Neljän päivän dieetti

Chitoh

Hei,

Aloitin eilen ns. paremman lentoemännän dieetin ja yksi onnistunut päivä takana :o) Ko. dieetti löytyy alla olevasta linkistä...

http://www.martat.fi/keskustelu/keskustelunurkka/?x33061=217799

Kaikkinensa sisältö tuntuu minulle sopivalta; ei tarvitse kituuttaa. Olen kerran aiemmin vetänyt dieetin läpi (silloin sama tilanne kuin nyt eli parin viikon ajan tullut mässättyä ja aika vetää tilanne nollille ettei pääse kiloja kertymään) ja silloin "ylimääräiset" kilot karisivat mukavasti, noin 2-3kg taisi lähteä. Nesteitähän siitä suurin osa oli, mutta niitähän sitä nimenomaan mässätessä kertyykin.

Eli nyt vain kohti päivä kakkosta jo hieman keventyneen oloisena!

7

2189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallopala

      Kunhan tuota dieettiä jatkaa sitten paremmilla ruokailutottumuksilla loppuelämän ajan, niin tuskin 4 päivän dieetistä hirveästi haittaakaan on.

      Toki jos palaat samoille syömisille jotka ennen dieettiä oli, niin paino nousee takaisin.

      Rasvapainoa ei neljässä päivässä ehdi hirveästi putoamaan, toisaalta ei ehdi hirveästi lihaspainoakaan. Jos nestepainon pudottaminen motivoi muuten pitkäkestoiseen ruokailutottumusmuutokseen, niin hyvä niin.

      • Chitoh

        Hyvä huomioita kerroit...toisaalta olen omalla kohdallani asian ajatellut niin, ettei "ylimääräiset" kilotkaan kohdallani ole täysin rasvaa vaan myös tätä kertynyttä nestettä. Kyse kun on siitä että paino on viikon parin aikana huitaissut 2-3kg ylöspäin mässyn seurauksena...

        Ja tässä dieetissä on aikalailla ne tuotteet, joita jatkossakin käytön terveellisessä ruokavaliossa. Joten siinä mielessä pidän ko. "kuurista".

        Varsinaisesti omalla kohdallani ruokavalio on ollut hyvä, mutta nyt reagoin erinäisiin asioihin pistämällä sen lekkeriksi. Tästä on hyvä palata arkeen :)

        ps. hiukan hiilihydraattien vähyys tuntuu päässä kun on tottunut puuron/leivänpuputtaja...


    • Cuuden päivän sota

      Mä aloitin tänään puoliltapäivin sen paremman laitossiivoojan diettiin.
      Ko. dietti on vaan jaossa suullisesti, enkä jaksa sitä tähän naputella, mutta tässä pääkohdat:
      Vedä rankkaa anaerobista harjoitusta ihan sykerajan maksimissa.
      Syö vain se mitä tarfitsee jotta glykogeenitaso säilyy optimissa, ketoosin kolkuttamatta ovella ja asidoosin saavuttamattomissa.
      Pidä huolta, että lihasmassa saa sen tarvitsemat kreatiinit ja lysiinit, mutta varo proteiineja, sillä ne eivät välttämättä ole tarpeen, koska saattaa olla, että olet edellisenä aamuna sitonut itse kengännauhasi ilman mamin apua.

      Kun olet noudattanut tätä diettiä kaksi tuntia on parasta että hakkaat kallosi paloiksi tai palaat japanilaiseen pallokaladiettiin.
      Siinä syödään huonosti kypsennetty ja käsitelty pallokala proteiinin lainkaan pilkkoutumatta.

      Siinä sirkuksessa ei ehdi pilkkoutua edes lyhyet hiilihydraatit, puhumattakaan pitkäketjuisista, koska pallo kalahtaa lattiaan ennen ensi suupalan nielaisua.

      Ota neuvoja vain niiltä, jotka ymmärtävät mitä sanovat, eivätkä ole kuntosalihulluja, jotka ottavat neuvoja niiltä joita tapaavat:
      Toiset myy mömmöjä ja toiset mielipiteitä.

      Kuntosalihemmoilla on erilaiset rasvanpolttokaavat kuin lihavilla, mutta siitä huolimatta ne yrittää esittää asiantuntijaa.

      Se on ihan sama kuin kalakukkokokki menisi kokkamaan pallokalaa.
      Siinä se menisi ainoa.
      Asiakkaalta joka kuunteli ja uskoi.

      • nyt 48kg

        No siis kaikki väittää etteikö dieetit toimis mutta mulla lähti neljän päivän ihmedietin ansiosta 4kg ja siitä on jatkanut vaan putoamista. Ja kyseisestä dieetistä on nyt lähes vuosi aikaa eikä kilot ole tulleet takaisin.


      • No ei varmaan..
        nyt 48kg kirjoitti:

        No siis kaikki väittää etteikö dieetit toimis mutta mulla lähti neljän päivän ihmedietin ansiosta 4kg ja siitä on jatkanut vaan putoamista. Ja kyseisestä dieetistä on nyt lähes vuosi aikaa eikä kilot ole tulleet takaisin.

        Ollut pelkästään 4 päivän dietin ansiota.
        Muutit ravinto ja liikuntatottumukset samalla.

        2-3 päivän dietti joka ikinen viikko niin silloin dietistä on pysyvä hyöty.


    • lollot

      pieni paasto ei tee ollenkaan pahaa mässäilyn jälkeen.

    • veijo63987362ss

      Jojoilijoita tuntuu piisaavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      142
      2633
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1687
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      32
      1546
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe