Mistä "Kummisetä"/Homburg hattu ?

Man Of Zero Hats

Terve, osaako kukaan sanoa mistä liikkeestä pääkaupungiseudulta tai netistä kannattaisi etsiskellä oikealta nimeltään Homburg eli ns. Godfather tai gangsteri hattua ? Hieman on hakusessa kyseisen hatttu mallin etsintä, kiitti jos vaan joku osaa sanoa :)

6

1467

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ben Noto

      käyttänykkään Borsaliinon fedoroita?

      • Man Of Zero Hats

        Ainakin mitä olen lukenut niin yleisesti tämä aikaisemmin mainitsemani hattu tunnetaan juuri Godfather -hattuna mutta ei tuo Borsalinokaan kovin hassumman näköinen.


      • Homopurkki
        Man Of Zero Hats kirjoitti:

        Ainakin mitä olen lukenut niin yleisesti tämä aikaisemmin mainitsemani hattu tunnetaan juuri Godfather -hattuna mutta ei tuo Borsalinokaan kovin hassumman näköinen.

        Itse omistan homburgin mutten muista miten, tai mistä sen ostin...Let's Think....hmmmm...
        Well, sorry but i don't really know...Bad thing...


    • kenties.

      www.hattu.fi

    • Mr.A

      Käsittääkseni gangstereille oli tyypillisempää käyttää (leveälierisiä) fedoroita, joiden lierit he taittoivat edestä alaspäin. Saksalaista alkuperää olevaa Homburgea käytti mm Hercule Poirot. Molempia löytyy mm Helsingin Hattu OY:stä (Kaarlenkatu 12 D) ja E.R.Wahlman OY:stä (Sofiankatu 5), suosittelen jälkimmäistä.

      • yxvaa

        Ei löydy Helsingin Hatun nettisivuilta ainakaan. Wahlmanilta löytyy, mutta vain mustana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1790
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      1460
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1260
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      176
      868
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      810
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      752
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      656
    Aihe