varastotyö,minkälaista?

..............................

kerro sinä joka olet varastotyöntekijä,minkälainen työsi on?Noin suunnnilleen minkälainen palkka,mitä pitää osata,kuinka pitkä koulutus,mitä kaikkea voi kuulua tehtäviin?

3

12019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rullakko vai lava :)

      Tässä joitain mietteitä, lähinnä päivittäistavarakaupan logistiikan varastoissa tehtävästä työstä:

      Yleisin homma, joka ko.hommassa perehdytetään uusille työntekijöille, on keräys. Tarkoittaa asiakkaan tilaamien tavaroiden keräystä esim.rullakkoon tilauksen mukaan varastosta. Homma on tarkkaan suunniteltua, joka tuote löytyy määrätyltä paikaltaan. Pyörimiseen ei mene aikaa.

      Perehdytys keräykseen kestänee edelleen 8 päivää ja perehdytyksen aikana opetetaan kaikki tarvittava koneiden käytöstä alkaen. Ei siis tarvitse omata töihin tullessaan muuta kuin valoisan ja ahkeran asenteen. Asenteen ollessa kunnossa muut asiat kyllä oppii.

      Palkka: kaupan- ja varastoalan tessin mukainen lisät. Eli tehdystä työstä saatavan suoritteen ("urakan") mukainen ja mahdollinen olosuhdelisä, jos työskentelet kylmässä tai pakkasessa. Pakastelisä 20prossaa peruspalkkaan.

      Käytännössä hommansa hoitava työntekijä hankkii noin 2000-2200eur, mutta hommansa erittäin hyvin tekevä kaveri pistää kyllä paremmaksi, jopa tonni voi olla kuussa suoritelisien osuus perustunneilla (37,5h/viikko)

      Ylitöitä on säännöllisesti, joten vapaa-aikansa uhraava tietysti pystyy tekemään hyvät hillot. Työ on kuitenkin fyysistä, joten ylipitkät työpäivät ei ole pitemmän päällehyvä asia. Palautumiseen tulee jäädä aikaa.

      Mainitsemani esimerkki-työ keräys tosiaan on ensimmäinen perehdytettävä homma monessakin tapauksessa ja se on tavallaan koko varaston tärkein työ. Muita jatkossa opastettavia hommia on mm. Aluepalvelu, eli varaston siisteydestä huolehtiminen, trukin ajo (työntömasto), palettikoneen käyttö, lähetys, vastaanottotyöt jne.

      Alalla kärsitään pulaa hyvistä työntekijöistä, siksi oma valoisa ja ahkera asenne on tärkeä. Se on tärkeä oman itsensä kannalta tietysti, mutta auttaa monesti eri tehtäviin pääsyssä varaston sisällä. Vielä lisättäköön, että perseennuolenta ja perseily ei ole suositeltavaa. Jälkimmäinen saattaa vieläpä päättää työuran aika nopeasti.

    • Snöfä

      hohoijaa ! Aivan karsee mesta . Ukot huohottaa niskas . Ei nää tehdä hommia ku säästävät sähkössä . Naurettava liksa . Pitää handlata viittä juttuu saman aikaan . Toitottavat kasvun paikkaa . Teit mitä tahansa niin oot paska .Todella painostava ilmapiiri . Olin 2 viikkoo ja sit kiehas totaallisesti . Yks vakkari on siellä hermoromahduksen partaalla . onkohan se hengissä ... Ukot vaihtui päivittäin . Muutenkin hämärää puuhaa ...

      • muista

        Varastoja on erilaisia. Toisissa joka tuotteelle on oma hyllypaikka, toisissa ei....

        Aloittelijan on helpoin aloittaa varastosta, jossa tuotteille on hyllypaikat, ja keräilylylistasta näkee mitä kerätään, mista ja kuinka paljon. Saapuinelle tuotteille on myös määritelty hyllytyspaikat.


        Jos tietylle tuotteelle ei ole omaa paikkaa, on seurauksena

        A. Joudut kyselemään 20-vuotta talossa olleelta, joka muistaa tuotteiden sijainnit ulkoa, missä mikäkin tavara on....
        B. Joudut kysymään neuvoa, mihin mitäkin tuotetta voi hyllyttää....
        C. Kokeneemman varastotyöntekijän luonteesta riippuu suhtautuminen jatkuvaan kyselemiseesi...

        Hyvän työpaikan merkki:
        Tuotteet on siististi hyllyssä ja käytävät tyhjät

        Huonon:
        Tuotteita on saman verran käytävillä, kuin hyllyssä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe