Miksi haluatte lokeroida oikeita ihmisiä tällaisten käsitteiden alle? En tiedä mistä lyhenteet tulevat, mutta tänne sinkku-palstalle kirjoittavat kaikennäköiset, kokoiset, taustoiltaan ja koulutukseltaan eritaustaiset yksilöt jotka eivät ole parisuhteessa.
Se on ainoa yhdistävä tekijä, emme ole parisuhteessa. Jotkut tahtomattaan sinkkuja, (siis ilmeisesti nämä atm-ihmiset?!), ja jotkut eivät edes etsi ketään vaan vientiä on niin paljon ettei halua vielä vakiintua kenenkään tietyn kanssa.
Ovatko nämä lyhenteet tällä palstalla keksittyjä vai ovatko nämä käsitteet joitain yleisesti hyväksyttyjä tapoja ilmaista olevansa sinkku?
Ihmettelee 27-vuotias nainen Länsi-Suomesta eli nuori naimaton nainen joka ei ole vielä löytänyt puoliskoaan.
Se on ainoa yhdistävä tekijä, emme ole parisuhteessa. Jotkut tahtomattaan sinkkuja, (siis ilmeisesti nämä atm-ihmiset?!), ja jotkut eivät edes etsi ketään vaan vientiä on niin paljon ettei halua vielä vakiintua kenenkään tietyn kanssa.
Ovatko nämä lyhenteet tällä palstalla keksittyjä vai ovatko nämä käsitteet joitain yleisesti hyväksyttyjä tapoja ilmaista olevansa sinkku?
Ihmettelee 27-vuotias nainen Länsi-Suomesta eli nuori naimaton nainen joka ei ole vielä löytänyt puoliskoaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lyhenteent ovat markkina-arvo teorian termejä eli:
ATM= mies, joka ei saa pillua
YTM= mies joka saa paljon pillua eri naisilta
YTN= kaunis ja hoikka nainen, joka ei ole jakanut pilluaan.
ATN= ruma/lihava nainen tai pilluaan jakanut nainen.
Minusta nämä termit ovat oikein hyviä kuvaamaan sitä, minkälainen sinkku on kyseessä. Sinkkuja kun on monenlaisia.
YTN joka "jakaa pillua" tekee sen koska haluaa harrastaa irtoseksiä YT-urosten kanssa vakiintumatta.
Olet sekoittanut arvoasetelmasi lutkittelijoiden kanssa. Nainen joka on laatumimmi kelpaa kyllä miehelle vaikka sillä olis 300 miestä takana (poislukien mielenterveydelliset ongelmat) ja tiedät sen hyvin itsekin. Silloin hän on YTN joka nauraa muiden YT-ihmisten kanssa ATM:ien madonnahuora-haaveille :)
Tokeneppa nopeasti virheestäsi.
Lueppas MAT uudelleen. Siellä selvästi sanotaan, että YTN:n arvo laskee partneri partenrilta toisin kuin YTM:n arvo.
Sitäpaitsi olen huomannut sen IRL, että ulkonäöltään YTN on joutunut alempaan kastiin jakamisesta seuranneet huonon maineen takia.
Toki itse AT-miehenä kelpuuttaisin YT-naisen, vaikka hänellä olisikin lukuisia miehiä takana, mutta ei hän YT-miehelle enää kelpaa ainakaan suhteeseen.
MAT:in on kehittänyt ATM-luuseri joka ei ymmärrä YT-asioista yhtään mitään, ainoa mitä hän osaa sanoa on "yksi niistä" tai "yksi meistä" ja selittää miksi asia näin on -ihan pätevästi sinänsä... ATM-perspektiivi tutkimuskessa jättää YT-asiat varjoon, mitenkäs ATM-tutkija voisikaan havaita maailmaa johon ei koskaan pääse käsiksi :)
YT-maailmassa on nokkimisjärjestys. Vaikka YT-nainen jakaisi pilluaan kaikille vastaantulijoille ei hänestä tule kuitenkaan ATN:aa ellei hän ole ruma, lihava tai mielenterveysongelmainen. Pointti on siinä että hän ei vain kelpaa kaikille YT-miehille sen jälkeen, mutta sikäli kun kyseessä on ok ihminen niin joku rempseämpi ja laveakatseisempi YT kyllä hoitaa siitä naisen itselleen jos naista nyt yleensä parisuhde kiinnostaa.
