Mitäs vinkkejä olis juoksemisen aloittamiseen? Oon tähän mennessä vaan kävelly, mutta nyt olis fiilikset vauhdin lisäykseen. Olisko enemmän harrastaneilla vinkkejä?
Juoksemisen aloitus
soontoberunner
3454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tämänkin keskusteluforumin otsikoita, niin vinkkejä pitäisi löytä aloittelijoille ja vähän harrastaneillekin. Silmäile sivuja taaksekinpäin, sillä varmaan hyvin erilaisia kysymyksiä saattaa nousta mieleen.
Minä sanoisin, että teit hyvän ratkaisun kun aloitit. Älä aluksi rääkkää itseäsi liikaa, ettet tympäänny tai saa turhia vammoja. Ensin kannattanee tehdä peruslenkkejä ja kun matkanteko alkaa tuntua mel´kein liian helpolta, niin voi ottaa vaihtelevutta mukaan:vetoja, hyppelyjä polvennostoja. muista venytellä ainakin hiukan ja mieluummin lenkin jälkeen, jos et jaksa molemmissa päissä tehdä. Kiinnitä huomiota pieniinkin orastaviin kipuihin jaloissa ja jos niitä tulee, niin mieti, mitä voisit muuttaa: lenkin pituutta, alustaa tai kenkiä. Jos mahdollista, niin käytä mieluusti tiepintoja pehmeämpiä alustoja.
Saat varmaan pain selville, ovatko kenkäsi tarkoitukseesi soveliaat, vaiko ei. Jos ei, niin näin syksyllä saa edullisesti hyviä kenkiä liikeiden poistaessa tämän kesän malleja,
Pidä välipäiviä hyvällä omallatunnolla, mutta älä heitä hommaa lössiksi, jos ei aina liikkeelle lähteminen tunnu mieltä kiehtovalta.
Kiitokset asiallisesta vastauksesta! En tosiaankaan jaksanut pahemmin selailla, samalla sivulla kun ei näyttänyt olevan samankaltaista aihetta ;) Monilla myös näyttää olevan mielessä jo suuremmat kuviot kuin minun yleispätevät 'ja muista sitten käyttää hattua'.
Hiljaa hyvä tulee! Ensi lenkillä katson mitä jaksan, hapenottokyky tulee varmaan ekana vastaan.
hyvät kengät!! ite alotin 2kk sitten, tuli hirveet kivut sääreen, ja vaihoin parempii kenkii nii alko luistamaan! tosin taisin kyll alottaa myös vähän liian pitkillä lenkeillä..