ilmoittanut mitä syöt?
mustaa valkoiseksi asiassa missä olet väärässä. Hoitajabn tehtäviin ei todellakaan kuulu kipittää keittiöön hakemaan ruokaa. Hoitajan aika ei yksinkertaisesti siihen riitä, eikä tämä kuulu hänen toimenkuvaansa.
Jos on saanut väärän ruuan ja ilmoittaa siitä hoitajalle, tehdään korjaus seuraavaan ruokailuun mennessä. Siinä välissä ei kukaan kuole nälkään. Ruokakärry tulee keittiöstä VAIN tiettyinä kellonaikoina ja muulloin sieltä EI KUKAAN lähde hakemaan ruokaa kenellekkään.
Et anteeksi nyt vaan jos tosiasia on eri kuin se, miten itse kuvittelet asioiden toimivan.
iniset. Siis tämä ruoka oli iltapala, olisko ollut joskus 7 aikaan illalla. Seuraava ruokailu seuraavana aamuna ja ennen leikkausta piti olla muistaakseni 12 tuntia syömättä. Söin seuraavan kerran kotona, jolloin viimeisestä ruokailusta oli kulunut yli puolitoista vuorokautta. Kyllä siinä ajassa nälkä tulee ja verensokeri laskee! Etenkin kun olo oli muutenkin huono.
Niin, olisivathan voineet korjata asian edes aamupalalle mutta samaa puuroa silloinkin oli tarjolla!!! Ja tietysti sitä kuumaa kahvia/teetä jota en todellakaan saanut juoda!
Enoni kävi vastaavassa leikkauksessa, mutta häneltä ei jouduttu yhtäpaljon pois kudosta leikkaamaan kuin minulta. Hänelle hoitajat toivat 9 aikaa illalla jäätelöä syötäväksi, sillä kylmä on suositeltavaa syötävää tuon leikkauksen jälkeen. Mutta tämä tapahtui kylläkin Oulussa.
Mutta kyllä minusta jokaisen potilaan pitää silti syötävää saada.
Olen ollut viime vuosina monta kertaa leikkauksissa. Olen saanut aina loistavaa kohtelua. Mutta potilas voisi hiukan katsoa peiliin. Sitä saa, mitä tilaa.
Samoin vanhempani sairastivat paljon loppuaikoinaan ja joutuivat olemaan sairaalassa pitkiä aikoja. Kumpikin aina kehui, kuinka hyvää hoitoa saivat ja kuinka ihania hoitajat olivat ja pyrkivät toteuttamaan heidän toiveitaan.
Mutta kumpikin olikin positiivisia ihmisiä, eikä mitään kitisijöitä.
V.2010 jää paljon hoitajia eläkkeelle. Sen jälkeen ei ole enää työvoimaa kun ei kukaan oikein halua huonostipalkattuun vuorotyöhön. Sielläpä sitten itse vaihdatte niitä vaippojanne ja keittelette puurojanne. Aivan oikein teille kitisijöille.
ovat mukavia. Mutta kyllä sinnekin joukkoon mahtuu vähemmän herttaisia tapauksia, kuten joka ammattiin.
Jos kyseinen henkilö on mielestään (kuten minunkin mielestäni) saanut huonoa hoitoá, ja paha maku on suuhun jäänyt siitä ettei ole ruokaa saanut, niin asia on sitten niin.
Te jotka arvostelette, olkaapa ihan kotioloissa vuorokausi syömättä, testatkaa tuleeko nälkä.
Hanakasti tunnut hyökkäävän LKS:n hoitajia vastaan. Tekis hyvää sullekin käydä välillä sitä hommaa kokeilemassa. Ei muuten ole herkkua. Potilaita osastot pullollaan ja minimimiehityksellä mennään. Kiire on ihan jumalaton koko ajan. Sairaanhoitajien työaika kuluu hyvin pitkälti lääkkeiden parissa sekä "paperihommissa" ja perushoitajat puurtavat kentällä. Toki sh:tkin ojentavat auttavan kätensä perushoitoon aina kun pystyvät.Ja kun ne tilanteet elävät; rauhallinen aamu saattaa muutamassa sekunnissa muuttua ihan muuksi, jos vastaan tulee esim. elvytys tai muuten erittäin huonokuntoinen potilas.Tämmöinen tilannehan siis vaatii monen hoitajan läsnäoloa. Mutta sinullehan se varmaan on ihan sama, että miten siellä muut potilaat jaksaa, kunhan vain oma puuro haetaan sieltä monen kerroksen päästä keittiöltä, jossa sielläkin on omat kiireensä.
