Elikkäs, 8v yhdessä, 2 ihanaa lasta. Samankaton alla n.7v. Kihloissa ollaan oltu 4v. Nyt sit pitäs miettiä omaa taloa ja naimisiin menoa ja mulle tuli stoppi! Yht'äkkiä en haluakkaan sitä omaa taloa/asuntoa enkä naimisiin. Joku kriisi? Sit siirrän automaattisesti ne huonot ajatukset siihen että miehessä on vika vaikka ei ole!! Auttaisiko jos mentäis puhumaan perhepsykiatrille tms. Kellään samanlaisia kokemuksia?
Kellekkään tuttua?
ajatukset sekaisin
5918
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja erikseen! 7 vuotta kuulostaa kovasti kriittiseltä ajankohdalta;-o. Mun tapauksessa ero tuli 7 v avioliiton jälkeen. Onhan sen suuri muutos mennä naimisiin, rakentaa tai ostaa talo, sitoutua lopullisesti. Vaikka teillä niitä lapsiakin jo on. Käykää läpi jossakin pariterapiassa tai perheneuvolassa kaikki jutut mitä muutokseen liittyy...ties vaikka sunkin mieli muuttuu:-). Ellei, voi miettiä, missä vika.
Jos ongelma on sinun pääsi sisällä, miestä on turha vetää mukaan noihin psykologi-kuvioihin.
Hae ensin itsellesi apua asioiden selvittelyyn. Kun tiedät, missä se vika piilee, on helpompi tietää voiko sen korjata ja mitä siihen tarvitaan.
Olet vain uupunut. Siinä kaikki. Hieman väsy ja kesä meni taas. Talvi taas tulossa ja sataa. Hmm..siis arki edessä. Tylsää. Vai mitä? Eihän siinä asunnon hommaamisessa mitään ihmeitä ole. Jos pieleen menee, niin sen voi tietenkin myydä. Ja henkivakuutuksella voi varmistaa rahahuolet, jos vaikka toinen jääkin auton alle. Loppu on vain normaalia. Naimisiin, että tarvittaessa saa leskeneläkkeen. Ja edelleen eron sattuessa kaikesta velkataakasta pääsee eroon, kunhan
siitä asunnosta saa enemmän kuin sitä velkaa on tullut tehtyä. Se on vain elämää ei muuta. Tsemppiä.
niinhän se on :) tattis viesteistänne :)
kunto poikki. Siis hirvee duunipäivä. Ei tauon taukoo
ja nyt sit pitäis mennä karaokebaariin bailaamaan....
Ei siis tuu muuta ku kuorsausrappia meikäläiseltä.
Kato, eilen sinä, tänään minä. (Lääh puuh.......)Pitäiskö nyt huolestuu ja ottaakin vitamiinia eikä olutta??