Ensiksi haluan kertoa, että olen päässyt ihannepainoon ketogeenisellä dieetillä enkä koe itse dieetissä muuta ikävää kuin sen, että on ikävä mm. pullaa ja leipää.
Ihmettelen kuitenkin suuresti miksi vhh-dieettien puolestapuhujat, "gurut" eivät käytännössä ole tieteenalojen huippuja tai edes alan varsinaisia asiantuntijoita?
Ihmettelen kuitenkin suuresti miksi vhh-dieettien puolestapuhujat, "gurut" eivät käytännössä ole tieteenalojen huippuja tai edes alan varsinaisia asiantuntijoita?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olen päässyt VHH:lla ihannepainooni ja siitä olen erityisen ylpeä, ettei ole ikävä eikä tee mieli yhtään leipää ja pullaa.
En ihmettele sitäkään, miksi VHH:n vastustajien joukossa ei ole tieteenalojen huippuja, puhumattakaan varsinaisista asiantuntijoista. Pekka Puskakin on vain hallintovirkamies vaikka koulutus viittaakin lääketieteeseen. Mies kun teki "tutkimustyötä" Pohjois-Karjalassa ja sen jälkeen toimi margariiniteollisuuden mannekiinina ja pyrkyrinä meni eduskuntaankin niin eihän näitä VHH:n vastaisia "guruja" ole oikeasti olemassakaan.
taas kysymyksen päinvastoin???
Tuota vastaamaasihan EI kysytty. Onko sulla luetunymmärtämisongelmia vai etkö osaa vastata. Kysymys uudelleen, lue hitaasti, ajatuksen kera jos sinulla niitä ylipäätään löytyy:
Ihmettelen kuitenkin suuresti miksi vhh-dieettien puolestapuhujat, "gurut" eivät käytännössä ole tieteenalojen huippuja tai edes alan varsinaisia asiantuntijoita?
He ainakin ovat asiantuntijoita.
http://www.thincs.org/members.htm
saat pitkän litanian vaikka mistä ja kukaan ei todellakaan jaksa tai viitsi tarkastella niiden taustoja, joukossa voi olla vaikka koirarotuja. On aivan sama mitä peistaat, mutta äskeisessä viestissäsi puhuit P.Puskasta, sulla on siis älyssä vikaa. Vhh:n puolestapuhujat ovat itikanpaska itämeressä, joten se siitä.
eikä viitsi tarkastella mitään niin ei sitten pitäisi esittää mitään väitteitä ja kysymyksiä jos ei jaksa tarkastella vastauksia.
VHH:n puolustajat voivat olla pieni vähemmistö mutta suuri enemmistö kansasta kärsii jatkuvasti lisääntyvistä elintasosairauksista, diabeteksesta, sydän- ja verisuonitaudeista, syövistä jne ja kukaan ei halua tehdä asialle mitään vaikka ruokavaliolla se olisi hoidettavissa. Nämä sairaudet eivät ole itikan paska itämeressä vaan suuri lautta joka ajelehtii ja kerää entistä enemmän mukaantulijoita.
että sairaudet olisivat itikanpaskoja, ne ovat vakavasti otettavia asioita. Toistan vhh:n kannattajat ovat niitä itikanpaskajoukkoja ja vielä varmuudeksi suomennan että ymmärrät, vhhlaiset ovat niiiiiiiiin häviävän pieni joukko, ymmärsitkö sanomani?
huonoon kuntoon ihminen noilla runsailla hiilihydraateilla.
oikein hyvin, terveet VHH:laiset ovat niiiiiin häviävän pieni joukko tässä sairaassa maailmassa. Valitettavasti vielä näin mutta eiköhän siihen saada muutostakin aikaan.
mattilan kanssa, vielä en ole törmännyt yhteenkään terveeseen vhh-laiseen.
päätteesi edestä joskus ja mennä ulos tapaamaan terveitä ihmisiä jotka ovat vhh:lla.
"...miksi vhh-dieettien puolestapuhujat, "gurut" eivät käytännössä ole tieteenalojen huippuja tai edes alan varsinaisia asiantuntijoita?"
Tietotaitonsa puolesta tietenkin voisivat ollakin, mutta Suomeenhan mahtuu tunnetusti vain yksi "totuus" kerrallaan. Tällä hetkellä se on ravitsemusasioissa se virallissuositeltu linja. Sitähän ei kenenkään sovi vastustaa etenkään julkisesti, vaikka sen puolesta ei mitään positiivista näyttöä olekaan. Päinvastoin.
Tosin kyllä niitä vhh-ruokavalion puolesta puhuvia arvostetaan ainakin niissä piireissä joissa omien aivojen käyttö on sallittua.
Näin siis Suomessa, maassa jossa viralliset ravintosuositukset antaa maatalousministeriön alainen laitos jonka jäseninä on, yllätys yllätys, eivät suinkaan maamme parhaat ravintoasiantuntijat, vaan eri eturyhmien, mm. maataloustuottajien, elintarviketeollisuuden, kaupan, elintarviketeollisuuden työntekijöiden ammattiliittojen ja elintarviketeollisuuden tukemien järjestöjen jäsenet ja jonka puheenjohtajana toimii Pekka Puska. Tältä sisäänpäin lämpiävältä, omia asemiaan puolustavalta porukalta on turha odottaa ravintosuosituksia jotka olisivat hyväksi kansalaisten terveydelle.
Kun nykyisetkin suositukset perustuvat alunperin Yhdysvaltalaisiin vastaaviin, jotka laadittiin tukemaan USA:n maataloustuotantoa, ei suinkaan edistämään kansalaisten terveyttä, ei ole lainkaan vaikeaa ymmärtää miksi suositukset ovat niin pielessä kuin ovat...