Kyllä hoitajat oikeasti haluais "seurustella" enemmän potilaiden kanssa. Ennemmin mä ainakin juttelisin siellä mukavia tai hakisin puuroa kuin vaihtaisin p***avaippoja. Mutta kun ei pysty. Perushommat on pakko hoitaa ensin. Ja paljon muuhun sitä aikaa ei sitte enää jääkään.
Ensinäkin on ihan väärin asiaa vatvoa täällä keskustelupalstalla! Kerro huolesi osastonhoitajalle.
Omainen haluaa tottakai parhaan mahdollisen hoidon läheiselleen, mutta ulkopuolisena
sairaalan toiminta voi joskus herättää negatiivisia tunteita. Monta asiaa olisi parannettava, mutta koska resurssit ovat mitkä ovat, on niillä pärjättävä.
Aikaa ei turhemmin ole, mihinkään "ylimääräiseen" Pahalta kuulostaa, mutta töitä on usein "karsittava". Perustarpesta on huolehdittava ja hoito ongelmaan saatava.
Mielenkiinnosta haluaisin tietää miten hoitajat näyttävät potilaalle ajanpuutteen? Mistä läheisesi on jäänyt ilman?
Sairaalahan ei todellakaan ole mikään hotelli eikä hoitajat ole palvelijoita vaan hoitajia!
Aivan totta kirjoitat. Ei voida olettaa, että vanhukset saisivat sairaalassa ajanvietettä hoitajista. Sairaalan ja sen henkilökunnan tehtävä on hoitaa potilaitaan parhaansa mukaan, jotta potilas pääsisi sieltä mahdollisimman terveenä pois. Sairaalan tehtävä ei kuitenkaan ole viihdyttää aikuisia potilaita, vaan hoitaa heitä parhaan kykynsä mukaan. Omaiset voivat sen jälkeen moittia, jos on tapahtunut hoitovirhe tai hoitotyö on muuten ollut kohtuuttoman huonoa.
Yritetään kuitenkin muistaa, että sairaalan henkilökunta pyrkii tekemään varmasti parhaansa heille tarkoitettujen resurssien puitteissa. Siitä iso kiitos heille! Hoitajan työ on varmasti raskasta ilman tällaista turhalta tuntuvaa moittimista.
Vanhainkodeissa tai muissa hoitokodeissa voidaan vaatia vanhuksille muutakin kuin perus hoitotyötä, mutta muistetaan kuitenkin mitä varten sairaalat ovat.
Olen ollut useasti LKS:Nn hoidossa ja mielestäni on ihan hullua vaatia hoitajia enää "viihdyttämään itseään" sen kiireen keskellä. Sen viihdytyspuolen kyllä hoitaa toiset huoneessa olevat potilaat kun sinne menee avoimin mielin eikä näytä "yhden syöneeltä ja toista harkitsevalta". Niinpä, niistä mahdollisista kivuistakin huolimatta. Ei se näiden hoitajarukkien vika ole jos meillä vaimaltaa. He vain yrittävät helpottaa meidän tilannetta mahdollisuuksien mukaan.
Suomalaisilla vain on aina tapana urputtaa "palveluista" ihan joka paikassa. Sairaaloissa kuitenkin toivoisin että henkilökunnille annettaisiin työrauha ja mahdollisuus käyttää niitä vähiä resurssejaan parhaakseen katsomalla tavalla, sillä silloin ne hommat rullaavat edes välttävästi.
Kunhan vain ihmiset muistais mikä tehtävä niillä sairaaloilla on. Itselläni on aina jäänyt kiitollinen mieli näitä "arjen sankareita" kohtaan ja jopa minuakin loukkaa tällainen jatkuva "parjauskamppanja".
Minä kyllä arvelisin muutenkin että tuollainen "myrrysturpa potilas" aiheuttaa itse oman ahdinkonsa asenteellaan tuolla sairaalassa. Ehkä hoitajat ovatkin alitajuisesti päättäneet että tuo on jo toivoton tapaus kun ovat nähneet että minkäänlainen hoito ei enää tepsi. Ajatelkaapa sitä!