Se mitä ATM:t eivät havaitse on YT-nokkimisjärjestys, joka on hyvinkin raaka järjestelmä loppujen lopuksi. Arvoteoria ottaa vain kantaa siihen millainen on epäonnistuja vs. onnistuja - eikä siihen millainen on onnistujien suhdemaailma - jossa on taas omat kuvionsa.
Kaikkein olennaisinta on se että YT-ihmisillä on vapaus kulkea ja olla ja etsiä onneaan ja onnistua siinä tai epäonnistua, he saavat seksiä kun saavat ja aikaiseksi suhteita kukin tavallaan - pointti on siinä että he eivät (aiheesta) huolestu vaikka aina ei natsaisikaan koska meressä riittää kaloja ja kokeiltavaa.
AT-ihmiset käytännössä joutuvat kelpiittamaan sen joka sattuu kohdalle, "luovutusvoittona" - jos jotain aikovat joskus saada.
Toiset ovat vapaita yrittämään mitä tahansa (ja fiksummat yrittävät jotain järkevää), toisilla on kahle jossa on merkki AT joka tekee yrittämisen turhaksi.
enemmän tuosta YT-nokkimisjärjestyksestä, kuullostaa mielenkiintoiselta.
Kuitenkin väitän edelleen ,että pilluaan jakanut YTN on ATN, ei naisen tarvitse olla ruma ollakseen ATN. Miksi YTM ottaisi pilluaan jakaneen naisen jos saa jakamattomankin?
"Miksi YTM ottaisi pilluaan jakaneen naisen jos saa jakamattomankin? "
Koska YTM:t panee naisia niin ne on hyvin tietoisia siitä että tässä maassa ei tasan tarkkaan ole kuin kourallinen KELPOISIA neitsyitä jäljellä. Joten suuri osa YTM:istä ottaa naisen joka on mukava, tarpeeksi nätti ja muutenkin hieno ihminen ja jos YTM ei halua tietää monenko kanssa ko. nainen on sekstannut niin sitten YTM ei kysy sitä. Toisille taas sillä lukemalla ei ole mitään väliä vaan sillä että nainen on hyvä tyyppi.
Pelimiehet ja YTM-tyypit jotka ei halua sitoutua puskee naisia kunnes nainen löytää tyypin jonka kanssa haluaa sitoutua ja jonka kanssa tyyppi haluaa sitoutua. Jos nainen pitää kiinni YT-statuksestaan (eli käytännössä harrastaa seksiä vain hyvien kumppanien, laatu-yhdenyönjuttujen, fuckbuddyjen jne) hän ei menetä mitään itsetunnostaan tai olemuksestaan vaan on yksinkertaisesti seksuaalisesti kokenut YTN.
Jos nainen jakaa myös AT-miehille hänessä on sitten jotain oikeaa vikaa (korkeaa libiodoa tuskin voi pitää vikana. Korkean libidon omaava YTN pariutuu todennäköisimmin korkean libidon omaavan YTM:n kanssa) - sellainen vika voi tehdä naisesta hyvinkin ATN:n tietenkin koska kyse on mielenterveysongelmasta.
YTN/YTM suhteissa nokkimisjärjestys on usein luonne-ammatti-kemia-varallisuus-olemus-tyyli-aktiivisuus-elämäntilanne linjalla enemmän kuin ulkonäkökeskeinen koska nyrkkisääntö on että YT-ihmiset (etenkin naiset) ovat useimmiten "Riittävän hyvännäköisiä".
Otetaan esimerkiksi case jossa YTM ja YTN kohtaavat. he pitävät toisistaan, heidän välillään on kemiaa. YTM:llä on kuitenkin lapset edellisestä avioliitosta (joka oli vikatikki ATN:n kanssa). Tämä nimenomainen YTN haluaa suhteen muttei mihen kanssa jolla on jo valmiiksi lapsia. He päätyvät peuhaamaan pari viikonloppua vällyjen välissä ja eroavat sitten etsimään kumpikin omaa onneaan muualta tuntematta suurtakaan menetyksentunnetta tai ahdistusta toistensa "menetämisestä".
