Narsistiin rakastunut

Tapasin n 3 vuotta sitten erään deittipalstan kautta miehen, joka vei "jalat altani" jo ensi viesteillään, tapasimme jo samalla viikolla ja hän pyysi minua vieraakseen vapaa-ajan talolleen saareen, en päässyt kuin muutaman viikon kuluttua. Hän hurmasi minut täydellisesti jo ensi käynnin jälkeen, en uskonut että tälläisiä miehiä on olemassakaan. Siittä alkoi tavallaan helvettini; koskaan hän ei sopinut kanssani mitään, soitti ja pyysi muutamaa tuntia ennen laivan lähtöä että lähdenkö mukaan, käytkö kaupassa tuotko sitä ja sitä...ensimmäisenä yhteisenä jouluna hän sai "kohtauksen" ja oli puhumatta kuukauden, jonka aikana en luonnollisestikaan kuullut hänestä, eikä "kohtauksen syykään" selvinnyt. Koskaan en kuullut häneltä sanaa ANTEEKSI, en vaikka hän kuinka loukkasi. Kerran hän sai "kohtauksen" kun eräs astia oli keittiössä hänen mielestään hänen tiellään; seurauksena muutaman viikon puhumattomuus ja ei mitään yhteyttä tänä aikana. Hänestä alkoi pikkuhiljaa paljastua kaikenlaista; viikonloppuisin tuli tekstiviestejä ja puhelimen soidessa näytössä oli eri naisten nimiä...seksissä hän halusi seksiasuja, dildoja sekä kuvata (nyt hän uhkailee näyttävänsä kuvat "kavereilleen". Joku pikkuasia raivostutti häntä todella ja lisää se etten tunnustanut jotain liedessä olevaa likaa, että olisin sen aiheuttanut, syyllinen oli etsittävä kaikkeen ja koska hän ei ollut koskaan eikä mihinkään syyllinen, se olin sitten luonnollisesti minä. Mustasukkaisuus nosti myös päätään; olin koko ajan hänelle uskollinen, mutta hänellä oli naisia joka paikassa ja joka puolella, vihdoin "ystävänsä" varoen kertoivat asiasta minulle. Hänellä oli omien sanojensa mukaan "muutakin elämää". Koska hän oli minuun "suutuksissa" totta kai hän sai harrastaa seksiä kenen kanssa halusi ja hänhän halusi, kaiken liikkuvan kanssa. Sain syytöksiä jossa käytin häntä taloudelliseti hyväkseni, ostin yleensä viikonlopun ruuat herran listan mukaan, toin juomat; oluet ja viinit jotka tietenkin maksoin, tein töitä hänelle viikonloppuisin ja kustansin ties mitä.Nyt sain kuulla että minun pitää maksaa hänelle talollaan viettämistäni öistä ja venematkoista... Rakastunut nainen kun osoittautuu todella "ääliöksi". Nyt saan syytöksiä jossa olen pilannut hänen elämänsä; minä kauhea nainen joka en yhtään riitaa aloittanut.Olen kokenut hänen kanssaan muutamia rankkoja eroja, mutta nyt suhteemme on onneksi ohi, tuntuu kun olisin päässyt jostakin kellarista vapaaseen raittiiseen ilmaan. Ihan varoitukseksi muille hänen hurmaamilleen naisille (tunnistatte varmaan itsenne ja miehen); olette hänelle, kuten minäkin olin, vain käyttötavaraa, ikävä kyllä!
121629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

että tajusit, "missä mennään"!!!! Olisi voinut odottaa loppumaton painajainen!
Mikä mahtoi avata silmäsi totuudelle???

Äänestä
  • vasta kun otin yhteyttä hänen yhteen entiseen naisystäväänsä, hänen kanssaan juteltuani ymmärsin että tämä ko mies jatkaa koko elämänsä tällä sairautensa tiellä, naiset vaihtuvat.Loppuajalla oli välikohtaus jossa hän kävi käsiksi ja syy oli tietysti minun. En muista kirjoittajaa mutta kirjan nimi on sata tapaa tappaa sielu, kannattaa lukea!

    Äänestä

  • Minulla myös samankaltainen mies,josta nyt olen eronnut,lastenkin olisi pitänyt maksaa vuokraa,kun kävivät kotona.Onneksi tämä mies löysi seuraavan uhrin ja on muuttamassa täältä pohjoisesta Mäntsälään. Itse on tuhlannut rahansa ja on velkakierteessä,joten seuraavallakin uhrilla on oma asunto ja yrittäjänä toimii.Samanlainen kaavio tulossa kuin meillä aikanaan. Itse olen oman asunnon menettänyt ja omakotitalo menossa velkoihin.niin kauan kaikki toimi jotensakin siedettävästi,kun olin kaverina takaamassa lainoja,mutta kun kieltäydyin,silloin alkoi helvetti. Nykyisen naisensa hän on tavannut juhannuksena ja nyt jo asuvat yhdessä.Miehellä ei työpaikkaa,koska hän ei tullut toimeen työkaverinsa kanssa ja kun asiat eivät menneet niinkuin hän olisi halunnut.Kaamee sutki.