Itket turhaa s24 foorumilla, siitä ei ole mitään hyötyä. Mutta jos itkisit vaikka suomen päättäjille tai LSHP:n johtoportaalle, että lisää työntekijöitä kiitos...Oisko siitä enemmän apua kusimuna?
Kusimuna???? Anteeksi vain,mutta eiköhän voitaisi keskustella ihan asiallisesti,ilman mitään nimityksiä??? Tuskin mikään hoitaja olet.Voinhan kertoa yhden esimerkin..vanhus oli suihkusta tullessaan tarvinnut puhtaat vaatteet ja oli mennyt sängyn päälle odottamaan hoitajaa,joka lähti vaatteita hakemaan.Tämä hoitaja oli tullut takaisin 2 tunnin kuluttua.Mitäs olet mieltä tästä?Kyllä tiedän,että joka paikassa säästetään,mutta eikö potilaat kuitenkin pitäisi olla etusijalla???
puhut nyt sairaalasta. Entäpäs jos osastolla ehti tapahtua jotain akuuttia? esim. elvytystilanne?
Tuskin potilas ihan alasti joutui sängyllä odottamaan?
Kyllä huomioin ja sairaalan pitäisi olla sellainen paikka,missä yritetään parantaa,eikä tehdä enemmän sairaaksi.Mistä ne sairaalabakteerit joutuvat potilaitten leikkaushaavoihin???? Ilmastako? Olen tosi kyllästynyt kaikkiin "selityksiin",mitä olemmme saaneet kuulla.Lääkärit eivät edes kerro potilaalle mitään tarkkaan.....Kysyit,että oliko potilas aivan alasti? Vastaukseksi sanon,että pyyheliina oli suojana.Ei varmasti mikään mukava tilanne....
akuutti ympäristö jossa voi sattua mitä tahansa ja hoitajienkin pitää osata priorisoida asioita. En menisi mollaamaan hoitajia jos en tiedä MIKSI he ovat jotenkin toimineet. Hoitajia on vähän ja osastolla paljon potilaita. Jos jotain akuuttia tapahtuu (esim. äkillinen elvytys) niin kyllä siinä on vaatteiden hakeminen toissijainen asia (varsinkin jos on pyyhe ja peitto lähettyvillä, ei henki ole vaatteista kiinni, mutta siitä kyllä jos elvytystä ei aloiteta heti.
Ja eivät ne sairaalapöpöt hypi laikkaushaavoihin vuoteesta tai vaatteista vaan ihan noin vain. Yleensä ne tulevat ihan leikkaustilanteessa. Tiedätkö edes mikä sairaalabakteeri on??
joudu sinun osastollesi koskaan! Luoja armahtakoon!
Valitettavasti läheiseni sen bakteerin sai leikkauksen yhteydessä.Hyvin olen perehtynyt siihen,mutta selitäpä vanhukselle se...kovin on katkera tapauksesta.Jokainen uusi leikkaus on "riski" hänelle.Eristyksessä aina leikkauksen jälkeen.Ei niin kovin piristävää,maata yksin huoneessa ja hoitajat vielä pysyttelevät monia tuntia poissa.Kuvittele vaan itsesi siihen tilanteeseen.Ei olisi nuoremmallekaan niin ihanaa.
on bakteeri jonka voi saada mistä tahansa. Sairalaabakteeri nimellä se kulkee silloin, kun sen on saanut siaraalassaoloaikana. Esim. virtsis on sairaalabakteeri jos sairaalassaoloaikana sen saat. Mutta voit saada sen kotonakin, jolloin sitä ei kutsuta sairaalabakteeriksi.
Ja sairaalassa on paljon potilaitra ja vähän hoitajia. Ei hoitajilla ole aikaa istua potilaiden seuraneitinä. Jos sellaista kaipaa, niin palkkaa sellaisen omasta pussista.
Ja on kokemusta siitä, millaista on olla täysin autettava vuodepotilas leikkauksen jälkeen, vaikka nuori olenkin. Tiedän myös sen mihin rääkkiin hoitajat joutuvat kun pitäisi olla yliluonnollisia kykyjä ja olla monessa paikassa yhtä aikaa ja vaikka kaikkensa antaa, saa silti vain kuraa niskaan.
jo toistkymmentä vuotta.