Nokkimisjärjestys toimi siten että mies kelpasi ei-vakavaan oikein hyvin mutta naisen kriteeri tökkäsi vastaan vakavampaa ajatellessa. Jos YTN:lle olisi ollut miehen lapset ok he olisivat pari. Näin ei kuitenkaan ollut tällä kertaa ja molemmat jatkaa matkaa, mutta kumpikaan ei kärsi koska molemmat tietävät kelpaavansa tai löytävänsä jonkun sopivamman.
Kerrankin tämä näkökulma asiaan. Tiedät todellakin mistä puhut.
"MAT:in on kehittänyt ATM-luuseri joka ei ymmärrä YT-asioista yhtään mitään, ainoa mitä hän osaa sanoa on "yksi niistä" tai "yksi meistä" ja selittää miksi asia näin on -ihan pätevästi sinänsä."
Ei pidä paikkaansa.
Markkina-arvoteoriaa kehitteli alunperin pääasiassa muutama mies nyysseissä jo 90-luvun lopulla ja sieltä se on sitten pikkuhiljaa lähtenyt leviämään. Näistä muutamasta "alkuperäisestä mattilaisesta" suurin osa eli jo silloin parisuhteessa.
Nykyiset ATM-hörhöt ovat pääasiassa nuorempaa polvea.
"Kuitenkin väitän edelleen ,että pilluaan jakanut YTN on ATN,"
No ei tietenkään ole. Esimerkiksi Rakel Liekki on varmasti paljon pillua jakanut nainen, mutta kyllä varmasti kelpaa yhdelle jos toiselle.
Ei kelpaisi kyllä minulle koska tiedän saavani myös siveämpiä naisia, mutta kelpaa tarpeeksi monelle.
"Miksi YTM ottaisi pilluaan jakaneen naisen jos saa jakamattomankin? "
Vaikka suosio tippuu pillun jakamisen takia, niin ei se kuitenkaan ihan totaalisesti romahda. Aina löytyy joku mies jolle kaunis nainen kelpaa, olipa se mil.
Lokeroin itseni koska huomasin nuorena että kundia vietiin vierestä tämän tästä ja vaihtoja tapahtui lennossa minun jäädessä yksin. Silloin käsitin että minussa piti olla jotain vikaa joka laski tasoani.
En ymmärrä miksi ihmisille on niin vastenmielinen käsite että joku saattaa olla huonompi ihminen sillä saralla, se vain on siinä missä hitaampi gazelli pääsee savannilla ensimmäisenä hengestään, se ei tee siitä olentona mitenkään huonompaa, se ei vaan pärjää.
ATM on vain lyhyempi tapa sanoa "alemman tason mies" siinä missä muutkin kirjainyhdistelmät. Olen varmasti säästänyt monta minuuttia arvottomasta elämästäni korvaamalla moisen sanahirviön kolmen kirjaimen pätkällä.
"Miksi haluatte lokeroida oikeita ihmisiä tällaisten käsitteiden alle? En tiedä mistä lyhenteet tulevat, mutta tänne sinkku-palstalle kirjoittavat kaikennäköiset, kokoiset, taustoiltaan ja koulutukseltaan eritaustaiset yksilöt jotka eivät ole parisuhteessa."
Joista YT-ihmisillä olisi oikeastaan syytä kirjoittaa tänne ja AT-ihmiset voisivat... noh. Vaikka kadota? Lähinnähän siis AT-ihmiset kitisevät siitä että heillä ei ole ollut ketään, he eivät löydä ketään ja kuinka loppujen lopuksi he kuolevat yksinäisinä katkerina ihmisinä. Eihän sellaista jaksa kukaan kuunnella.
Siispä tätä lokerointia tarvitaan että voidaan tehdä omat keskustelunsa YT-ihmisille (normisinkut) ja AT-ihmisille (ne joilla ei ole topivakaan) ja siksi saavuttaa niiden ihmisten seura joka on omaan pirtaan sopiva.
Vaikutat YT:ltä. Tervetuloa vaan keskustelemaan sinkkuasioista. AT-nurinan välissä löytyy meillekin aiheita :)