Luistelumusiikki?

skatebear

Tietääkö kukaan pitääkö voiko luistelumusiikiksi käyttää mitä tahansa äänitettä esim. kirjastosta. Voiko joutua vaikeuksiin musiikin käyttämisestä kisoissa tai harjoittelussa?

5

1954

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skatebear

      Tarkennan, että kysyn siis tekijänoikeusmaksuista. Pitääkö musiikin käyttämiseen hankkia / maksaa erikseen joitakin lupia?

    • skatemam

      jaa-a, ehkäpä lain mukaan teostomaksuja pitäisi maksaa, mutta en ole kyllä koskaan kuullut, että kukaan olisi maksanut (onkohan käynyt edes mielessä) periaatteessahan harkoissakin yleisesti soitetusta musiikista pitäisi maksaa. Meilläpäin ainakin musiikki soi aina harkoissa valkun valinnan mukaan ja tietty omat musat, kun harjoitellaan ohjelmaa. En aio murehtia tätä asiaa ennenkuin joku käräyttää =)

      • seurakonkari

        Ei huolta, sillä asia on hoidossa. Taitoluisteluliitto maksaa vuosittain Teostolle korvauksen musiikkien käytöstä ja laskuttaa edelleen kaikkia seuroja. Summat ovat ihan merkittäviä.


    • kiira korpi

      jos valmentaja etsii musan niin pitää maksaa mut jos etit ite ei tarvi HUOM musiikin pitää sopia valkulle

      • 1+8=9

        Miten niin pitää maksaa jos valmentaja etsii musiikin? Meillä seurassa luistelija valitsee musiikin, pienimmille valmentaja saattaa suositella jotain, mutta vanhemmat luistelijat saavat hyvin pitkälle itse päättää. Eikä siitä tarvitse valmentajalle maksaa.
        Ja todellakin, seura hoitaa teostomaksut kuten seurakonkari yllä jo sanoikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1075
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      65
      917
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      898
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      775
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      711
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      705
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      617
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      607
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      569
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe