Mikä ihme meissä naisissa oikein on kun siedetään miehiltä melkein mitä tahansa?
Tätä keskustelupalstaa kun lukee, näkee selvästi ettei järjellä ole oikeastaan mitään tekemistä oman elämämme hallinnassa.
Vaimot ovat täysin vakuuttuneita siitä että mies rakastaa kuitenkin vain ja ainoastaan heitä, vaikka ukko pitää sivusuhdetta vuosia. Mitä ihmeen rakkautta sellainen on?
Kakkoset taas uskottelevat itselleen että kyllä se mies aikanaan ymmärtää ketä hän oikeasti rakastaa ja ero tulee kunhan lapset ovat isoja ja talo maksettu ja kun lehmät lentää.
Todellisuushan kuitenkin on se, ettei mies rakasta ketään muuta kuin itseään.
Kuinka mukavat oltavat hänellä onkaan kun kaksi naista rakastaa ja vieläpä tappelevat miehestä joka jauhaa paskaa joka suuntaan. Kumpikin nainen yrittää olla toistaan parempi ja kunhan niille vaan muistaa tasaisin väliajoin vakuutella että sinua minä vain rakastan mutta kun...
Molemmat naiset taas tyytyväisiä hetken ja palvelu ja hyysääminen on taattu.
Siis jos nyt molemmat naiset oikeasti ajattelisivat järjellä, äijä lähtisi kuin telkka pöntöstä.
Tätä keskustelupalstaa kun lukee, näkee selvästi ettei järjellä ole oikeastaan mitään tekemistä oman elämämme hallinnassa.
Vaimot ovat täysin vakuuttuneita siitä että mies rakastaa kuitenkin vain ja ainoastaan heitä, vaikka ukko pitää sivusuhdetta vuosia. Mitä ihmeen rakkautta sellainen on?
Kakkoset taas uskottelevat itselleen että kyllä se mies aikanaan ymmärtää ketä hän oikeasti rakastaa ja ero tulee kunhan lapset ovat isoja ja talo maksettu ja kun lehmät lentää.
Todellisuushan kuitenkin on se, ettei mies rakasta ketään muuta kuin itseään.
Kuinka mukavat oltavat hänellä onkaan kun kaksi naista rakastaa ja vieläpä tappelevat miehestä joka jauhaa paskaa joka suuntaan. Kumpikin nainen yrittää olla toistaan parempi ja kunhan niille vaan muistaa tasaisin väliajoin vakuutella että sinua minä vain rakastan mutta kun...
Molemmat naiset taas tyytyväisiä hetken ja palvelu ja hyysääminen on taattu.
Siis jos nyt molemmat naiset oikeasti ajattelisivat järjellä, äijä lähtisi kuin telkka pöntöstä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kun alati on ikävä rakasta ja jatkuvasti joutuu pelkäämään kiinnijäämistä ja siitä seuraavaa lasten menetystä. Eikä ole kotona helppoa yrittää tulla toimeen sen naisen kanssa joka siellä asuu, kun ei ole muuta yhteistä kuin lapset ja maallinen mammona.
kyllä taas oli ykin kakkosen mielipide josta totuus on kaukana, olet säälittävä luuseri .
yleensä virhearvio siitä, millainen olisi heille realistinen vaihtoehto. Eli kuvitellaan että maailmanssa ei ole muuta vaihtoehtoa.
Nämä koskee sekä miehiä että naisia, olipa kumpi tahansa se petetty/petturi. Tosin petetty mies on "paremmassa" tilanteessa kuin petetty nainen, etenkin jos parilla on lapsia. Petetylle miehelle on yleensä enemmän ottajia kuin naiselle, koska Suomessa naiselle jää ne lapset (paitsi jos nainen on narkkari/juoppo).
("paremmassa" siksi, kun onko se nyt hyvä että lapset jää naiselle...?)
Ja tämän vuoksi olen ajatellut ihan tosissani, että joko elän loppuelämäni yksin itseni kanssa, tai rupean lesboksi!
Kirjoitit asiaa sisko hyvä :)
Olen kakkonen tai siis olin kakkonen. Mies tuli ja vei jalat alta, ei sille mitään voinut. Vuosien myötä suhteemme oli jo todella syvällä tasolla ja odotin miehen pitävän kiinni lupauksistaan. Mutta kuinkas sitten kävikään. Jäätiin kiinni ja mies paljasti minusta lähes kaiken vaimolleen. Tämän jälkeen alkoi vaimon puolelta jatkuva häirintä sekä kotiin että töihin. Juttelin vaimon kanssa muutaman kerran ihan asiallisestikin mutta minähän se olin kaikkeen syyllinen. Voi kun hän tietäisi että mies on pettänyt häntä koko avioliittonsa (yli 20v) ajan. Näistä asioista mies avautui minulle jo heti suhteemme alussa eli tiedän suurimman osan hänen seikkailuistaan.
Vuodet kuluivat ja ajattelin lopettaa suhteen. Minulle tämä suhde oli ns. piristystä sillä olin eronnut ja asuin yksin. Oli kiva soitella ja nähdä jopa parikin kertaa viikossa vaikka asuimme eri paikkakunnilla. Sitten minua alkoi vähitellen kyllästyttää koko juttu. Seksi oli välillämme aivan loistavaa ja muutenkin olimme kuin sielunveljet toisillemme. Mutta..
Tulin mielestäni järkiini ja aloin ajattelemaan että koska sisimmässäni tiedän että tämä juttu ei tule koskaan toimimaan niin lopetan suhteen. Näin tein ja vielä tänä päivänä mies soittelee joskus ja laittaa meiliä uskotellen että kyllä meistä vielä joskus tulee pari..
Minun käy vaimoparkaa sääliksi sillä kiinnijäädessämme hän otti 'minun omaani ei kosketa' -asenteen. Tuttavien tuttavan kautta tiedän heidän elämänsä olevan täysin rakkaudetonta ja vaimon olevan 'sairas'. Ja jos vaimo tietäisi miten kauan meidän suhde kesti niin.. Toisaalta minun käy sääliksi myös tätä miestä joka ei uskalla irtaantua uhkailevasta vaimostaan.
Mutta kukin taaplaa tyylillään. Minä olen tänään onnellinen nainen. Löysin sattumalta ikäiseni vapaan miehen jonka kanssa suunnittelemme jo yhteistä elämää!
Säälin siis sekä ex-varattuani että hänen vaimoaan sillä he jatkavat samaa kulissielämää. Molemmat ovat onnettomia ja lapsetkin saavat siinä sivussa osansa vanhempien rakkaudettomuudesta toisiaan kohtaan.
Kirjoituksesi oli selkeästi VAIN SINUN NÄKEMYS ASIASTA, kirjoitat itsellesi mieleisellä tavalla ,todellisuudessa et tiedä oikeaa totuutta, sinä olet se säälittävä naisparka kun et uskalla katsoa totuutta silmiin, tulit hyljätyksi .
luonnolle, kun kakkonen jättää? Dumppaa surutta kun tajuaa, että on tehnyt virheen, että pettäjä on surkimus, jonka kanssa ei todellakaan halua elää. Se ottaa itsetunnolle, kun ei kelpaa oikeasti suhteeseen. Kun tietää, että vaimokin jättäs luuserin jos tietäisi millainen olet. Pettäjän palli on yksinäisen miehen palli. Surkimuksen. Olet pedannut oman elämäsi just sellaiseksi kuin olet halunnut, mutta kun se ei tyydytäkään. Mutta et uskalla muuttaa elämääsi toisenlaiseksi. Senkun vingut vaan, toivottavasti vaimollasi on hyvä rakastaja, jonka kanssa häipyy kun aika on kypsä. Osa kun ihmisistä osaa tehdä niitä päätöksiä.
Kirjoitukseni oli todellakin minun näkemykseni asiasta mutta ei mitenkään kirjoitettu minulle mieleisellä tavalla vaan ihan rehellisesti kerrottuna. En todellakaan ole tullut hyljätyksi vaan minä hylkäsin varatun miehen. Olisit lukenut kirjoitukseni ajatuksella, please. Olet varmaankin petetty vaimo joka kihisee tällä hetkellä vihoissaan. Toisaalta ymmärrän sinua mut toisaalta en.
Että ihan tuttavien tuttavan kautta tiedät, onko perheessä rakkautta... Oiskohan tuttavien tuttavan aika hankkia oma elämä, eikä pohtia ja kuvitella mitään toisten ihmisten elämästä ja puhua niitä vielä "tietona" eteenpäin.
