Nyt kun on taas palstalle tullut vaihteeksi poikettua, niin muistuipa tuossa pari iltaa sitten keskenkaiken, että vanha tuttavamme Dieter Bohle - se vaalea kundi Modern Talking -duosta, teki sooloprokkiksena biisejä Blue System -nimellä ja tuo biisi "My bed is too big (without you) toimi hyvin ja toimiihan se vieläkin.
http://www.youtube.com/watch?v=VHYnXWP49xQ
Blue System
5
525
Vastaukset
- FrF
Paljon on taitettu peistä tuosta Bohlen laulutaidosta.
Mitenkähän loppujenlopuksi on, osaako vai ei?
Frank Farian väittää (pilkka)kirjassaan, että ei osaa:
http://eurokdj.free.fr/search/eurodb.php?page=display_bio&lang=eng&name=Bohlen_Dieter
Ja mitä tästä sitten oikein sanoisi:
http://www.youtube.com/watch?v=PoY-hgi-Pe4- ..........
No, jos laulutaitoa löytyisi, niin kaipa herra olisi sitten laulanut enemmän sooloprojekteissa, eikä perustanut projektejaan oikullisten laulajien varaan. Toisaalta, italo discossa oli tyypillistä, että käytettiin malleja ja sitten erikseen laulajia. Eipä tää musatyyli niin "korkealentoista" ole, että sillä väliä olisi. Sen sijaan Bohlenin sävellys- ja sovitustaidot lienevät huippuluokkaa levymyynnistä ja listasijoituksista päätellen :)
- eri genren kuuntelija
En tiedä mutta olen aina vihannut Dieter Bohlea. Löytyy kyllä jostain syystä hyllystä 1kpl hänen soolo LP.
- Vanha vetäjä
Eihän tuossa mitään, yksi tykkää yhdestä ja toinen toisesta ja siksipä onkin niin monenlaista musiikkia tarjolla. On minullakin levyissäni paljon tavaraa, mistä en tosiaan pidä - tullut hankittua ammatin vuoksi.
Koita silti kestää sen kanssa, että 1 LP tuon herran tuotoksia sinulla on.
- Johkuli72
Minua on oikein urakalla höynäytetty ja varmaan monia muitakin...Dieter Bohlen ei todellakaan osaakaan laulaa!!!Se ääni on koko ajan kuulunut melkein kokonaan muille...hän on vain miksaillut niitä mieleisekseen!Olen NIIIIIIIIIIIN VIHAINEN,että voisin repiä peilihousuni ja kassini ja vaik mitkä...olen kerännyt Dieterin Blue Systemin kaikki levyt aikanaan,ihmetellyt miksi hän on niin mahtava laulaja,kunnes ihan näinä päivinä tajusin,että oikeat LAULAJAT löytyvät bändistä SYSTEMS IN BLUE,ja kuunnelkaa miten yhtäläisyys on melkoinen,tosin sillä erotuksella,että tämä on MILJOONA kertaa parempaa,kuin Blue system ja Dieterin tuotanto...sori nyt vain...voi elämä...ja Dieter kahmaisi kaiken kunnian itselleen esiintymällä pellenä ja soitti playbackina keikoilla musaa ja "soitti" kitaraa...niille,kelle kunnia änestä ois kuulunu,ei saaneet mainetta!Miksen tajunnut tätäkin aiemmin...voi perse...ja Dieter on vielä Saksan Idols tuomari...mikäs hän on arvostelemaan niin kovalla kädellä muita,kun itse ei tosiaan osaa laulaa!!!!Kiitos ja anteeks!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86781