    Äänestä

Melkein olisin voinut lukea omasta elämästäniKuulostaa niin tutulta, itselläni oli täysin sama olo kun tapasin mieheni. Myöhemmin huomasin, että hän olikin liian täydellinen ollakseen totta.Jäi kiinni puolen vuoden suhteesta,pettänyt koko ajan. Käänsi kaiken aina minun syykseni.Uskomatonta miten toinen ihminen voi saada niin valtaansa ettei ihminen usko enää edes omia silmiään. Nyt on avioero vireillä ja asutaan erillään. Myöhemmin ajatellen olisi hälytyskellojen pitänyt soida jo kauan, mutta eipä niitä halua kuulla. Vaikka sattuu todella paljon niin uskon, että ratkaisuni on oikea. Nartistinen ihminen sairastuttaa lähimmäisensä!voimia ja jaksamista syksyyn=)

Äänestä

Olipas siinä narsisti mies. :( Mikä mies on ammatiltaan?

Äänestä

Naimisissa narsistin kanssa.
Nettisivu
www.narsistienuhrientuki.info

Äänestä
  • naisille joku hämärä lista. Naisten pitäisi verkostoitua paremmin.

    Äänestä

nykyään aivan päin honkia ja joka paikassa. Kuvailemasi mies ei ole narsisti sanan oikeassa merkityksessä, vaan ihan vain täysi kusipää. Tuo sana kuvaa paremmin pelimies/täydellinen kusipää-tyyppiä.

Kusipäisen, itsepäisen, kohtuuttomiin menevän itsetunnon ja epäluotettavan luonteenlaadun ja asenteen takiahan sinulta alunpitäen lähti ns jalat alta, kuten naisten kilisee kuuluu. Ihan niinkuin naisten perseellään olevan biologian sanelemana kuuluukin ja nyt kannat miesmakusi hedelmää.

Hankkiudu eroon kusipäästä ja itsetutkiskelun jälkeen koeta yrittää ihastua ei kusipäähän tai jatka samanlaisen seuraavan kanssa... siinähän ne vaihtoehdot sitten olikin.

Äänestä
  • Kyllä tässä ap on joutunut ihan perinteisen narsistin uhriksi. Tuolta kertomuksesta tulee esille useita narsistin käyttäytymiseen sopivia tuntomerkkejä. Pelkkä kusipäisyys on helpommin siedettävää ja kusipäällä on yleensä omatunto ja tunteet. Narsistilla ei näitä ole tai ne ovat vajavaiset.

    Äänestä

  • narsississi kirjoitti:

    Kyllä tässä ap on joutunut ihan perinteisen narsistin uhriksi. Tuolta kertomuksesta tulee esille useita narsistin käyttäytymiseen sopivia tuntomerkkejä. Pelkkä kusipäisyys on helpommin siedettävää ja kusipäällä on yleensä omatunto ja tunteet. Narsistilla ei näitä ole tai ne ovat vajavaiset.

    usein samojen tyyppien puutarhoissa. Onko tietyntyyppiset ihmiset jotain narsissimagneetteja? vai kutsuvatko he exiään siten saadakseen sympatiaa?

    Äänestä

  • kukkivan kirjoitti:

    usein samojen tyyppien puutarhoissa. Onko tietyntyyppiset ihmiset jotain narsissimagneetteja? vai kutsuvatko he exiään siten saadakseen sympatiaa?

    Se on se sinisilmäisyys jonka narsisti huomaa jo kaukaa ja siten käyttää hyväkseen.
    Onneksi itse päässyt eroon moisesta narsistista ja uutta sellaista toivottavasti ei tule.

