miten verryttelette ennenkuin kokeilitte spagaatia? vai osaaks täällä kukaan?
Spagaatti;)
Jenni82
31195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toinen jalka eteen lattialle, polvi 90 asteen kulmaan ja toinen jalka mahdollisimman taakse suorana ja pelkästään päkiät osuu jalkapohjasta maahan. Kädet voi olla joko edessä olevan jalan polven molemmilla sivuilla tai sitten välillä voi siirtää molemmat kädet polven sisäpuolelle lattialle. Tällöin venytys siirtyy hieman eripaikkaan. Siinä sitten vaan venytellään ja kun tuntuu siltä, että nyt vois kokeilla spagaattia, niin lähtee suoristamaan edessä olevaa jalkaa liukumalla takana olevalla jalalla taaksepäin ja menee niin pitkälle alas kuin pääsee. Tässä venyttelyssä voi pitää sukkia jalassa, niin on helpompi liukua taaksepäin. Ja sama treeni tietenkin toisinpäin.
Omaa venyvyyttään on toki hyvä välillä testata, mutta on helpompia ja ehkä kokeilumielessä parempiakin venytyksiä kuin spagaati. Ja jos tuntuu hyvältä, kannattaa venytellä spagaatia omassa ääriasennossa pitkiä aikoja. Suurimmalla osalla ihmisista (vaikka olisi kuinka notkea) spagaatiin pääsy vaatii aikalailla venyttelyä. Onnea matkaan!
Jos siis haluat vain kokeilla spagaattia, niin muista lämmitellä ensin kunnolla. Tee vaikka 15 minuutin juoksulenkki tai hypi hyppynarulla tai pyöräile tms. Sen jälkeen vähän aikaa venyttele ja sitten kokeilet. Lämmittely on erittäin tärkeä, ettei paikat revähdä ja kipeydy.