Cibroksiinia menee kuin karkkia jatkuvasti.
Sairaalabakteri mikä sairaalabakteri.
Huonosit pestyä insturumenttejä ja sänkujen laitoja ym, ym...
Laiskaa ja vetelää henkiläkuntaa...
Oma sanontani: Hoitajat juoksee ja lääkärit kävelee.
Sisätautiosastolla ollessani ei tule mieleen mitään negatiivista hoitajista. Hoitajat kuuntelevat enemmän kuin lääkärit.
Kun valitti jostain vaivasta niin heti tultiin kärryn kanssa lypsämään verta, tarkistamaan paineet tai lääkitys. Huomioin myös että eräs kokenut hoitaja korjasi useamman kerran erään keltanokkalääkärin töppäyksiä. Tämän hän teki hyvin varovaisesti ettei loukannut lääkäriä.
Vaatii todella hyvää malttia.
Tuo oli minun kokemukseni. Olen pahoillani etten pystynyt tarjoamaan sinulle pyytämääsi negatiivista sanottavaa hoitajista.
Lisään että myös omaisiani on hoidettu LKS:ssä todella hyvin, ei vaan erinomaisesti.
Ymmärrän huolesi nimim: omainen.
Jos minä olisin sinä, menisin paikan päälle katsomaan miten homma toimii. Taisipa joku huomauttaakin että suomi24:nen valituspaikkana on aika turha.
on, sillä tunnen muutaman ihmisen jotka ovat siellä töissä. Ja ovat kertoneer että jos esim. itse joutuisivat leikkaukseen, eivät missään nimessä halua operaatiota tehtävän Rovaniemellä.
itsekin haluaisin tuntea ainakin yhden joka on siellä töissä ;D
kehumista Oulustakaan...joten minne mentäis että olis turvallista!!
ratkeaa ihan luonnollisella tavalla.
Itsekin kouluja käyneenä, mutta "valitettavasti" en tätä hoitsupulaa huomioineena, mutta omaiseni LKS:ssa menettäneenä voisin kait oman lokani jorpakkoon heittää....Valtio ja kunnat eivät ikinä ole hoitajia arvostaneet....koska nyt jytää markkinatalous tuolla kuntapuolellakin.
Ymmärrän vallan mainiosti hoitsujen, sairaala-apulaisten, köökin yms. poppoon katkeruuden. Silti....ja tiedän, että tämä on kaksi teränen miekka....voisin huomauttaa, että kunta sektorilla on aivan sairaan paljon löysää verrattuna tapaan toimia yksityispuolella. (NYT iski varma lynkkaustuomio). Itse olen ollut duunissa molemmissa ja molemmilla puolilla on sudenkuoppansa...omaisten ei kuitenkaan tulisi näistä kärsiä, saati nyt sairaan! Priorisointi on kumminkin päivän sana!!! Mitä me veronmaksajat siis teemme asian eteen? Mehän ne ihmiset valitsemme päättämään kuntiemme/valtionkin asioista...millä perusteilla ne ihmiset siis valitaan? Miettikää... Nuoruus, menestyminen,glamour, elämänarvot....se kaikki on kuitenkin loppupeleissä kansan käsissä...vai eikö? Ja, jos ei...niin miksi ei?!!!!
On tää kyllä merkillistä, että jostain ruokajutusta valitetaan täällä. Henkilökunta tekee parhaansa ja hoitaa kiireellisimmät tapaukset aina. Itse oli kyseisessä sairaalassa hoidossa muutama vuosi sitten. Ruokaa sain aina tarpeeksi. Muutaman kerran tilasin kiekon pitseriasta, kun en jaksanu syödä sairaalan muonia.
Marisijat voivat mennä yksityisiin sairaaloihin, jos hoito ei kunnallisessa kelpaa! Ja vielä lopuksi: Itse ainakin viihdyin itsekseni parhaiten ilman mitään hoitajia, ei heitä sinne ole rupattelemaan palkattu. Omaisten on turha tällaisesta valittaa, katsokaa peiliin itseänne! Tehän voitte nimittäin itse käydä osastolla viihdyttämässä potilastanne!