Ja että oikein tietävät, että vaimo on "sairas".
Se, että olit kakkonen, onkin ainoa tosiasia, minkä sinä TIEDÄT. Minusta on säälittävää uskoa kaikki huhut ja pettäjäukon puheet. Aika huono arvostelukyky sulla. Juuri tuollaisia ihmisiä kuin sinä, kusetetaan mennen tullen. Ja kyllä huhujen kertojat puhuvat sulle puuta-heinää asioista jatkossakin, kun huomaavat, mikä huhuimuri olet.
Älä sääli vaimoa, sääli ihan vain itseäsi.
yritys lohduttaa itseään, kun huomasi jäävänsä jokatapauksessa toiseksi, sääli vain iteäsi, etsi vapailtamarkkinoilat mies älä sekaannu helppoihin ukkomiehiin heille olet aina vain viihdyke ja naurun aihe .
Taas yksi besserwisser.
Pakko kysyä, että ihanko sinä tämän palstan perusteella heti tiedät, että onko ko. perheessä rakkautta vaiko ei?
Eiköhän ap. tiedä paremmin asiat kuin sinä. Joten eipä sinunkaan arvostelukykysi ihan parhaimmasta päästä ole.
viestiin, vaan tuossa viestiketjussa olevaan viestiin, jossa tuttavien tuttavan kautta kaikki asiat tiedetään.
Jokainen kyllä tietää omat kokemuksensa, sitä en ole väittänyt muuksi, mutta itse en suhtaudun kyllä huhupuhueisiin varauksella...
,piti kirjoittaa, että SUHTAUDUN varauksella huhupuheisiin.
vielä laittaa yhden viestin. Vaikka olen nyt sinkku, niin olen myös ollut petetty vaimo ja kakkosen osakin on tullut koettua.
Itsestäni kuulin kyllä mitä hulluimpia juttuja, jotka eivät todellakaan pitäneet paikkaansa. Mm., että mieheni hakkasi minua astioilla päähän. Huhu oli kiertänyt pitkään ja lopulta se tuli korviini erään humalaisen suusta. Ihmettelin ja nauroin. Varmasti ihmiset olivat säälineet minua, minkälaista miestä siedin, mutta kun mieheni ei ollut yhtään väkivaltainen sen enempää kuin minäkään. Mies petti, mutta perheemme ulkopuoliset eivät todellakaan tienneet meidän perhe-elämästä mitään.
sinun sääliäsi kaipaa. Sääli vain itseäsi!
Ei mies rakasta kuin itseään.Miksikö siedetään miehiltä lähes mitä tahansa? Miehethän on naisen elämän suola. Ehkä vähän tunteettomasti ajateltu, mutta osataan me naisetkin, kaikki kakkoset ei ole typeriä. En tosin ymmärrä, miksi miehet valehtelevat kakkosille. Eikö voi sanoa suoraan, että vaihtelua hakevat, jännitystä elämäänsä ja erilaista seksiä? Mitä siinä lemmestä ja yhteisestä tulevaisuudesta tarvitsee luritella. Jos kakkonen muuta haluaa, niin silloin on viisainta olla lähtemättä varatun miehen matkaan. Tosin pitkässä salasuhteessa saattaa tunteet puolin ja toisin heilahdella, mutta sitten vaan itseään niskasta kiinni ja aattelemaan, että hyvää seksiä saan ja muuta en halua.
Idiootteja me naiset ollaan. Tai no, en ainakaan itse ole. Jos seurustelen ja saan tietää miehen olevan varattu niin lentää kyllä ulos ku leppäkeihäs. Ja jos oma mies pettää niin ihan sama asia.
Luuletteko te kakkoset.. tai ykköset että kun mies pettää ja vielä enemmän kuin yhden kerran että se lopettaisi sen jälkeen? Luuletteko te kakkoset että sitten kun sinusta tulee ykkönen niin yhtään kakkosta ei ole? Vai kakkoset, oletteko te sitten tyytyväisiä ykkösiä joiden miehet pettävät?
Siis naiset älyhoi, kasvakaa vähän aivoistaki älkääkä vaan tisseistänne.