    Äänestä

  • narsississi kirjoitti:

    Kyllä tässä ap on joutunut ihan perinteisen narsistin uhriksi. Tuolta kertomuksesta tulee esille useita narsistin käyttäytymiseen sopivia tuntomerkkejä. Pelkkä kusipäisyys on helpommin siedettävää ja kusipäällä on yleensä omatunto ja tunteet. Narsistilla ei näitä ole tai ne ovat vajavaiset.

    ei ihan tavalliset kusipäät pääse. He ovat sitä alusta asti. Narsisti taas NÄYTTELEE ihanaa, fiksua jne..., KUNNES on saanut uhrin täysin lumoihinsa. Sen jälkeen narsistin puolisolla menee aikaa tajuta, että kyseessä onkin aivan tunteeton ja kylmä persoona. Näytteleminen on kympin suoritus narsistilta.
    Minä pääsin "sinisilmäisyydestäni" vasta terapiassa.
    Yksi huolestuttava piirre kannattaa huomioida suhteen alussa: "kaikki on liian hyvää ollakseen totta".
    Miksi komea, mukava, viisas, huomioiva ihminen voikaan olla JÄLLEEN vapailla markkinoilla??? Kysy sitä itseltäsi. SELLAINEN MIES, joka todella on sellainen, eikä vain näyttele, vapautuu parisuhdemarkkinoille harvoin. Jos on jatkuvassa kierrossa, kaikki ei ole ok.
    Enemmän naisista puhutaan, että ovat kierrossa ja halventavaan sävyyn, mutta myös nuo narsistiäijät ovat vain halpoja kiertäviä miehenkopioita, joissa muu on osunut kohdilleen paitsi empatiakyky.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voiko olla totta kirjoitti:

Tapasin n 3 vuotta sitten erään deittipalstan kautta miehen, joka vei "jalat altani" jo ensi viesteillään, tapasimme jo samalla viikolla ja hän pyysi minua vieraakseen vapaa-ajan talolleen saareen, en päässyt kuin muutaman viikon kuluttua. Hän hurmasi minut täydellisesti jo ensi käynnin jälkeen, en uskonut että tälläisiä miehiä on olemassakaan. Siittä alkoi tavallaan helvettini; koskaan hän ei sopinut kanssani mitään, soitti ja pyysi muutamaa tuntia ennen laivan lähtöä että lähdenkö mukaan, käytkö kaupassa tuotko sitä ja sitä...ensimmäisenä yhteisenä jouluna hän sai "kohtauksen" ja oli puhumatta kuukauden, jonka aikana en luonnollisestikaan kuullut hänestä, eikä "kohtauksen syykään" selvinnyt. Koskaan en kuullut häneltä sanaa ANTEEKSI, en vaikka hän kuinka loukkasi. Kerran hän sai "kohtauksen" kun eräs astia oli keittiössä hänen mielestään hänen tiellään; seurauksena muutaman viikon puhumattomuus ja ei mitään yhteyttä tänä aikana. Hänestä alkoi pikkuhiljaa paljastua kaikenlaista; viikonloppuisin tuli tekstiviestejä ja puhelimen soidessa näytössä oli eri naisten nimiä...seksissä hän halusi seksiasuja, dildoja sekä kuvata (nyt hän uhkailee näyttävänsä kuvat "kavereilleen". Joku pikkuasia raivostutti häntä todella ja lisää se etten tunnustanut jotain liedessä olevaa likaa, että olisin sen aiheuttanut, syyllinen oli etsittävä kaikkeen ja koska hän ei ollut koskaan eikä mihinkään syyllinen, se olin sitten luonnollisesti minä. Mustasukkaisuus nosti myös päätään; olin koko ajan hänelle uskollinen, mutta hänellä oli naisia joka paikassa ja joka puolella, vihdoin "ystävänsä" varoen kertoivat asiasta minulle. Hänellä oli omien sanojensa mukaan "muutakin elämää". Koska hän oli minuun "suutuksissa" totta kai hän sai harrastaa seksiä kenen kanssa halusi ja hänhän halusi, kaiken liikkuvan kanssa. Sain syytöksiä jossa käytin häntä taloudelliseti hyväkseni, ostin yleensä viikonlopun ruuat herran listan mukaan, toin juomat; oluet ja viinit jotka tietenkin maksoin, tein töitä hänelle viikonloppuisin ja kustansin ties mitä.Nyt sain kuulla että minun pitää maksaa hänelle talollaan viettämistäni öistä ja venematkoista... Rakastunut nainen kun osoittautuu todella "ääliöksi". Nyt saan syytöksiä jossa olen pilannut hänen elämänsä; minä kauhea nainen joka en yhtään riitaa aloittanut.Olen kokenut hänen kanssaan muutamia rankkoja eroja, mutta nyt suhteemme on onneksi ohi, tuntuu kun olisin päässyt jostakin kellarista vapaaseen raittiiseen ilmaan. Ihan varoitukseksi muille hänen hurmaamilleen naisille (tunnistatte varmaan itsenne ja miehen); olette hänelle, kuten minäkin olin, vain käyttötavaraa, ikävä kyllä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu