Nyt äkkiä pääkaupunkiseudulle ajamaan taksia ja siivoomaan,huutava pula tuon alan työntekijöistä.
Mtv3 uutisoi että pääkaupunkiseudulla taksikuskien paikkoja auki yli 200 tuurareiden paikat päälle!
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/09/707762
Mtv3 uutisoi että pääkaupunkiseudulla taksikuskien paikkoja auki yli 200 tuurareiden paikat päälle!
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/09/707762
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt äkkiä muuntokouluttautumaan, eipäs vetelehditä.
"Sosiaalisektorilla viiden prosentin työvoimapula
Sosiaali- ja terveydenhuollon työpaikoista ja vakansseista on täyttämättä noin viisi prosenttia, kertoo Kunnallisen työmarkkinalaitoksen selvitys. Huhtikuussa tehdyn tiedustelun mukaan kunnissa ja kuntayhtymissä työntekijä puuttui 4 324 tehtävästä. Eniten pulaa oli pätevistä erityislastentarhanopettajista. Yleisin syy sosiaali- ja terveydenhuollon työvoimapulaan on muodollisesti pätevien työntekijöiden puute. Tilannetta ovat kiristäneet kelpoisuusvaatimusten tiukentuminen ja palveluiden tarjonnan lisääntyminen.
Työvoimapula koettelee väkirikkaita alueita
Eniten pulaa sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöistä on kaupungeissa, mutta tilanne ei ole helppo myöskään kuntayhtymissä. Peräti 78 prosenttia täyttämättömistä paikoista on yli 40000 asukkaan kunnissa. Vajeesta 71 prosenttia on Etelä-Suomen läänissä."
Yle:
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id101199.html
sivut taas takkuavat..
...aja taksia, vaan on mieluummin kortistossa peruspäivärahalla. Kaverilla vuosien taksikokemus, vaan ei viitsi. Saa nimittäin kelan työttömyystuen, asumistuen ja sossusta vielä mm. hammaslääkärikäynnit. Syö halpaa kotiruokaa ja jää vielä hitusen säästöön. Osaa aina kuulemma selittää työkkärin tädeille syitä, ja menee mieluummin kaiken maailman atk-kursseille ettei korvaus tipu. Saa olla rennosti, jututtaa ihmisiä eikä työ stressaa.
Nyt myös 4000-5000 paikkaa auki kuntien sosiaali- ja terveystoimessa, vaan ei löydy työhaluisia. Työkuntoiset ihmiset vissiin haluaisivat toimia joko uusmediakonsulttijohtajina tai muina julkkiksina, ei rivityöntekijöinä, kun se ei ole niin hienoa. Parempi vissiin makoilla toimettomana.
Siis: potku persiille ja tuet poikki!