Mitäs risuparta-sankarit ?

tapelkaa lisää

Kaukana on ajat, jolloin pesäpallo oli rehtiä urheilua taitavien ja tyylikkäiden herrasmiesten esittäminä.

Imatra, Alajärvi, Seinäjoki, Kiri jne... Kalevi Luoma, Pekka Peltomäki, Mauri Pyhälahti, Ilpo Kytösalmi, Kari Kuusiniemi, Seppo Uusi-Oukari, Pasi Pirinen jne.

Nämä herrat ovat valovuoden edellä näitä tappelevia polvihousuisia risuparta-Heikkisiä, Mäkelää ym. kinastelevia pikkupoikia.

Vaikka heikkiset ja mäkelät voittaisi 20 Suomen mestaruutta niin esimerkkiä nuorisolla niistä ei saa eikä toivottavasti tule. Ei kai joku vain tunne ylpeyttä noista risuparroista ?. Tai ota jopa esikuvakseen ?.

On pesäpallokin painunut syvälle... voitto on saatava keinolla millä hyvänsä. Pyh paskasakille !.

5

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ole niitä

      sopupelaajia ja muita suuria moraalinvartijoita?

      • en muista

        väärin sopupeli sankareihin kuului myös eräs komulainen


      • prohvessori
        en muista kirjoitti:

        väärin sopupeli sankareihin kuului myös eräs komulainen

        pesäpallohan on naurettava pellelaji, jota pelataan lähinnä sotkamon tapaisissa kyläpahasissa, joihin sivistys ei ole vielä ehtinyt.


    • kauan lajia seurannut

      Enpä nyt Karra Kuusiniemeä herrasmiespelaajaksi luokittelisi. Mm. aloitti kerran suunsoiton pelituomarille jo itä-länsi -ottelun hutunkeitossa.

    • Anonyymi

      Joku kommentoi tietämättä aihetta. Ja se en ole minä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe