Stockmann myy piraattia?

Ostinpa lahjaksi hajuvettä Naiselleni.
Ja sitten pullo teki lakon.
Ja Nainen on VIHAINEN!!!!
enpä olisi uskonut, että Stockmann myy piraattipaskaa?
No ehkä homma selviää ens viikolla, jahka löydän kuitin ja katson, mitä saan vastaukseksi. Oliko ikävä vika, joka korvataan vai...?
Onko muilla kokemuksia?
41427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suutin tukkeutunu tai hajonu, miten niin piraatteja?

Kyllä aidotkin hajuvesi pullot voivat vikaantua, jos kuitti tallessa, niin käyt vaihtamassa liikkeessä uuden tilalle.

En muista oliko 7 tai 14 päivää aikaa valittaa viallisesta tuotteesta, jos tuotetta on paljon käytetty, niin silloin vaihto ei onnistu.

Ja voithan laittaa hajuveden johonkin vanhaan tyhjäänpulloon jos on talles, ja tyhjiä kauniita hajuvesi pulloja saa esim tiimereista.

Äänestä
  • Jos tuote hajoaa, se on piraatti?! Kuinka joku, jolla on varaa ostaa mitään Stockmannilta, voi olla noin typerä...maailma on epäreilu.

    Äänestä

  • sannapöö kirjoitti:

    Jos tuote hajoaa, se on piraatti?! Kuinka joku, jolla on varaa ostaa mitään Stockmannilta, voi olla noin typerä...maailma on epäreilu.

    ei voi olla totta että ihminen ei tiedä ees mitä piraatti tarkoittaa ja urputtaa täällä sitten!

    aidoissakin tuotteissa voi olla vikoja!!#haloo#

    Äänestä

  • Viallisen tuotteen voi palautta kuukausienkin päästä tuotteen ostosta. Mukana pitäisi olla vain jokin todistus ostetusta tuotteesta esim.kuitti.

    Suurissa kaupoissa kuten Stockka on tuotteiden palautusoikeus 14 päivää. Tuona aikana voit palauttaa ilman syytä ostamasi tavaran. Palutusoikeus ei koske käytettyjä tuotteita eikä muistaakseni alusvaatteita.

    Viallisen tuotteen palautusoikeus on kuluttajaläinsäädännössä säädetty eikä se ole kauppakohtainen.

    Esimerkiksi ostat nahkalaukun vaimollesi joululahjaksi. Kuukauden normaalin käytön jälkeen kassin hihna katkea ja laukku on käyttökelvoton.
    Tuotteen voi palauttaa kauppaan jossa laukku joko korjataan tai vaihdetaan uuteen jos vastaavaa tuotetta ei ole saatavilla tulee kaupan paluttaa rahat laukun ostajalle.

    Nyrkkisääntönä voi pitää että mitä kalliimpi tuote sitä pidempi palautusoikeus.

    Jos ostat 2000 euron taulutelevision joka hajoaa yli vuoden päästä. Valmistajan ilmoittama takuuaika on 1 vuosi. Kuitenkin olet oikeutettu takuukorjaukseen koska voidaan olettaa että 2000 euron television pitäsi normaalissa käytössä kestää yli vuosi joten laiteessa on valmistajan vastuulle kuuluva vika.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lahjan ostaja kirjoitti:

Ostinpa lahjaksi hajuvettä Naiselleni.
Ja sitten pullo teki lakon.
Ja Nainen on VIHAINEN!!!!
enpä olisi uskonut, että Stockmann myy piraattipaskaa?
No ehkä homma selviää ens viikolla, jahka löydän kuitin ja katson, mitä saan vastaukseksi. Oliko ikävä vika, joka korvataan vai...?
Onko muilla kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu